Żylaki nóg – jak je leczyć?

Powrót

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych można leczyć zabiegami i zachowawczo. Często najlepszy wynik daje skojarzenie obu sposobów. Pacjenci najczęściej zgłaszają się z powodu dolegliwości powodowanych przez żylaki (uczucie ciężaru, zmęczenia, bóle nóg, etc.) lub, najczęściej Panie, z powodu „bólu serca” na widok własnych, często drobnych żylaków. Leczenie żylaków nóg jest różnorodne i zależne od rodzaju żylaków. W sytuacjach żylaków wymagających leczenia ze wskazań lekarskich, czyli raczej „dużych”, najwłaściwsze jest skojarzenie metod zabiegowych i niezabiegowych. W ostatnich latach nastąpił rozkwit metod zabiegowych – nieoperacyjnych. Uzyskiwane wyniki stają się coraz lepsze. Niemniej, w sytuacjach wymagających wycięcia głównych pni żylnych, dobrze wykonana operacja jest bezpieczną i dającą bardzo dobre wyniki, w tym kosmetyczne, metodą. W przypadku „małych”, w tym pozostających po operacji resztkowych, żylakach w obecnym stanie wiedzy godną polecenia jest skleroterapia piankowa, wykonywana również w naszej przychodni. Zabieg należy do bardzo bezpiecznych. Jest niebolesny i nie ogranicza możliwości aktywności codziennej, w tym pracy. Może być również wielokrotnie powtarzany w razie potrzeby. Jest to również metoda leczenia teleangiektazji, tzw. żylaki pajączki. Należy mieć na względzie, że po zobliterowaniu istniejących teleangiektazji, w ich miejsce po kilku miesiącach mogą pojawić się nowe, ale te również można obliterować.

W leczeniu niezabiegowym kojarzy się leki venotropowe, popularnie określane jako „pw żylakowe”, podkolanówki lub pończochy lecznicze i odpowiednie zalecenia dotyczące trybu życia. Najlepsze wyniki daje leczenie skojarzone, przy czym największe korzyści dają prawidłowo dobrane i stale noszone pończochy lub podkolanówki na żylaki. Należy jednak mieć na względzie, że w ten sposób nie pozbędziemy się żylaków, ale możemy oczekiwać istotnego zmniejszenia dolegliwości, zwolnienia postępu choroby i zmniejszenia ryzyka powikłań.

dr n. med. Stanisław Chabielski – specjalista chirurgii ogólnej


Dodano: 30/05/2018
Autor
dr n. med. Stanisław Chabielski
Specjalista chirurgii ogólnej
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkowe, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę.


16/05/2022
Profilaktyka, Choroby
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Zapytaj o dostępność
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: [email protected]

od 249 zł
Zapytaj o dostępność
badanie
Test na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: [email protected]

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się