Jak leczyć żylaki kończyn dolnych?

Powrót

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych można leczyć zabiegami i zachowawczo. Często najlepszy wynik daje skojarzenie obu sposobów. Pacjenci najczęściej zgłaszają się z powodu dolegliwości powodowanych przez żylaki (uczucie ciężaru, zmęczenia, bóle nóg, etc.) lub, najczęściej Panie, z powodu „bólu serca” na widok własnych, często drobnych żylaków. Leczenie żylaków nóg jest różnorodne i zależne od rodzaju żylaków. W sytuacjach żylaków wymagających leczenia ze wskazań lekarskich, czyli raczej „dużych”, najwłaściwsze jest skojarzenie metod zabiegowych i niezabiegowych. W ostatnich latach nastąpił rozkwit metod zabiegowych – nieoperacyjnych. Uzyskiwane wyniki stają się coraz lepsze. Niemniej, w sytuacjach wymagających wycięcia głównych pni żylnych, dobrze wykonana operacja jest bezpieczną i dającą bardzo dobre wyniki, w tym kosmetyczne, metodą. W przypadku „małych”, w tym pozostających po operacji resztkowych, żylakach w obecnym stanie wiedzy godną polecenia jest skleroterapia piankowa, wykonywana również w naszej przychodni. Zabieg należy do bardzo bezpiecznych. Jest niebolesny i nie ogranicza możliwości aktywności codziennej, w tym pracy. Może być również wielokrotnie powtarzany w razie potrzeby. Jest to również metoda leczenia teleangiektazji, tzw. żylaki pajączki. Należy mieć na względzie, że po zobliterowaniu istniejących teleangiektazji, w ich miejsce po kilku miesiącach mogą pojawić się nowe, ale te również można obliterować.

W leczeniu niezabiegowym kojarzy się leki venotropowe, popularnie określane jako „pw żylakowe”, podkolanówki lub pończochy lecznicze i odpowiednie zalecenia dotyczące trybu życia. Najlepsze wyniki daje leczenie skojarzone, przy czym największe korzyści dają prawidłowo dobrane i stale noszone pończochy lub podkolanówki na żylaki. Należy jednak mieć na względzie, że w ten sposób nie pozbędziemy się żylaków, ale możemy oczekiwać istotnego zmniejszenia dolegliwości, zwolnienia postępu choroby i zmniejszenia ryzyka powikłań.

dr n. med. Stanisław Chabielski – specjalista chirurgii ogólnej


Dodano: 30/05/2018
Autor
dr n. med. Stanisław Chabielski
Specjalista chirurgii ogólnej
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
22/02/2021
Koronawirus, Badania, Choroby
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

05/05/2021
Koronawirus, Choroby, Porady lekarzy
Powikłania po chorobie COVID-19

04/06/2021
Koronawirus, Profilaktyka, Choroby
Szczepionka przeciw COVID-19 – charakterystyka i rodzaje szczepionek

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Szybkie testy antygenowe i testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Zdejmujemy kwarantannę po powrocie z wakacji. Wykonujemy testy przed wyjazdem za granicę.
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 99 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 150 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 599 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Infolinia: 58 775 95 99