Czym są żylaki i jak je leczyć?

Powrót

Żylaki to rozszerzone żyły o krętym przebiegu występujące zazwyczaj na kończynach dolnych. O tym, czy się pojawią, decydują przede wszystkim predyspozycje genetyczne, ale duże znaczenie ma także styl życia – chodzenie na obcasach, długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej albo siedzącej, palenie papierosów oraz przyjmowanie terapii hormonalnej. Jak leczy się żylaki? Czy można im zapobiec? Odpowiadamy!

Spis treści:

 1. Czym są żylaki kończyn dolnych?
 2. Rodzaje żylaków na nogach
 3. Typy żylaków na nogach
 4. Objawy żylaków
 5. Przyczyny powstawania żylaków
 6. Co zwiększa ryzyko rozwoju żylaków?
 7. Żylaki na nogach — kiedy udać się do lekarza?
 8. Diagnoza żylaków na nogach
 9. Leczenie żylaków
 10. Profilaktyka żylaków
 11. Nieleczone żylaki — czym to grozi?

Czym są żylaki kończyn dolnych?

Żylaki to dosłownie rozszerzone, wydłużone i wyraźnie widoczne pod skórą żyły o krętym przebiegu. Żylaki kończyn dolnych, bo z tymi mamy do czynienia najczęściej, to problem obejmujący przeważnie żyły powierzchniowe, chociaż czasami występujący również w żyłach głębokich. Mówi się, że żylaki są elementem niewydolności żylnej, czyli choroby rozwijającej się na skutek nadciśnienia żylnego.

Nadciśnienie z kolei powstaje z powodu uszkodzenia zastawek żylnych, niedrożności lub ucisku na żyły. Przeciążenie sprawia, że dochodzi do cofania się krwi do naczyń powierzchniowych, które nie są przystosowane do jej transportu w dużej ilości. Żyły te ulegają rozciągnięciu – mówiąc wprost, pojawiają się żylaki.

Rodzaje żylaków na nogach

Wyróżnia się następujące rodzaje żylaków:

Pierwotne stanowią około 95% diagnozowanych żylaków. Są efektem wrodzonego braku zastawek albo zaburzenia syntezy kolagenu i elastyny w ścianach żylnych. Żylaki wtórne, występujące u około 5% wszystkich osób cierpiących na tę dolegliwość, powstają w wyniku niewydolności żył głębokich, przebytej zakrzepicy, urazów albo stanów zapalnych.

Typy żylaków na nogach

Pajączki naczyniowe

Pajączki naczyniowe, znane również jako teleangiektazje, to drobne, poskręcane naczynia krwionośne widoczne pod skórą. Tego typu cienkie, rozgałęzione linie mogą występować na różnych częściach ciała, najczęściej na twarzy, nogach i ramionach. Przyczyną ich powstawania może być osłabienie ścianek naczyń krwionośnych lub zastoje krwi. Pajączki naczyniowe zwykle są bezbolesne, ale mogą być odbierane jako estetyczny dyskomfort.

Żylaki siatkowate

Żylaki siatkowate to siatka krętych żyłek znajdujących się pod skórą, najczęściej w dole podkolanowym lub na bocznej powierzchni łydki lub uda. Nie są bolesne i rzadko powodują obrzęk.

Żylaki głównych pni żylnych

Żylaki rozwijają się wtedy, gdy zastawki w żyłach odstrzałkowej i odpiszczelowej nie funkcjonują poprawnie, co prowadzi do zaburzenia przepływu krwi w górę. Widoczność żylaków zależy od grubości warstwy podskórnej i stopnia rozwinięcia tkanki tłuszczowej. Można je rozpoznać, gdy występują pierwotne rozgałęzienia bocznych żył, zazwyczaj współwystępujące z żylakami pni bocznych.

Objawy żylaków

Żylaki to schorzenie, które charakteryzuje się poszerzeniem i wydłużeniem żył, najczęściej w obrębie kończyn dolnych. Objawy żylaków mogą być różnorodne i obejmować:

Przyczyny powstawania żylaków

Podstawową przyczyną powstawania żylaków są predyspozycje genetyczne. Jeżeli żylaki ma przynajmniej jedno z rodziców, prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia u dzieci wynosi około 25% w przypadku mężczyzn i 60% w przypadku kobiet. Gdy żylaki pojawiły się u obojga z rodziców, ryzyko u dzieci wzrasta do około 90%.

Co zwiększa ryzyko rozwoju żylaków?

Co więcej, poza predyspozycjami genetycznymi, istotne są inne czynniki takie jak:

Żylaki na nogach — kiedy udać się do lekarza?

Jakie objawy związane z żylakami powinny być powodem do niepokoju? Jeżeli pacjent zauważa u siebie widocznie poszerzone żyły powierzchniowe, a dodatkowo ma problem z uczuciem ciężkości w nogach, obrzękami, bólem o charakterze tępym lub piekącym pojawiającym się po długim staniu, odczuwa swędzenie albo mrowienie w kończynach i często ma kurcze mięśni, powinien się zwrócić do specjalisty. Kto odpowiada za leczenie żylaków? Lekarz od żylaków, jak się mówi potocznie, to flebolog. Flebolodzy zajmują się chorobami dotyczącymi układu żylnego.

Diagnoza żylaków na nogach

Żylaki można zdiagnozować w specjalistycznych badaniach: USG tak zwanym dopplerowskim – nieinwazyjnym badaniu pokazującym przepływ krwi, flebografii, czyli inwazyjnym badaniu umożliwiającym m.in. określenie drożności żył i morfologii zastawek żylnych oraz warikografii rodzaju flebografii z zastosowaniem środka kontrastującego.

Leczenie żylaków

Na czym polega leczenie żylaków? Zazwyczaj stosuje się kilka metod jednocześnie, bo schorzenie dość trudno się leczy, a w dodatku ma ono charakter nawracający. Przede wszystkim skupia się na metodach uciskowych, które są tak zwaną formą terapii zachowawczej. Zaleca się noszenie wyrobów takich jak rajstopy przeciwżylakowe czy pończochy uciskowe o różnym stopniu ucisku dobranym do poziomu zaawansowania schorzenia.

Skleroterapia

Skleroterapia to skuteczna i nieinwazyjna procedura medyczna stosowana w leczeniu żylaków i pajączków naczyniowych. Podczas tej terapii, do poszerzonych naczyń krwionośnych wprowadza się specjalny roztwór zwany sklerozantem. Powoduje on kontrolowane uszkodzenie ściany naczynia, co prowadzi do jego zamknięcia i stopniowego zanikania. Procedura jest stosunkowo bezbolesna i wykonywana ambulatoryjnie, a pacjenci mogą wrócić do swoich codziennych aktywności w krótkim czasie.

Leczenie operacyjne

Leczenie chirurgiczne żylaków polega na zastosowaniu różnych procedur operacyjnych w celu usunięcia poszerzonych żył. Dosyć popularna jest metoda flebektomii, czyli usuwanie żylaków poprzez nacięcia skóry i usunięcie zmienionych naczyń za pomocą specjalnych haczyków. W bardziej skomplikowanych przypadkach stosuje się chirurgiczne usunięcie większych żył, takie jak zabieg strippingu, podczas którego usuwa się główne pnie żylaków. Leczenie chirurgiczne żylaków może przynieść długotrwałe korzyści i poprawić jakość życia pacjentów, szczególnie gdy towarzyszą im nasilające się objawy i powikłania.

Leczenie farmakologiczne

Czy stosuje się jakiekolwiek leki na żylaki? Tak, u niektórych pacjentów na złagodzenie dolegliwości pomagają bioflawonoidy takie, jak:

Laserowe usuwanie żylaków

Laserowe usuwanie żylaków, znane również jako laserowa ablacja naczyń, to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia poszerzonych żył. Podczas tego nieinwazyjnego zabiegu, skierowany promień laserowy jest kierowany do dotkniętych naczyń krwionośnych, powodując ich zamknięcie i zniknięcie. To efektywne rozwiązanie dla osób cierpiących na pajączki naczyniowe lub mniejsze żylaki poprawiające estetykę skóry i znacznie redukujące dyskomfort związany z tymi zmianami. Laserowe usuwanie żylaków jest często wybierane ze względu na swoją precyzyjność, minimalną inwazyjność i krótki czas rekonwalescencji.

Profilaktyka żylaków

Wiele osób zastanawia się, jak zapobiegać żylakom. Warto pamiętać o kilku skutecznych sposobach, które można wdrożyć:

Nieleczone żylaki — czym to grozi?

Nieleczenie żylaków na nogach może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Wśród nich najpopularniejsze są:

Żylaki są powszechnym problemem, ale istnieją skuteczne metody leczenia, które mogą poprawić nie tylko wygląd nóg, ale i zdrowie. Warto zwrócić się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów, aby podjąć odpowiednie kroki w celu uniknięcia powikłań i zwiększenia komfortu życia.


Bibliografia:

 1. Frołow M., Żylaki, Medycyna praktyczna dla pacjentów, https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki [dostęp online: 26.07.2023]
 2. Ghosh, S.K., Al Mamun, A. & Majumder, A. Clinical Presentation of Varicose Veins. Indian J Surg 85 (Suppl 1), 7–14 (2023). https://link.springer.com/article/10.1007/s12262-021-02946-4#citeas [dostęp online: 26.07.2023]
 3. Campbell B, J Franklin I, Gohel M. The choice of treatments for varicose veins: A study in trade-offs. Phlebology. 2020;35(9):647-649. https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0268355520922708 [dostęp online: 26.07.2023]
 4. Frołow M., Leczenie żylaków, Medycyna praktyczna dla pacjentów, https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/64132,leczenie-zylakow [dostęp online: 26.07.2023]

Dodano: 25/11/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

17/02/2022
Badania, Choroby
Jak rozpoznać wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się