Żylaki to rozszerzone żyły o krętym przebiegu występujące zazwyczaj w obrębie kończyn dolnych. O tym, czy się pojawią, decydują przede wszystkim predyspozycje genetyczne, ale duże znaczenie ma także styl życia – nadwaga lub otyłość, chodzenie na obcasach, długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej albo siedzącej i palenie papierosów. Jak leczy się żylaki? Czy można im zapobiec? Odpowiadamy!
Żylaki to dosłownie rozszerzone, wydłużone i wyraźnie widoczne pod skórą żyły o krętym przebiegu. Żylaki kończyn dolnych, bo z tymi mamy do czynienia najczęściej, to problem obejmujący przeważnie żyły powierzchniowe lub głębokie (niewidoczne na powierzchni nóg). Mówi się, że żylaki są elementem niewydolności żylnej, czyli choroby rozwijającej się na skutek nadciśnienia żylnego.
Nadciśnienie z kolei powstaje z powodu uszkodzenia zastawek żylnych, niedrożności lub ucisku na żyły. Przeciążenie sprawia, że dochodzi do cofania się krwi do naczyń powierzchniowych, które nie są przystosowane do jej transportu w dużej ilości. Żyły te ulegają rozciągnięciu – mówiąc wprost, pojawiają się żylaki.
Wyróżnia się następujące rodzaje żylaków:
Żylaki pierwotne stanowią około 95% diagnozowanych żylaków. Są efektem wrodzonego braku zastawek albo zaburzenia syntezy kolagenu i elastyny w ścianach żylnych. Żylaki wtórne, występujące u około 5% wszystkich osób cierpiących na tę dolegliwość, powstają w wyniku niewydolności żył głębokich, przebytej zakrzepicy, urazów albo stanów zapalnych.
Pajączki naczyniowe, znane również jako teleangiektazje, to drobne, poskręcane naczynia krwionośne widoczne pod skórą. Tego typu cienkie, rozgałęzione linie mogą występować na różnych częściach ciała, najczęściej na twarzy, nogach i ramionach. Przyczyną ich powstawania może być osłabienie ścianek naczyń krwionośnych lub zastoje krwi. Pajączki naczyniowe zwykle są bezbolesne, ale mogą być odbierane jako estetyczny dyskomfort.
Żylaki siatkowate to siatka krętych żyłek znajdujących się pod skórą, najczęściej w dole podkolanowym lub na bocznej powierzchni łydki lub uda. Nie są bolesne i rzadko powodują obrzęk.
Żylaki rozwijają się wtedy, gdy zastawki w żyłach odstrzałkowej i odpiszczelowej nie funkcjonują poprawnie, co prowadzi do zaburzenia przepływu krwi w górę. Widoczność żylaków zależy od grubości warstwy podskórnej i stopnia rozwinięcia tkanki tłuszczowej. Można je rozpoznać, gdy występują pierwotne rozgałęzienia bocznych żył, zazwyczaj współwystępujące z żylakami pni bocznych.
Żylaki to schorzenie, które charakteryzuje się poszerzeniem i wydłużeniem żył, najczęściej w obrębie kończyn dolnych. Objawy żylaków mogą być różnorodne i obejmować:
Podstawową przyczyną powstawania żylaków są predyspozycje genetyczne. Jeżeli żylaki ma przynajmniej jedno z rodziców, prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia u dzieci wynosi około 25% w przypadku mężczyzn i 60% w przypadku kobiet. Gdy żylaki pojawiły się u obojga z rodziców, ryzyko u dzieci wzrasta do około 90%.
Co więcej, poza predyspozycjami genetycznymi, istotne są inne czynniki takie jak:
Przyjmowanie doustnych lub przezskórnych nie zwiększa ryzyka powstania żylaków, ale u kobiet które mają żylaki z innych przyczyn – zwiększa ryzyko ich zapalenia zakrzepowego. Dlatego, w zależności od nasilenia niewydolności żył, żylaki mogą stanowić przeciwwskazanie do antykoncepcji hormonalnej.
Jakie objawy związane z żylakami powinny być powodem do niepokoju? Jeżeli pacjent zauważa u siebie widocznie poszerzone żyły powierzchniowe, a dodatkowo ma problem z uczuciem ciężkości w nogach, obrzękami, bólem o charakterze tępym lub piekącym pojawiającym się po długim staniu, odczuwa swędzenie albo mrowienie w kończynach i często ma kurcze mięśni, powinien się zwrócić do specjalisty. Kto odpowiada za leczenie żylaków? Nauka o chorobach żył to flebologia, ale nie ma takiej specjalizacji lekarskiej jak „flebolog”; leczeniem żylaków zajmują się różni specjaliści: chirurg naczyniowy, angiolog, chirurg ogólny czy internista.
Żylaki można zdiagnozować w specjalistycznych badaniach: USG tak zwanym dopplerowskim – nieinwazyjnym badaniu pokazującym przepływ krwi; flebografii, czyli inwazyjnym badaniu umożliwiającym m.in. określenie drożności żył i morfologii zastawek żylnych oraz warikografii rodzaju flebografii z zastosowaniem środka kontrastującego. Prawie zawsze do pełnej diagnostyki w zupełności wystarcza badanie USG żył.
Na czym polega leczenie żylaków? Zazwyczaj stosuje się kilka metod jednocześnie, bo schorzenie dość trudno się leczy, a w dodatku ma ono charakter nawracający. Przede wszystkim, o ile to możliwe, skupia się na leczeniu przyczynowym, czyli eliminacji wymienionych powyżej tych przyczyn powstawania żylaków, na które mamy wpływ. Zaleca się zatem przede wszystkim redukcję masy ciała i aktywny tryb życia. W zależności od nasilenia żylaków, stosuje się ponadto farmakoterapię, kompresoterapię oraz leczenie zabiegowe. Dobór optymalnej metody leczenia zależy od lokalizacji żylaków i stopnia zaawansowania niewydolności żył.
W tej metodzie leczenia zaleca się noszenie wyrobów takich jak rajstopy przeciwżylakowe czy pończochy uciskowe o różnym stopniu ucisku dobranym do poziomu zaawansowania schorzenia. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując wyroby o odpowiednim stopniu kompresji (ustalonym przez lekarza) oraz rozmiarze (dobieranym na podstawie pomiarów obwodów kończyny na kilku poziomach).
Skleroterapia to skuteczna i nieinwazyjna procedura medyczna stosowana w leczeniu żylaków i pajączków naczyniowych. Podczas tej terapii, do poszerzonych naczyń krwionośnych wprowadza się specjalny roztwór zwany sklerozantem. Powoduje on kontrolowane uszkodzenie ściany naczynia, co prowadzi do jego zamknięcia i stopniowego zanikania. Procedura jest stosunkowo bezbolesna i wykonywana ambulatoryjnie, a pacjenci mogą wrócić do swoich codziennych aktywności w krótkim czasie. Metoda daje zazwyczaj trwały efekt miejscowy, ale jest obarczona ryzykiem powikłań – przede wszystkim w postaci zapalenia żył, oraz warto pamiętać, że nie zapobiega powstawaniu nowych żylaków w okolicach żył poddanych obliteracji.
Leczenie chirurgiczne żylaków polega na zastosowaniu różnych procedur operacyjnych w celu usunięcia poszerzonych żył. Dosyć popularna jest metoda flebektomii, czyli usuwanie żylaków poprzez nacięcia skóry i usunięcie zmienionych naczyń za pomocą specjalnych haczyków. W bardziej skomplikowanych przypadkach stosuje się chirurgiczne usunięcie większych żył, takie jak zabieg strippingu, podczas którego usuwa się główne pnie żylaków. Leczenie chirurgiczne żylaków może przynieść długotrwałe korzyści i poprawić jakość życia pacjentów, szczególnie gdy towarzyszą im nasilające się objawy i powikłania.
Czy stosuje się jakiekolwiek leki na żylaki? Tak, u niektórych pacjentów na złagodzenie dolegliwości pomagają bioflawonoidy takie, jak:
Laserowe usuwanie żylaków, znane również jako laserowa ablacja naczyń, to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia poszerzonych żył. Podczas tego nieinwazyjnego zabiegu, skierowany promień laserowy jest kierowany do dotkniętych naczyń krwionośnych, powodując ich zamknięcie i zniknięcie. To efektywne rozwiązanie dla osób cierpiących na pajączki naczyniowe lub mniejsze żylaki poprawiające estetykę skóry i znacznie redukujące dyskomfort związany z tymi zmianami. Laserowe usuwanie żylaków jest często wybierane ze względu na swoją precyzyjność, minimalną inwazyjność i krótki czas rekonwalescencji. Metody laserowe mają zastosowanie przede wszystkim w leczeniu pajączków naczyniowych i drobnych żylaków powierzchownych w celach estetycznych.
Wiele osób zastanawia się, jak zapobiegać żylakom. Warto pamiętać o kilku skutecznych sposobach, które można wdrożyć:
Nieleczenie żylaków na nogach może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Wśród nich najczęstszymi są:
Żylaki są powszechnym problemem, ale istnieją skuteczne metody leczenia, które mogą poprawić nie tylko wygląd nóg, ale i zdrowie. Warto zwrócić się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów, aby podjąć odpowiednie kroki w celu uniknięcia powikłań i zwiększenia komfortu życia.
Konsultacja merytoryczna: lek. Ireneusz Markowski
Dyrektor Medyczny POLMED
Informacja:
Artykuły opublikowane na stronie POLMED Zdrowie, nie pełnią funkcji konsultacji medycznej ani nie wyrażają opinii specjalistów i lekarzy. Prezentowane treści stanowią ogólne wskazówki i nie mogą być traktowane jako wyznacznik przy podejmowaniu decyzji dotyczących modyfikacji diety lub terapii, nawyków lub określaniu zmiany dawkowania leków oraz innych substancji leczniczych. Przed podjęciem działań, które mogą wpłynąć na Twoje życie, zdrowie lub samopoczucie, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.
Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje, wynikające z wykorzystania porad i informacji zawartych na stronie, bez wcześniejszej konsultacji z profesjonalistą.
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego, która charakteryzuje się między innymi napadami silnego kaszlu. Choć chorobie można zapobiegać dzięki szczepieniom, w ostatnich latach dochodzi do wyraźnego wzrostu zachorowalności, zwłaszcza wśród osób dorosłych. Wyjaśniamy. jak można zarazić się krztuścem i kto powinien poddać się szczepieniom ochronnym.
Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?