Alergia to nabyta, nadmierna i niewłaściwa reakcja układu immunologicznego wywołana ekspozycją na alergeny, które wywołują objawy chorobowe u osób do tego predysponowanych. Istnieją różne rodzaje alergii.
Atopia oznacza osobniczą lub rodzinną predyspozycję do produkowania przeciwciał klasy IgE w odpowiedzi na niskie dawki alergenów oraz do rozwoju typowych chorób atopowych takich jak:
Bardzo ważne jest, by każdy chcący wykonać testy skórne punktowe przeszedł również badanie lekarskie, aby upewnić się czy w ogóle można zakwalifikować pacjenta do testów skórnych.
Nie u wszystkich pacjentów możemy wykonać test skórny punktowy. Są pewne określone przeciwwskazania do ich wykonania, np. duszności, choroby z gorączką, zaostrzenie choroby alergicznej i inne.
Test płatkowy to test skórny wykrywający reakcje alergii kontaktowej opóźnionej na związki takie jak: metale, niektóre leki, kosmetyki, substancje zapachowe, tworzywa sztuczne, kleje, materiały dentystyczne i inne.
Leczenie alergii odbywa się z wykorzystaniem następujących działań:
Polega ona na podawaniu w iniekcjach podskórnych substancji (alergenów), na które pacjent jest odczulany. Ilość podawanego alergenu stopniowo wzrasta, aż osiąga dawkę podtrzymującą, która powinna być podawana regularnie przez kilka lat. Celem takiego postępowania jest wytworzenie u pacjenta tolerancji na alergen, aby po kontakcie z nim nie występowały objawy chorobowe. Leczenie średnio trwa około 3-5 lat.
Istnieją szczepionki podawane podskórnie, podjęzykowo i doustnie.
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.
Kleszcze to pajęczaki, których ugryzienie może skończyć się dla nas bardzo nieprzyjemnie.
Drastycznie rośnie liczba osób, które zachorowały na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto już teraz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przeciwko tej niebezpiecznej chorobie. Możliwa jest skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych, które niemal w 100% chronią przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu.