Malaria – jak się przed nią chronić?

Powrót

Co to jest malaria? To schorzenie wywołane przez pierwotniaki jednokomórkowe – jednego z pięciu typów zarodźca malarii. Jest chorobą pasożytniczą. Naturalnym miejscem występowania są kraje tropikalne i subtropikalne. Do zakażenia dochodzi najczęściej po ukąszeniu przez samicę komara, będącej żywicielem pośrednim. Jest to najczęstsza na świecie choroba zakaźna.

Malaria nadal pozostaje chorobą doprowadzającą do śmierci lub powodującą liczne powikłania zdrowotne. Co roku zapada na nią ponad 220 mln osób, a umiera od 1-3 mln. Najgroźniejsza jest dla małych dzieci do 5 roku życia. Objawy choroby pojawiają się po okresie wylęgania. Cykl rozwojowy zarodźca malarii wynosi od 7 do 30 dni w zależności od typu zarodźca.

Schorzenie rozpoczyna się niecharakterystycznie, przez co bywa mylona z banalnymi infekcjami. Typowe symptomy choroby to: napady dreszczy, wysokiej gorączki – do 40 st. C. Towarzyszą im bóle głowy, mięśni i brzucha oraz mdłości i biegunki. Zapobieganie polega na unikaniu ukąszeń, np. poprzez stosowanie moskitier, ubrań uniemożliwiających ugryzienie, środków owadobójczych oraz odstraszających komary. Zażywanie leków doustnych działających zabójczo na pasożyta w naszym organizmie. Malarię możemy podejrzewać u osób mieszkających lub powracających z terenów jej występowania. Ostateczne rozpoznanie potwierdza się rozmazem krwi obwodowej, w której stwierdza się pierwotniaki.

Farmakologiczne zapobieganie malarii zalecane jest w przypadku podróży do większości miejsc zagrożonych tym schorzeniem. Optymalną obronę przed zachorowaniem zapewnia łączne przyjmowanie leków przeciwmalarycznych oraz stosowanie środków ochrony przed komarami. Profilaktyczny lek przeciw malarii powstrzymuje namnażanie i rozwój zarodźców malarii w organizmie w razie ukłucia przez zakażonego komara.

Malaria to największe zagrożenie zdrowotne dla podróżujących do krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji. Dlatego każdy wybierający się w te rejony ludzi musi odpowiednio się zabezpieczyć, a w razie podejrzenia malarii – jak najszybciej zgłosić się do lekarza i przeprowadzić odpowiedni test.


Medycyna Podróży w POLMED

https://polmed.pl/placowki/centrum-medyczne-polmed-warszawa-grzybowska/zakres-uslug/#!/%23specialOffer_19_title

https://polmed.pl/placowki/centrum-medyczne-polmed-starogard-gdanski/zakres-uslug/#!/%23specialOffer_6_title


Dodano: 28/06/2018
Autor
lek. med. Łucja Maksymienko-Karczewska
Specjalista chorób wewnętrznych, Medycyna Podróży
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
04/06/2021
Koronawirus, Profilaktyka, Choroby
Szczepionka przeciw COVID-19 – charakterystyka i rodzaje szczepionek

03/03/2021
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dzień Kobiet z POLMED

19/03/2020
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dekalog Bezpieczeństwa w Centrach Medycznych POLMED

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 69 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 69 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.
NOWOŚĆ! Teraz możesz wykonać badania bez wychodzenia z domu i omówić wyniki z lekarzem w trakcie darmowej telekonsultacji

od 69 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Infolinia: 58 775 95 99