Malaria – objawy, profilaktyka, gdzie występuje?

Powrót

Czym jest malaria? Drogi zakażenia

To schorzenie wywołane przez pierwotniaki jednokomórkowe – jednego z pięciu typów zarodźca malarii. Jest chorobą pasożytniczą. Naturalnym miejscem występowania są kraje tropikalne i subtropikalne. Do zakażenia dochodzi najczęściej po ukąszeniu przez samicę komara, będącej żywicielem pośrednim. Jest to najczęstsza na świecie choroba zakaźna.

Malaria nadal pozostaje chorobą doprowadzającą do śmierci lub powodującą liczne powikłania zdrowotne. Co roku zapada na nią ponad 220 mln osób, a umiera od 1-3 mln. Najgroźniejsza jest dla małych dzieci do 5 roku życia. Objawy choroby pojawiają się po okresie wylęgania. Cykl rozwojowy zarodźca malarii wynosi od 7 do 30 dni w zależności od typu zarodźca.

Malaria – przebieg

Schorzenie rozpoczyna się niecharakterystycznie, przez co bywa mylona z banalnymi infekcjami. Typowe symptomy choroby to: napady dreszczy, wysokiej gorączki – do 40 st. C. Towarzyszą im bóle głowy, mięśni i brzucha oraz mdłości i biegunki. Zapobieganie polega na unikaniu ukąszeń, np. poprzez stosowanie moskitier, ubrań uniemożliwiających ugryzienie, środków owadobójczych oraz odstraszających komary. Zażywanie leków doustnych działających zabójczo na pasożyta w naszym organizmie. Malarię możemy podejrzewać u osób mieszkających lub powracających z terenów jej występowania. Ostateczne rozpoznanie potwierdza się rozmazem krwi obwodowej, w której stwierdza się pierwotniaki.

Profilaktyka malarii

Farmakologiczne zapobieganie malarii zalecane jest w przypadku podróży do większości miejsc zagrożonych tym schorzeniem. Optymalną obronę przed zachorowaniem zapewnia łączne przyjmowanie leków przeciwmalarycznych oraz stosowanie środków ochrony przed komarami. Profilaktyczny lek przeciw malarii powstrzymuje namnażanie i rozwój zarodźców malarii w organizmie w razie ukłucia przez zakażonego komara.

Malaria to największe zagrożenie zdrowotne dla podróżujących do krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji. Dlatego każdy wybierający się w te rejony ludzi musi odpowiednio się zabezpieczyć, a w razie podejrzenia malarii – jak najszybciej zgłosić się do lekarza i przeprowadzić odpowiedni test.


Dodano: 28/06/2018
Autor
lek. med. Łucja Maksymienko-Karczewska
Specjalista chorób wewnętrznych, Medycyna Podróży
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkowe, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę.


Zapoznaj się z nasza ofertą
Nowość! Kup online!
badania
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne

od 450 zł
badanie
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu.

od 210 zł
badanie
Diagnostyka chorób tarczycy
Choroby tarczycy mogą być przyczyną wielu dolegliwości.

od 52 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się