Jak radzić sobie z zamknięciem w domu z rodziną (lockdown)

Powrót

Zaplanuj dzień

W codziennym życiu poza kwarantanną w organizacji dnia kierujemy się grafikiem. W trakcie kwarantanny również należy zadbać o plan dnia. Kiedy praca? Kiedy jedzenie? Kiedy przerwa? Kiedy czas na odpoczynek bez dziecka, gdy inny dorosły się nim opiekuje? Gdy wszystko będzie zaplanowane, łatwiej będzie przez to przebrnąć. Koniecznie zapiszcie sobie taki plan. Jeśli tworzycie plan dla dziecka, wspólnie narysujcie obrazki, które będą ilustrowały kolejne momenty dnia.

Dbajcie o wspólny miły czas

Gra planszowa? Kalambury? Wspólne oglądanie filmu? Wspólna gimnastyka? To pomoże w dbaniu o atmosferę w domu.

Stwórzcie czas na przerwę w samotności

Warto zadbać o to, żeby każdy członek rodziny miał codziennie moment odpoczynku tylko dla siebie.

Ustalcie system działania w sytuacji kryzysowej

Często, gdy pojawi się silny konflikt, najskuteczniejsze jest odejście na chwilę od osoby, z którą się kłócimy i powrót do rozmowy dopiero po uspokojeniu. Ważne, żeby wszyscy wiedzieli, że takie odejście nie ma na celu obrażenia innych, lecz powrót do strefy spokoju, żeby potem znowu móc rozmawiać z poszanowaniem granic innych osób.

Gdy czujesz, że Twoja złość już kipi

Zajmij się czymś, co pozwoli Ci na chwilę odłączyć się od trudnej sytuacji, żeby napięcie opadło. Sprawdzić może się np. liczenie od 100 w dół, wymienianie po kolei przystanków mijanych na znanej trasie, nazywanie wszystkich zauważanych w otoczeniu przedmiotów w kształcie koła czy kwadratu, wolne oddychanie. Takich sposobów można też uczyć dziecko, ale trzeba je z nim przećwiczyć wtedy, gdy jest spokojne.

Oddychaj!

Jednym ze sposobów wyciszania się w sytuacji silnego napięcia jest oddychanie „po kwadracie”. Oddech dzielimy na 4 fazy: wdech, przytrzymanie powietrza, wydech, przerwa przed wdechem. Podczas każdej z faz rysujemy w głowie jedną z krawędzi kwadratu, licząc przy tym w myślach do 3 (około 3 sekundy).

Pomocne, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci, może być ustalenie „systemu kodów”. Mogą to być na przykład samodzielnie zrobione wywieszki na drzwi używane, gdy potrzebujemy spokoju i prosimy, żeby nikt nie wchodził do pokoju.

Pamiętaj, jeśli jesteś rodzicem pracującym zdalnie,

a w domu jest Twoje małe dziecko, to najprawdopodobniej będzie ono potrzebowało Twojej uwagi i będzie próbowało ją zdobyć. Skuteczne sposoby komunikowania dziecku, że jesteś zajęty/zajęta mogą do pewnego stopnia zmniejszać częstotliwość z jaką dziecko do Ciebie podchodzi, ale nie wyeliminują jego potrzeby (potrzeba uwagi od rodzica, bycia ważnym/ważną). Jeśli to możliwe, spróbuj zaaranżować czas tak, żeby przed pracą poświęcić dziecku trochę uwagi, a także żeby w trakcie pracy robić krótkie przerwy, w których poświęcasz uwagę dziecku.

Pamiętaj, jeśli dziecko do Ciebie podchodzi i przeszkadza, to i tak zużywa to Twój czas, a dodatkowo Twoje odsuwanie go może zwiększać napięcie w domu. Może lepiej zadziałać tak, żeby choć częściowo zaspokajać potrzebę dziecka zanim pojawi się napięcie.

Sposobem rozwiązywania konfliktów

może być spojrzenie na kłótnie jak na coś, co wynika z niezaspokojonych potrzeb ich uczestników.

Jaka moja potrzeba jest zagrożona, że muszę o nią walczyć?

Jaką potrzebę ma ważna dla mnie osoba?

Co możemy zrobić, żeby zaspokojone były potrzeby wszystkich osób?

Nie chodzi o wygranie sporu przez jedną bądź drugą osobę, tylko o takie ustalenie funkcjonowania w aktualnej trudnej sytuacji, by jak najlepiej zaspokojone były potrzeby wszystkich osób. Najlepszym sposobem do tego jest rozmowa.

Pamiętaj jednak, że aktualny czas nie zawsze może być tym najlepszym do „rozdrapywania starych ran”.

Jeśli czujesz, że sytuacja w Twoim domu wymyka się spod kontroli, koniecznie zgłoś się po specjalistyczną pomoc.


Sytuacja kryzysowa w jakiej wszyscy się znaleźliśmy w różny sposób wpływa na nasze samopoczucie, również psychiczne. Lockdown – czyli dorośli nagle pozbawieni codziennych zajęć, nudzące się dzieci, rodziny, które nagle spędzają ze sobą bardzo dużo czasu w małej przestrzeni mieszkania – to tykająca bomba. Konflikty są nieuniknione.

W trudnych chwilach warto zwrócić się po profesjonalną pomoc dla nas lub dla naszych bliskich.

Warto porozmawiać telefonicznie z psychologiem, zanim kryzys wpłynie istotnie na nasz stan psychiczny i relacje w naszych rodzinach.

Umów się z psychologiem POLMED

https://polmed.pl/lekarze/psycholog/

Kolejne porady już wkrótce. Obserwuj lub polub nasz profil na facebook’u


Dodano: 22/04/2020
Autor
Oliwia Markowska
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Styl życia
08/12/2022
Choroby, Profilaktyka, Styl życia
Rwa kulszowa – jakie są objawy i jak pozbyć się tej dolegliwości?

Większość z nas co najmniej raz w życiu doświadczyła lub doświadczy nagłego, przejmującego bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, niejednokrotnie promieniującego do nóg i utrudniającego nam codzienne funkcjonowanie. Brzmi znajomo? Nie każdy wie, że tak właśnie objawia się rwa kulszowa. Czym właściwie jest i skąd się bierze rwa kulszowa? Jak sobie z nią poradzić i czy da się skutecznie, raz na zawsze wyleczyć tą dolegliwość? Jak chronić nasz kręgosłup? Na te i inne pytania dotyczące rwy kulszowej znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.


01/12/2022
Badania, Styl życia
Dni płodne i owulacja – jak rozpoznać kiedy występują?

Ustalanie, czy też raczej obliczanie dni płodnych sprawia, że kobieta może w sposób świadomy planować swoje macierzyństwo. Jak można obliczyć dzień owulacji oraz dni płodne? Istnieje kilka metod, np. kalkulator dni płodnych, test owulacyjny albo codzienne mierzenie temperatury ciała. Tym, co je od siebie odróżnia, jest przede wszystkim dokładność uzyskiwanych informacji.


10/11/2022
Badania, Profilaktyka, Styl życia
Miażdżyca tętnic – czym jest i jak jej zapobiegać?

Miażdżyca tętnic to przewlekła choroba tętnic. Tym, co ją wywołuje, jest przede wszystkim bogata w zły cholesterol dieta i skorelowana z tym otyłość. Jak można wykryć, leczyć i nie dopuścić do dalszego rozwoju tej podstępnej choroby?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się