Czy mam chorobę zwyrodnieniową?

Powrót

W swojej praktyce klinicznej jako lekarza ortopedy, niezmiernie często spotykam się z pytaniem: “Czy mam chorobę zwyrodnieniową?” Żeby odpowiedzieć na to pytanie, pozwolę sobie przybliżyć epidemiologię i charakter tego schorzenia.

Choroba zwyrodnieniowa (chz) to kompleks zmian w zakresie tkanek stawu, będący wynikiem zdarzeń zarówno biologicznych, jak i mechanicznych, prowadzący stopniowo do ograniczenia funkcji stawu. Mowa tu głównie o chrząstce stawowej i oczywiście tkance kostnej, których nieprawidłowy metabolizm prowadzi do ich degradacji, a procesy samonaprawy nie nadążają z regeneracją.

Wg danych WHO chz występuje u 30% chorych w wieku 45-64 lat, 60% starszych niż 65 lat i więcej niż 80% osób w wieku powyżej 75 lat. Nie ma więc wątpliwości, że choroby zwyrodnieniowe są związane z wiekiem chorego. Nie mogę oprzeć się jednak zaskakującej konkluzji, że u 20% chorych w wieku powyżej 75 lat, wg powyższych danych, chz nie występuje. Wiele jest koncepcji tego stanu rzeczy, być może jest to kwestia genetycznego uwarunkowania (mutacja genu COL2A1), zmian naczyniowych (np. miażdżyca) oraz tła zapalnego. Dość wygodny schemat podziału chz, korelujący z wiekiem, dzieli chz na pierwotną, którą dotknięte są głównie osoby starsze oraz wtórną, wywołaną miejscowymi uszkodzeniami struktury, nieprawidłowościami budowy stawu lub chorobami ogólnoustrojowymi (w tym urazami) – u osób młodszych.

Spośród tych wielu wątpliwości można z pewnością stwierdzić, że początkom chz sprzyjają głównie: nadmierne przeciążenie stawu oraz obniżenie jakości elementów tworzących staw. Dlatego wszystkie osoby, zwłaszcza tzw. sezonowi sportsmeni, którzy pod wpływem najczęściej presji środowiska (rówieśników), rozpoczynają treningi np.: biegania, są narażeni na przyspieszony rozwój tych zmian. Podobnie osoby poddające się nowym nawykom żywieniowym, gwałtownym zmianom diety. Całe szczęście początek chz dość szybko daje wyraz wachlarzem objawów, z których ból jest najczęstszym, skłaniającym do wizyty u lekarza.

Trudno w tak krótkim opracowaniu określić zwięźle sposoby leczenia chz – pozwolę sobie jedynie zasygnalizować, że leczenie zwyrodnienia stawów obejmuje farmakoterapię (w tym doustną i dostawową), fizykoterapię i fizjoterapię oraz finalnie leczenie operacyjne – oszczędzające (artroskopia, rekonstrukcja chrząstki) oraz totalne (endoprotezoplastyka). Dobra wiadomość dla Państwa, że do tego ostatniego jest najczęściej daleka, od początku objawów, droga. Wspominam jeszcze o nietypowych sposobach leczenia i spowalniania chz, jak leczenie dietą bogatą w ziarna sezamu czy korzeń imbiru oraz akupunkturą – barak jednak ewidentnie potwierdzonych dowodów na działanie tego typu terapii.

Konkluzja: pamiętajmy, że choroby zwyrodnieniowej nie można wyleczyć, można jedynie spowolnić jej postęp, traktujmy wobec powyższego nasze stawy, jak każde dobro osobiste, dbajmy, nie przeciążajmy! Przy chorobie takiej jak zwyrodnienie stawów objawy początkowe to ból, tzw. chrupanie w stawie, jeśli się pojawią, nie czekajmy – zwróćmy się o pomoc do specjalisty ortopedy!


Dodano: 12/07/2018
Autor
dr n. med. Michał de Lubicz Jaworowski
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


05/07/2021
Choroby, Terapie
Zasady realizacji e-recepty za granicą

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się