Trądzik różowaty – co to jest?

Powrót

Trądzik różowaty jest dermatozą o charakterze przewlekłym, postępującym, przebiegającym z okresami zaostrzeń i remisji. Etiopatogeneza choroby jest złożona i nadal nie w pełni wyjaśniona. Częściej chorują kobiety. Szczyty zachorowania przypadają na 25-35 i 45-55 rok życia.

Jak wygląda trądzik różowaty? Obraz kliniczny jest niejednorodny. Zmiany lokalizują się głównie w obrębie policzków, nosa, brody, czasem na szyi i w okolicy zausznej. W wielu przypadkach dochodzi także do rozwoju objawów ocznych. Jednym z pierwszych symptomów tej powszechnej dermatozy jest występowanie rumienia napadowego.

W kolejnych stadiach choroby rumień ulega utrwaleniu, dochodzi do powstania licznych teleangiektazji (pajączków), zmian grudkowych, krostkowych a w skrajnych przypadkach dochodzi do przerostu wybranych okolic twarzy, np. nosa.

Do czynników zaostrzających przebieg choroby zalicza się: zmienne warunki termiczne otoczenia, stres, słońce, wysiłek fizyczny, saunę, wilgotność, alkohol, gorące i pikantne pokarmy i napoje.

Terapia zmian skórnych w przebiegu trądziku różowatego uzależniona jest między innymi od stopnia nasilenia choroby. W każdym przypadku postępowaniem podstawowym jest profilaktyka, przez co rozumiemy eliminację czynników nasilających zmiany trądzikowe oraz pielęgnację skóry zmienionej chorobowo.

Leczenie trądziku różowatego oparte jest zarówno na preparatach miejscowych, w tym: metronidazol, erytromycyna, klindamycyna, kwas azelainowy, kwasy alfa-hydroksylowe, jak i ogólnym: tetracyklina i jej pochodne, erytromycyna, witaminy PP i C, leki naczyniowe. Co na trądzik różowaty, oprócz preparatów? Do uznanych metod stosowanych w terapii tej powszechnej dermatozy zalicza się również światłolecznictwo, laseroterapię, elektroterapię, elektrokoagulację oraz leczenie chirurgiczne.

Trądzik różowaty jest chorobą nieuleczalną o trudnym do przewidzenia przebiegu. Wczesna diagnoza, wdrożenie odpowiedniej terapii, jak również przestrzeganie zasad prawidłowej pielęgnacji skóry i szeroko rozumiana profilaktyka, zwykle pozwalają na zahamowanie progresji choroby, kontrolowanie jej przebiegu oraz zapobieganie powikłaniom.


Dodano: 05/12/2018
Autor
dr n. med. Agata Maciejewska-Radomska
Specjalista dermatologii i wenerologii
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkowe, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę.


Zapoznaj się z nasza ofertą
Nowość! Kup online!
badania
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne

od 450 zł
badanie
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu.

od 210 zł
badanie
Diagnostyka chorób tarczycy
Choroby tarczycy mogą być przyczyną wielu dolegliwości.

od 52 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się