Rak szyjki macicy jest nowotworem występującym u młodych kobiet, a jednocześnie jedynym nowotworem, któremu można skutecznie zapobiec lecząc stany przedrakowe szyjki macicy. Czynnikiem wywołującym tę chorobę w 99,7% zachorowań jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV o charakterze wysokoonkogennym.
Klasyczna cytologia jest uznawana za rutynowy screening (czyli badanie przesiewowe, profilaktyczne) raka szyjki macicy w Polsce. Jest jednocześnie rodzajem profilaktyki wtórnej, która dzięki wczesnemu wykryciu i rozpoczęciu leczenia choroby zapobiega jej konsekwencjom. Jednak czułość cytologii konwencjonalnej sięga ok. 68% o oznacza, że u 4 na 10 badanych kobiet nieprawidłowe komórki mogą nie zostać wykryte. Dlatego w nowoczesnym postępowaniu medycznym proponuje się wykonywanie badań cytologii płynnej (LBC – Liquid Based Cytology) i testów molekularnych potwierdzających zakażenie pro-nowotworowymi typami wirusa HPV. W krajach wysokorozwiniętych takie rozwiązanie diagnostyczne stanowi złoty standard postępowania.
Cytologia płynna jest również badaniem mikroskopowym komórek. Umożliwia jednak izolację typowych oraz nieprawidłowych komórek nabłonka szyjki macicy oraz odróżnienie ich od – istniejących w wymazie – komórek zapalnych śluzu oraz krwinek czerwonych. Dzięki temu czułość metody zwiększa się nawet dwukrotnie. Ponadto cytologia płynna – w przypadku wyników wątpliwych – umożliwia poszerzoną diagnostykę o identyfikację serotypu wirusa HPV w badanym materiale biologicznym bez konieczności ponownego pobrania materiału i dodatkowej wizyty Pacjentki w gabinecie.
HR DNA HPV jest badaniem molekularnym wykrywającym obecność wirusów brodawczaka ludzkiego. Wykrycie wirusa potwierdza zakażenie, ale nie musi potwierdzać rozpoczętego procesu nowotworzenia, bowiem jest on zależny od indywidualnych predyspozycji układu immunologicznego Pacjentki. Badanie to pozwala wyodrębnić grupę pacjentek wysokiego ryzyka, które muszą być częściej poddawane kontroli ginekologicznej, kolposkopowej oraz wirusologicznej.
Jako lekarz ginekolog mogę zdecydowanie rekomendować badanie łączone cytologii z badaniem HR HPV jako najnowszy kanon profilaktyki onkologicznej na świecie.
Maciej Jeleń
Cytologię płynną można wykonać w każdym Centrum Medycznym POLMED umawiając się na konsultację ginekologiczną połączoną z pobraniem próbki do wykonania badania cytologicznego. W wyszukiwarce wystarczy wskazać miasto, by ograniczyć liczbę wyników.
https://polmed.pl/lekarze/ginekolog-konsultacja-z-cytologia-plynna-lbc/
Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji.
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.
O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.