Nowa dokładniejsza cytologia

Powrót

Rak szyjki macicy jest nowotworem występującym u młodych kobiet, a jednocześnie jedynym nowotworem, któremu można skutecznie zapobiec lecząc stany przedrakowe szyjki macicy. Czynnikiem wywołującym tę chorobę w 99,7% zachorowań jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV o charakterze wysokoonkogennym.

Klasyczne badanie cytologiczne jest uznawane za rutynowy screening (czyli badanie przesiewowe, profilaktyczne) raka szyjki macicy w Polsce. Jest jednocześnie rodzajem profilaktyki wtórnej, która dzięki wczesnemu wykryciu i rozpoczęciu leczenia choroby zapobiega jej konsekwencjom. Jednak czułość cytologii konwencjonalnej sięga ok. 68% o oznacza, że u 4 na 10 badanych kobiet nieprawidłowe komórki mogą nie zostać wykryte. Dlatego w nowoczesnym postępowaniu medycznym proponuje się wykonywanie badań cytologii płynnej (LBC – Liquid Based Cytology) i testów molekularnych potwierdzających zakażenie pro-nowotworowymi typami wirusa HPV. W krajach wysokorozwiniętych takie rozwiązanie diagnostyczne stanowi złoty standard postępowania.

Cytologia płynna jest również badaniem mikroskopowym komórek. Umożliwia jednak izolację typowych oraz nieprawidłowych komórek nabłonka szyjki macicy oraz odróżnienie ich od – istniejących w wymazie – komórek zapalnych śluzu oraz krwinek czerwonych. Dzięki temu czułość metody zwiększa się nawet dwukrotnie. Ponadto cytologia płynna – w przypadku wyników wątpliwych – umożliwia poszerzoną diagnostykę o identyfikację serotypu wirusa HPV w badanym materiale biologicznym bez konieczności ponownego pobrania materiału i dodatkowej wizyty Pacjentki w gabinecie.

HR DNA HPV jest badaniem molekularnym wykrywającym obecność wirusów brodawczaka ludzkiego. Wykrycie wirusa potwierdza zakażenie, ale nie musi potwierdzać rozpoczętego procesu nowotworzenia, bowiem jest on zależny od indywidualnych predyspozycji układu immunologicznego Pacjentki. Badanie to pozwala wyodrębnić grupę pacjentek wysokiego ryzyka, które muszą być częściej poddawane kontroli ginekologicznej, kolposkopowej oraz wirusologicznej.

Jako lekarz ginekolog mogę zdecydowanie rekomendować badanie łączone cytologii z badaniem HR HPV jako najnowszy kanon profilaktyki onkologicznej na świecie.

Maciej Jeleń


Zobacz więcej


Umów się na badanie

Cytologię płynną można wykonać w każdym Centrum Medycznym POLMED umawiając się na konsultację ginekologiczną połączoną z pobraniem próbki do wykonania badania cytologicznego. Sprawdź Cenę.

W wyszukiwarce wystarczy wskazać miasto, by ograniczyć liczbę wyników.

https://polmed.pl/lekarze/ginekolog-konsultacja-z-cytologia-plynna-lbc/

Kolejne porady już wkrótce. Obserwuj lub polub nasz profil na facebook’u


Dodano: 23/01/2020
Autor
lek. Maciej Jeleń
Specjalista Ginekolog-Położnik, Endokrynolog
Jestem absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na wydziale lekarskim w Katowicach. W roku 2017 uzyskałem tytuł specjalisty z dziedziny ginekologii i położnictwa. Zajmuję się perinatologią, diagnostyką prenatalną oraz endokrynologią ginekologiczną a także prowadzeniem ciąży fizjologicznej i patologicznej. Byłem prelegentem i uczestnikiem sympozjów naukowych. Uczestniczyłem w działalnościach dydaktycznych i naukowych w Katedrze Zdrowia Kobiety.
W marcu 2021 r. uzyskałem tytuł specjalisty endokrynologa w Klinice Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych w Katowicach.
Umów wizytę
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


07/10/2022
Profilaktyka, Choroby
IBS – czyli zespół jelita drażliwego. Jak się objawia, jak z tym walczyć?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?


21/03/2022
Profilaktyka, Choroby
Mononukleoza u dzieci — przyczyny, objawy i leczenie. Czym różni się od anginy?

Mononukleoza zakaźna jest chorobą wywoływaną przez wirus Epsteina-Barr (EBV). Jej objawy są bardzo podobne do symptomów anginy bakteryjnej, stąd często te dwie infekcje bywają mylone. Jak można się zarazić mononukleozą? W jaki sposób odróżnić ją od anginy bakteryjnej? Jakie leczenie stosuje się w przypadku potwierdzenia mononukleozy, a czego nie należy przyjmować?


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się