Krępujące problemy zdrowotne – jak rozmawiać z lekarzem o „tych” sprawach?

Powrót

Nie o wszystkim lubimy mówić wprost. Czasami trudno jest zwierzyć się ze swoich problemów naszym najbliższym, a co dopiero, gdy przychodzi nam wyjawić swoją głęboko skrywaną tajemnicę zupełnie obcej osobie. Temat ten w humorystyczny sposób podejmuje 4 odcinek naszej serii pt. „Leczymy kompleksy”, w którym to pacjent wraz z lekarzem dochodzą do porozumienia, poruszając krępujący temat w formie motoryzacyjnej metafory.

Szukanie wymówek i unikanie szczerości nie prowadzi do niczego dobrego. Należy pamiętać, że w swojej medycznej karierze lekarz spotyka się codziennie z dziesiątkami podobnych problemów i dla niego są one czymś zupełnie normalnym. Jak zatem przezwyciężyć swoje blokady i być zawsze gotowym na to, by bezpośrednio wyjawić lekarzowi przyczynę swojej wizyty?

Problem jak każdy inny

Warto zastanowić się nad tym, dlaczego krępujemy się mówić o niektórych schorzeniach bardziej niż o innych. Niezależnie od tego czy czeka nas wizyta u urologa, ginekologa czy u lekarza każdej innej specjalizacji, prawdopodobnie mamy do czynienia z problemem zdrowotnym, który mógł spotkać każdego z nas. Często również nie zdajemy sobie sprawy z tego, ilu z naszych znajomych lub bliskich mogło mieć już podobną przypadłość. Bierze się to z faktu, że rozmowa na temat zdrowia sfer intymnych zazwyczaj nadal bywa tematem tabu. Pomimo, że oczywiście nie ma się czego wstydzić.

Najczęstszymi powodami unikania takich tematów są przede wszystkim:

  1. Obawa przed byciem ocenionym przez lekarza i negatywną opinią na temat siebie i swojego stylu życia;
  2. Dyskomfort odczuwany z powodu poruszania tematu związanego z kwestiami zdrowia okolic intymnych;
  3. Lęk przed wyjawieniem wstydliwych informacji osobom trzecim i chęć uniknięcia niepotrzebnej „sensacji”;
  4. Brak wcześniejszego doświadczenia i rozmów na tematy związane z układem rozrodczym z osobami postronnymi/osobami trzecimi;
  5. Strach przed badaniem lekarskim, wynikający z nieuzasadnionych kompleksów.

Faktem jest, że pacjenci obawiają się badania sfer intymnych, przede wszystkim z poczucia dyskomfortu na samą myśl o tym, że lekarz będzie chciał obejrzeć dolegliwość „u samego źródła”. Warto jednak pamiętać, że przychodzimy do lekarza specjalisty w celu otrzymania pomocy i nikt nie ma prawa (i nie będzie) oceniać naszego ciała, stylu życia ani przyczyn pojawienia się danego schorzenia.

Nie bój się powiedzieć o problemie

Zdarza się, że mamy trudność, by bezpośrednio przekazać jakąś informacje. To zupełnie normalne. Często chcąc dowiedzieć się czegoś na jakiś temat, powołujemy się na znajomą osobę, która rzekomo jest zainteresowana tą kwestią i to właśnie ona chciałaby poznać więcej szczegółów. Innym razem użyjemy zgrabnych metafor, dzięki którym rozmówca będzie mógł domyśleć się prawdziwego przekazu, jednak kontekst i niemówienie o czymś wprost, pozwoli zachować nam odrobinę więcej komfortu.

Niezależnie czy przekazujemy informacje jasno, czy kryjemy się pod bardziej komfortową wypowiedzią, ważne, aby sam temat został w ogóle poruszony. Ukrywanie dolegliwości związanych z jakąkolwiek częścią naszego organizmu, może przynieść fatalne konsekwencje w przyszłości, tym samym powodując, że prędzej czy później i tak będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej. Czy metafory zatem są lepsze od wymówek? Może tak, jednak jedynie w momencie, gdy są one tylko wprowadzeniem do bezpośredniego kontaktu ze swoim lekarzem. Na końcu najważniejsza jest otwarta szczera rozmowa, która prowadzi do diagnozy a następnie skutecznego leczenia

Zaufaj swojemu lekarzowi

Decydując się na badanie lekarskie, robisz istotny krok w przód w kierunku swojego zdrowia. Jeśli chcesz, aby Twoja wizyta była rzeczywiście pomocna, należy potraktować specjalistę tak samo profesjonalnie, jak on Ciebie. Nawet najbardziej zadbane auto, potrzebuje więcej niż jednego specjalistycznego przeglądu na rok. Dlatego aby uniknąć nagłych usterek, warto zadbać o regularne wizyty u „mechanika”.


Dodano: 16/02/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


05/07/2021
Aktualności, Styl życia
Zasady realizacji e-recepty za granicą

E-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece na terenie całego kraju. A co wtedy, gdy chce się ją wykupić za granicą? Jakie dane musi zawierać i w jakiej formie powinna zostać przedstawiona farmaceucie np. w Czechach, żeby mógł on wydać wypisane na niej leki? Czym e-recepta różni się od tak zwanych recept transgranicznych?


08/10/2021
Aktualności, Profilaktyka, Styl życia
Prywatna opieka dla każdego. Jak działa abonament zdrowotny?

Praktycznie każdy kiedyś miał problem z dostaniem się do specjalisty. Kolejki do wybranych lekarzy w ramach usług NFZ wymagają niejednokrotnie czekania po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na wizytę. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Część robi to okazjonalnie, a część wykupuje pakiety usług. Jak działają abonamenty zdrowotne i co mogą obejmować?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
abonament medyczny dla mężczyzn polmed
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie! Wybierz abonament medyczny dla mężczyzn w POLMED.

od 1180 zł/rok
abonament medyczny dla kobiet polmed
już od 120 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Kobieta
Nie odkładaj badań na później! Zdrowie nie poczeka. Wykup abonament medyczny w POLMED.

od 1180 zł/rok
badania laboratoryjne dla seniora polmed
już od 143 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Senior
Wiek nie musi Cię ograniczać! Pozwól, że pomożemy Ci w życiowej przygodzie. Zadbamy o Twój spokój i komfort, by Twoje życie było nadal pełne zdrowia, dobrego samopoczucia i aktywności.

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się