Zdyscyplinuj swój styl życia na wiosnę!

Powrót

Wpływ diety i sportu na nasze życie

Styl życia – czym jest i czy wszyscy wiedzą, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem?

Styl życia to sposób odżywiania się i aktywność fizyczna. To właśnie one w połowie decydują o naszym zdrowiu. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (ang. WHO) racjonalne odżywianie aż o 20% podnosi wydajność pracy. Aktywność fizyczna ma istotny wpływ na naszą kondycję psychofizyczną, a w tym również na umiejętność radzenie sobie ze stresogennymi czynnikami dnia codziennego.

Ćwiczenia fizyczne lekarstwem na ciało i umysł

Przez ostatnich kilka dekad dla wielu osób aktywność fizyczna stała się bardzo ważną częścią życia. Powód: zwiększona ilości zachorowań na choroby cywilizacyjne w społeczeństwie, między innymi: na raka, cukrzycę, artretyzm, choroby układu krążenia, osteoporozę, otyłość oraz choroby psychiczne. Ci, którzy zdecydują się na zdrowsze style życia, mogą się cieszyć zmniejszonym prawdopodobieństwem przedwczesnego zgonu, lepszym samopoczuciem oraz wyglądem. Oczywiście musimy uwzględnić tu także nasze cechy dziedziczne, bo u wszystkich z nas działają pewne czynniki genetyczne, które będą wpływać na nasze ogólne zdrowie. Niezależnie od cech dziedziczonych, zdrowy styl życia jest niezwykle ważny, by zapobiec zachorowaniom oraz pogorszeniu ogólnego stanu zdrowia.

Z medycznego punktu widzenia wiemy, że sport wpływa na wzrost liczby neurotransmiterów, czyli substancji, które pośredniczą w przekazie impulsów między komórkami nerwowymi. W przypadku aktywności fizycznej wzrasta wydzielanie się endorfin i serotoniny. Endorfiny to substancje uśmierzające ból. Serotonina natomiast odpowiada za uczucie szczęścia. Na sposób naszego odżywiania oraz chęć i motywację do aktywności fizycznej mocno wpływają czynniki psychologiczne. Wiele osób je niezdrowo, w zbyt dużych ilościach pod wpływem przeżywania negatywnych emocji. W okresie przeżywania trudnych emocji, stresu, motywacja do uprawiania sportu spada, a często przy tym występuje uczucie permanentnego zmęczenia.

Psychologowie twierdzą, że ćwiczenia fizyczne wpływają również na postrzeganie własnej osoby, pomagając w wypracowywaniu pewności siebie. Aktywność sportowa posiada również bardzo ważny wpływ społeczny – dzięki ćwiczeniom w grupie na zajęciach fitness lub spotkaniom na siłowni. Tym samym mamy możliwość poznawania ludzi, wspierania oraz otrzymywania wsparcia i motywacji od innych.

Naukowcy dowodzą także, że aktywny tryb życia wpływa korzystnie podczas leczenia stanów depresyjnych. Według badań przeprowadzonych w 2000 roku przez Paluska i Schwenk, najbardziej skuteczne są ćwiczenia aerobowe, rozciągające oraz stretching. Ważna jest jednak systematyczność. Sama aktywność nie wyleczy nas z depresji, ale będzie mieć działania wspierające oraz profilaktyczne dla osób, które miewają zaburzenia nastroju.

Skąd wziąć energię i siłę?

Odpowiednia ilość energii, czyli kalorii, jakie codziennie dostarczamy, zapewnia nam możliwość wykonywania codziennych czynności, takich na przykład jak praca. Najważniejsza jednak jest jakość dostarczanej energii, czyli to, co jemy. Na świecie znanych jest kilkadziesiąt tysięcy różnych diet, a ich liczba stale rośnie. Z uwagi na to, że bardzo często diety ulegają aktualnym trendom, samo słowo budzi już często: poczucie straty, walki, poświęcenia i zmęczenia z powodu obniżonej kaloryczności. Tymczasem zdrowa dieta to po prostu racjonalne odżywianie. Pod tym pojęciem kryje się m.in. „piramida zdrowego odżywiania”, zalecenia opracowane dla populacji polskiej przez Instytut Żywienia i Żywności w Warszawie oraz indywidualne potrzeby organizmu. Zatem zdrowy styl życia to zdrowa dieta – kolorowa dieta.

Żywność ma określony kolor z uwagi na zawarte w niej związki fitoodżywcze. Dlatego im bardziej kolorowa jest dieta, tym korzystniejszy ma wpływ na nasze zdrowie poprzez zawartość składników odżywczych. Im więcej kolorów w diecie, tym więcej witamin i minerałów niezbędnych do codziennego aktywnego i przyjemnego funkcjonowania. Kolory chronią nasze komórki (a dokładnie DNA) przed uszkodzeniem, co oznacza, że możemy być bardziej zdrowi i czuć się każdego dnia lepiej. W takim razie, w jaki sposób podejść do diety, żeby podnosiła ona poziom energii i sił witalnych?

Po pierwsze, budulec, czyli białka. Odpowiednia ilość białek zwierzęcych oraz roślinnych zapewnia organizmowi niezbędny budulec pozwalający na produkcję hormonów, enzymów, włókien mięśniowych itd. Gdy białka są wchłaniane, do mózgu wysyłany jest sygnał zmniejszenia głodu. Kolejną zaletą białek jest fakt, iż podwyższają metabolizm spoczynkowy, utrzymując jednocześnie masę mięśniową. W miarę postępu procesu starzenia się, masa mięśniowa bez odpowiedniej ilości ćwiczeń ulega zmniejszeniu, a więc kluczowym elementem utrzymania dobrej kondycji jest spalanie tłuszczy i utrzymanie metabolizmu na wysokim poziomie. Białka powodują także znacznie mniejsze wzrosty i spadki poziomu cukru oraz insuliny we krwi, a więc dzięki nim możemy uniknąć „nadmiarów i niedoborów cukru”, występujących po zjedzeniu słodyczy bez odpowiedniego spożycia białka. W komórkach mięśniowych zachodzi większe spalanie – czyli metabolizm – niż w komórkach tłuszczowych, a więc im większy stosunek mięśni do tłuszczu, tym szybszy jest nasz metabolizm.

Tempo przemian metabolicznych wpływa na poziom naszej energii psychofizycznej. Paliwo, czyli węglowodany, są źródłem energii dla naszego organizmu. Energia uzyskana z tego źródła jest szybka i łatwo dostępna. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość węglowodanów może zaburzyć równowagę poziomu cukrów we krwi, co wpływa na wahania nastroju, powodując rozdrażnienie, zmęczenie oraz nieuzasadnioną złość. Tłuszcze nie są takie groźne, jak się wydaje. Pomagają w transporcie kluczowych składników odżywczych i również są cennym źródłem energii. Ważny jest rodzaj spożywanych tłuszczów oraz ich optymalna ilość, aby nie powodować problemów z wagą. Dodajmy jeszcze błonnik, witaminy i minerały, które są nieodzowne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zatem wszystko to, co dostarczamy naszemu organizmowi w postaci energii, pożywienia ma ogromny wpływ na jakość naszego życia i lepszego funkcjonowania.

Błędne koło” stylu życia?

W tym przypadku tak. Stres, permanentne zmęczenie, obniżony nastrój, wpływają bezpośrednio na naszą chęć do prowadzenia zdrowego trybu życia. Ciągły brak czasu powoduje, że jemy niezdrowo, albo za mało oraz nie uprawiamy żadnej aktywności sportowej. Nieodpowiednia dieta i ruch powodują z kolei, że czujemy się coraz gorzej, mamy coraz mniej energii i motywacji do działania. Więc jak prowadzić zdrowy tryb życia? Przerwanie „błędnego koła” lub po prostu wyjście z niego to jedyne rozwiązanie, aby osiągnąć harmonię między ciałem a umysłem. Stopniowa zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze oraz aktywność spowodują, że jakość naszego życia będzie się z dnia na dzień podnosić. Bardzo szybko odczujemy jak ważnym elementem jest to, co spożywamy oraz to, ile ruchu dajemy swojemu organizmowi.


Paluska, S.A., & Schwenk, T.L. (2000). Physical activity and mental health: current concepts. Sports Med, 29(3), 167-80.


Dodano: 04/04/2018
Autor
Adrianna Dąbrowska
Psychodietetyk, Centrum Dietetyki i Sportu POLMED
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Styl życia
08/12/2022
Choroby, Profilaktyka, Styl życia
Rwa kulszowa – jakie są objawy i jak pozbyć się tej dolegliwości?

Większość z nas co najmniej raz w życiu doświadczyła lub doświadczy nagłego, przejmującego bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, niejednokrotnie promieniującego do nóg i utrudniającego nam codzienne funkcjonowanie. Brzmi znajomo? Nie każdy wie, że tak właśnie objawia się rwa kulszowa. Czym właściwie jest i skąd się bierze rwa kulszowa? Jak sobie z nią poradzić i czy da się skutecznie, raz na zawsze wyleczyć tą dolegliwość? Jak chronić nasz kręgosłup? Na te i inne pytania dotyczące rwy kulszowej znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.


01/12/2022
Badania, Styl życia
Dni płodne i owulacja – jak rozpoznać kiedy występują?

Ustalanie, czy też raczej obliczanie dni płodnych sprawia, że kobieta może w sposób świadomy planować swoje macierzyństwo. Jak można obliczyć dzień owulacji oraz dni płodne? Istnieje kilka metod, np. kalkulator dni płodnych, test owulacyjny albo codzienne mierzenie temperatury ciała. Tym, co je od siebie odróżnia, jest przede wszystkim dokładność uzyskiwanych informacji.


10/11/2022
Badania, Profilaktyka, Styl życia
Miażdżyca tętnic – czym jest i jak jej zapobiegać?

Miażdżyca tętnic to przewlekła choroba tętnic. Tym, co ją wywołuje, jest przede wszystkim bogata w zły cholesterol dieta i skorelowana z tym otyłość. Jak można wykryć, leczyć i nie dopuścić do dalszego rozwoju tej podstępnej choroby?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się