Ukąszenia i użądlenia – jak należy postępować w takim przypadku i czy można zapobiec ewentualnym skutkom?

Powrót

W ciepłe wiosenne i letnie dni praktycznie nie da się całkowicie unikać owadów. Komary, meszki, pszczoły, osy czy szerszenie atakują nas nie tylko na zewnątrz np. w trakcie spaceru, lecz często także w pomieszczeniach. Dodatkowo nawet wtedy, gdy na co dzień nie chodzimy po lesie, jesteśmy narażeni na kleszcze. Co zrobić, kiedy dojdzie do ukąszenia lub użądlenia? Czy można zapobiec ewentualnym negatywnym skutkom takiego zdarzenia?

Chyba nie ma osoby, która w okresie wiosennym i letnim przynajmniej raz nie została ukąszona lub użądlona. Nawet stosowanie specjalnych preparatów odstraszających owady nie daje stuprocentowej pewności, że unikniemy kontaktu z komarami czy meszkami. Dlaczego owady kąsają? Komary atakują nas, ponieważ krew jest dla nich źródłem białka niezbędnego do składania jaj. Pszczoły, osy i szerzenie żądlą wtedy, gdy czują się zagrożone – stąd mówi się, żeby ich nie odstraszać np. nie machać rękoma – albo wtedy, kiedy chcą się dostać do czegoś w pobliżu człowieka np. słodkiego napoju.

Co się dzieje po ukąszeniu?

Ukąszenie wiąże się z uszkodzeniem tkanek skóry i wprowadzeniem do krwioobiegu obcych białek, na które organizm reaguje odpowiedzią immunologiczną. W efekcie uwalniana jest histamina wywołująca typowe objawy, to znaczy zaczerwienienie skóry, opuchliznę, swędzenie oraz miejscowy stan zapalny. Symptomy nawet nieleczone ustępują zazwyczaj po kilku dniach.

Trzeba jednak pamiętać, że niektóre owady przenoszą choroby, np. kleszcze boleriozę, dlatego mimo wszystko nie należy bagatelizować ukąszenia. Bezpiecznie jest obserwować miejsce ugryzienia – gdy coś wydaje nam się niepokojące, warto skonsultować to z lekarzem. Jeżeli zaś chodzi o kleszcze, najlepiej nie usuwać ich samodzielnie, żeby nie oderwać wyłącznie odwłoku, bo może to tylko utrudnić dalsze postępowanie. Jednoczenie trzeba pamiętać, że czas ma tu duże znaczenie, dlatego po zauważeniu kleszcza wczepionego w skórę nie należy zwlekać z wizytą.

Jak postępować po ukąszeniu lub użądleniu owada?

A jak postępować po ukąszeniu innych owadów? W przypadku ukąszenia przez komara można zastosować specjalne maści łagodzące swędzenie. Podobnie należy zachować się wtedy, gdy zostanie się ugryzionym przez meszkę. Tu uwaga – o ile komary w naszym klimacie zazwyczaj są niegroźne, o tyle w krajach tropikalnych przenoszą pasożyty malarii i wirusy np. wirus Zachodniego Nilu wywołujące choroby potencjalnie niebezpieczne dla człowieka. Dlatego jeżeli planuje się egzotyczną wycieczkę, warto sprawdzić, na co należy się wcześniej zaszczepić albo co mieć ze sobą, żeby uniknąć zachorowania.

Dużo bardziej bolesne od ukąszenia komara jest użądlenie osy. Zazwyczaj silnym dolegliwościom bólowym w miejscu wkłucia towarzyszy również opuchlizna. Żeby zmniejszyć ból i obrzęk można przyłożyć zimny kompres lub okład z octu. Ocet neutralizuje działanie jadu osy i przyspiesza gojenie rany.

Stosunkowo często dochodzi również do użądlenia przez pszczoły. Warto pamiętać, że pszczoła zostawia w ciele człowieka swoje żądło, które trzeba jak najszybciej usunąć. Najlepiej podważyć je płaskim przedmiotem, żeby w ten sposób uniknąć naruszenia zbiorniczka z jadem i uwolnienia większej ilości toksyn. Głównymi objawami ukąszenia są zaczerwienienie i opuchlizna – ranę można przemyć środkiem odkażającym, a następnie zastosować zimny kompres.

Czy ukąszenia i użądlenia mogą być groźne?

Większość ukąszeń będzie niegroźna dla przeciętnego człowieka. Czasami jednak niektórzy są uczuleni na jad os lub pszczół i nie wiedzą o tym do momentu, do którego nie zostaną użądleni. Jest to o tyle niebezpieczne, że u osób uczulonych na jad może wystąpić wstrząs anafilaktyczny objawiający się m.in. zaburzeniami oddychania czy niekontrolowanymi skurczami mięśni będący bezpośrednim zagrożeniem życia. Jeżeli dojdzie do wstrząsu, trzeba jak najszybciej wezwać karetkę.

Groźne dla zdrowia są także kleszcze. Jak wspomniano wcześniej, część z nich przenosi krętki boreliozy wywołujące odkleszczowe zapalenie mózgu. Nawet po prawidłowym usunięciu kleszcza może się okazać, że w miejscu wbicia pojawi się tak zwany rumień wędrujący, ponieważ te pajęczaki zarażają praktycznie od razu w chwili wkłucia. Wówczas należy to skonsultować z lekarzem i wykonać testy na boleriozę. W związku z tym, że bolerioza może wywoływać trwałe i poważne objawy neurologiczne, warto rozważyć wykonanie szczepień ochronnych, które niemal w 100% chronią przed zachorowaniem. Szczepienia przeznaczone są  nie tylko dla osób dorosłych, lecz także dla dzieci powyżej 1. roku życia.


Dodano: 06/06/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Profilaktyka, Choroby
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się