Ćwiczenia dla seniorów – dlaczego warto trenować po 50-tce?

Powrót

Regularna aktywność fizyczna to gwarancja świetnej kondycji i dobrego samopoczucia. Pamiętajmy o tym, że sport uprawiać mogą zarówno młodsi, jak i starsi. Po różnorodne ćwiczenia sięgać powinni zwłaszcza seniorzy. Systematyczny ruch niesie bowiem za sobą wiele korzyści! Z jakich powodów warto ćwiczyć po 50-tce i od czego zacząć treningi? W tym artykule podpowiemy, jak poprawić komfort swojego życia za pomocą regularnej aktywności fizycznej.

Dlaczego warto ćwiczyć po 50-tce?

Wielu osobom dojrzały wiek może kojarzyć się jedynie ze stagnacją i stopniową rezygnacją z dodatkowych aktywności, kosztem zdrowia fizycznego i psychicznego. W POLMED wychodzimy naprzeciw tym krzywdzącym mitom i pokazujemy, że szczęśliwym i aktywnym można być w każdym wieku! Czemu warto zatem regularnie ćwiczyć po 50-tce?

Ruch to zdrowie!

To popularne powiedzenie jest całkowicie prawdziwe. Systematyczna aktywność fizyczna może zapobiec wielu dolegliwościom. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla seniorów – są oni szczególnie narażeni na różnorodne schorzenia. Przed jakimi chorobami chronią nas regularne ćwiczenia?
Aktywność fizyczna zapewnia odpowiednie dotlenienie naszego organizmu. W związku z tym, trenując, poprawiamy funkcjonowanie naszego układu krążenia, a tym samym zmniejszamy ryzyko wystąpienia zawałów oraz chorób serca. Systematyczne treningi są również świetnym sposobem na zahartowanie organizmu. Aktywne osoby dużo rzadziej chorują. Ich organizm jest bowiem odporny na różnorodne bakterie i wirusy. Co więcej, aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia popularnej wśród seniorów osteoporozy. Mniejsza zachorowalność u trenujących wiąże się natomiast z tym, że systematyczny ruch wspomaga pracę osteoblastów, które odpowiadają za prawidłową budowę i gęstość masy kostnej.

Aktywność fizyczna, a prawidłowa masa ciała

Nie ulega wątpliwości, że po 50. roku życia dużo łatwiej jest nam przybrać na wadze. Sytuacja ta wynika z wolniejszego niż dotychczas metabolizmu. Czy można jakoś temu zaradzić? W POLMED mamy tylko jedną prawidłową odpowiedź na to pytanie: sport! Regularna aktywność fizyczna pozwala na podkręcenie metabolizmu, a to umożliwi nam utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Ruch uchroni nas także przed otyłością i związanymi z nią chorobami układu krążenia.

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Aktywność fizyczna wiąże się również z dużo lepszym samopoczuciem. Z czego wynika taka sytuacja? Dobry humor po zakończonym treningu wynika przede wszystkim z wydzielania się endorfin, nazywanych także hormonami szczęścia. Ćwiczenia pozwalają również rozładować stres, napięcia i różnorodne lęki. Aktywność fizyczna umożliwia nam bowiem chwilowe odłączenie się od rzeczywistości i codziennych trosk. Skupienie całej swojej uwagi na wykonywanym właśnie treningu pozwala zresetować umysł i choć na moment zapomnieć o stresach i niepokojach.

Jak zacząć trenować po 50-tce?

Jeśli znajdujesz się na początku swojej sportowej przygody, pamiętaj o tym, żeby podejść do treningów rozsądnie. Przede wszystkim, nie zaczynaj od zbyt długich i intensywnych ćwiczeń – w ten sposób łatwo jest się zniechęcić lub nabawić kontuzji.

Na początku wystarczy nawet krótki spacer. Z czasem możesz wydłużać swoje trasy, przyspieszać tempo spaceru i stopniowo przechodzić do biegu. Dobrym wyborem będzie również jazda na rowerze, pływanie czy joga dla początkujących. Każda forma aktywności jest dobra!

Ćwicz na zdrowie!

Chcesz rozpocząć regularne treningi i poszukujesz inspiracji i wsparcia? Świetnie się składa! W POLMED jesteśmy bowiem partnerem serii Ćwicz na zdrowie, prowadzonej na kanale YouTube przez trenera Piotra Suskiego. Transmisje live z ćwiczeniami dla seniorów odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godzinie 9:00. Do transmisji dołączyć możesz na YouTube Silver TV. Nie lubisz porannych treningów? Nic straconego! Możesz włączyć nagranie o dowolnej porze i ćwiczyć z nami, kiedy tylko chcesz! Pamiętaj o tym, że wiek to nie przeszkoda!


Dodano: 14/03/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na kleszcze polmed
Kup online!
Szczepienie
Szczepienie przeciw KZM
Szczepienie jest obecnie jedynym skutecznym sposobem uchronienia się przed odkleszczowym zapaleniem mózgu oraz powikłaniami towarzyszącymi tej chorobie.

od 190 zł
szczepienie polmed
Nowość! Kup online!
Szczepienie
Szczepionka przeciw półpaścowi
Osoby zakażone w przeszłości wirusem ospy wietrznej są obarczone wysokim ryzykiem zachorowania na bolesną chorobę zwaną półpaścem. Można zminimalizować to ryzyko przyjmując szczepienie ochronne.

od 830 zł
szczepienia zalecane polmed
Nowość! Kup online!
Szczepienie
Szczepienie MMR przeciwko odrze, różyczce i śwince
Szczepienie MMR zalecane jest szczególnie personelowi medycznemu, osobom mającym na co dzień kontakt z dziećmi oraz podróżującym do regionów endemicznych odry, różyczki i świnki.

od 220 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się