Regularna aktywność fizyczna to gwarancja świetnej kondycji i dobrego samopoczucia. Pamiętajmy o tym, że sport uprawiać mogą zarówno młodsi, jak i starsi. Po różnorodne ćwiczenia sięgać powinni zwłaszcza seniorzy. Systematyczny ruch niesie bowiem za sobą wiele korzyści! Z jakich powodów warto ćwiczyć po 50-tce i od czego zacząć treningi? W tym artykule podpowiemy, jak poprawić komfort swojego życia za pomocą regularnej aktywności fizycznej.
Wielu osobom dojrzały wiek może kojarzyć się jedynie ze stagnacją i stopniową rezygnacją z dodatkowych aktywności, kosztem zdrowia fizycznego i psychicznego. W POLMED wychodzimy naprzeciw tym krzywdzącym mitom i pokazujemy, że szczęśliwym i aktywnym można być w każdym wieku! Czemu warto zatem regularnie ćwiczyć po 50-tce?
To popularne powiedzenie jest całkowicie prawdziwe. Systematyczna aktywność fizyczna może zapobiec wielu dolegliwościom. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla seniorów – są oni szczególnie narażeni na różnorodne schorzenia. Przed jakimi chorobami chronią nas regularne ćwiczenia?
Aktywność fizyczna zapewnia odpowiednie dotlenienie naszego organizmu. W związku z tym, trenując, poprawiamy funkcjonowanie naszego układu krążenia, a tym samym zmniejszamy ryzyko wystąpienia zawałów oraz chorób serca. Systematyczne treningi są również świetnym sposobem na zahartowanie organizmu. Aktywne osoby dużo rzadziej chorują. Ich organizm jest bowiem odporny na różnorodne bakterie i wirusy. Co więcej, aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia popularnej wśród seniorów osteoporozy. Mniejsza zachorowalność u trenujących wiąże się natomiast z tym, że systematyczny ruch wspomaga pracę osteoblastów, które odpowiadają za prawidłową budowę i gęstość masy kostnej.
Nie ulega wątpliwości, że po 50. roku życia dużo łatwiej jest nam przybrać na wadze. Sytuacja ta wynika z wolniejszego niż dotychczas metabolizmu. Czy można jakoś temu zaradzić? W POLMED mamy tylko jedną prawidłową odpowiedź na to pytanie: sport! Regularna aktywność fizyczna pozwala na podkręcenie metabolizmu, a to umożliwi nam utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Ruch uchroni nas także przed otyłością i związanymi z nią chorobami układu krążenia.
Aktywność fizyczna wiąże się również z dużo lepszym samopoczuciem. Z czego wynika taka sytuacja? Dobry humor po zakończonym treningu wynika przede wszystkim z wydzielania się endorfin, nazywanych także hormonami szczęścia. Ćwiczenia pozwalają również rozładować stres, napięcia i różnorodne lęki. Aktywność fizyczna umożliwia nam bowiem chwilowe odłączenie się od rzeczywistości i codziennych trosk. Skupienie całej swojej uwagi na wykonywanym właśnie treningu pozwala zresetować umysł i choć na moment zapomnieć o stresach i niepokojach.
Jeśli znajdujesz się na początku swojej sportowej przygody, pamiętaj o tym, żeby podejść do treningów rozsądnie. Przede wszystkim, nie zaczynaj od zbyt długich i intensywnych ćwiczeń – w ten sposób łatwo jest się zniechęcić lub nabawić kontuzji.
Na początku wystarczy nawet krótki spacer. Z czasem możesz wydłużać swoje trasy, przyspieszać tempo spaceru i stopniowo przechodzić do biegu. Dobrym wyborem będzie również jazda na rowerze, pływanie czy joga dla początkujących. Każda forma aktywności jest dobra!
Chcesz rozpocząć regularne treningi i poszukujesz inspiracji i wsparcia? Świetnie się składa! W POLMED jesteśmy bowiem partnerem serii Ćwicz na zdrowie, prowadzonej na kanale YouTube przez trenera Piotra Suskiego. Transmisje live z ćwiczeniami dla seniorów odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godzinie 9:00. Do transmisji dołączyć możesz na YouTube Silver TV. Nie lubisz porannych treningów? Nic straconego! Możesz włączyć nagranie o dowolnej porze i ćwiczyć z nami, kiedy tylko chcesz! Pamiętaj o tym, że wiek to nie przeszkoda!
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?
Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?