Hałas w miejscu pracy, a przepisy BHP

Powrót

25. kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Z tej okazji pragniemy zwiększyć świadomość na temat nadmiernego nasilenia dźwięków i ich oddziaływania na ludzkie zdrowie. W poniższym artykule przybliżymy zjawisko hałasu. Opowiemy czym jest hałas, jakie nasilenie dźwięków uznać można za hałas oraz w jakich przypadkach ma on szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Przedstawimy również konkretne skutki zdrowotne, jakie wywoływać może hałas oraz opowiemy o grupach ryzyka i przepisach BHP związanych z zagadnieniem hałasu.

Czym jest hałas?

Hałas to inaczej zbyt duże natężenie dźwięków, które są uciążliwe, dokuczliwe, przykre lub szkodliwe. Nie każde nasilenie dźwięków docierających do naszych uszu możemy jednak określić mianem hałasu. Gdzie leży granica? Choć każdy organizm nieco inaczej reaguje na dźwięki, to zdenerwowanie może pojawić się przy dźwiękach utrzymujących się na poziomie 35 dB i wyższym.

Jak oddziałują na nas poszczególne natężenia dźwięków?

Ze względu na natężenie czynników powodujących hałas i związany z nimi wpływ na ludzkie zdrowie, dźwięki podzielić możemy na następujące grupy:

Dla porównania, 35 decybeli to spokojna ulica lub cicha muzyka. 80 decybeli to głośny krzyk dziecka lub dźwięk, zbliżony natężeniem do głośności motocyklu. 110 decybeli posiada zwykle muzyka w klubach nocnych. 120-130 decybeli to z kolei głośność, z jaką startuje samolot.

Kto jest najbardziej narażony na szkodliwy hałas?

Na szkodliwe skutki oddziaływania hałasu narażeni są przede wszystkim pracownicy sektora przemysłowego, transportu. górnictwa oraz budownictwa. Dzieje się tak, ponieważ grupy te niemal codziennie, a więc stale i długotrwale, zmuszone są przebywać w miejscach o bardzo dużym natężeniu dźwięków.

Zagrożenie hałasem w miejscu pracy, a przepisy BHP

W związku ze szkodliwym działaniem dźwięków o dużym nasileniu, wprowadzono odpowiednie przepisy BHP. Mają one za zadanie kontrolować poziom hałasu i w możliwie jak największym stopniu chronić przed nim pracowników. Zgodnie z obowiązującymi normami:

Jak uchronić się przed hałasem?

Na hałas narażeni jesteśmy nie tylko w miejscu pracy. Wiedzę na temat jego szkodliwości powinien posiadać zatem każdy z nas. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak szkodliwe jest duże natężenie dźwięków, docierających codziennie do naszych uszu. Świadomość jest więc pierwszym krokiem w profilaktyce. Co jeszcze możemy zrobić, aby uniknąć szkodliwego działania hałasu?

Przede wszystkim, warto nieco wyciszyć nasze otoczenie. W tym celu należy zrezygnować z maksymalnego podkręcania głośności telewizora oraz z głośnego słuchania muzyki. Chociaż czynności te często uznajemy za formę relaksu, nasz organizm dużo bardziej doceni chwilę ciszy.

Bardzo ważne są również profilaktyczne badania słuchu. Regularne kontrole pozwolą nam na monitorowanie stanu naszego zdrowia, a razie potrzeby na podjęcie odpowiedniego leczenia, zaleconego przez lekarza.


Dodano: 18/04/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na kleszcze polmed
Kup online!
Szczepienie
Szczepienie przeciw KZM
Szczepienie jest obecnie jedynym skutecznym sposobem uchronienia się przed odkleszczowym zapaleniem mózgu oraz powikłaniami towarzyszącymi tej chorobie.

od 190 zł
szczepienie polmed
Nowość! Kup online!
Szczepienie
Szczepionka przeciw półpaścowi
Osoby zakażone w przeszłości wirusem ospy wietrznej są obarczone wysokim ryzykiem zachorowania na bolesną chorobę zwaną półpaścem. Można zminimalizować to ryzyko przyjmując szczepienie ochronne.

od 830 zł
szczepienia zalecane polmed
Nowość! Kup online!
Szczepienie
Szczepienie MMR przeciwko odrze, różyczce i śwince
Szczepienie MMR zalecane jest szczególnie personelowi medycznemu, osobom mającym na co dzień kontakt z dziećmi oraz podróżującym do regionów endemicznych odry, różyczki i świnki.

od 220 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się