Hałas w miejscu pracy, a przepisy BHP

Powrót

25. kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Z tej okazji pragniemy zwiększyć świadomość na temat nadmiernego nasilenia dźwięków i ich oddziaływania na ludzkie zdrowie. W poniższym artykule przybliżymy zjawisko hałasu. Opowiemy czym jest hałas, jakie nasilenie dźwięków uznać można za hałas oraz w jakich przypadkach ma on szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Przedstawimy również konkretne skutki zdrowotne, jakie wywoływać może hałas oraz opowiemy o grupach ryzyka i przepisach BHP związanych z zagadnieniem hałasu.

Czym jest hałas?

Hałas to inaczej zbyt duże natężenie dźwięków, które są uciążliwe, dokuczliwe, przykre lub szkodliwe. Nie każde nasilenie dźwięków docierających do naszych uszu możemy jednak określić mianem hałasu. Gdzie leży granica? Choć każdy organizm nieco inaczej reaguje na dźwięki, to zdenerwowanie może pojawić się przy dźwiękach utrzymujących się na poziomie 35 dB i wyższym.

Jak oddziałują na nas poszczególne natężenia dźwięków?

Ze względu na natężenie czynników powodujących hałas i związany z nimi wpływ na ludzkie zdrowie, dźwięki podzielić możemy na następujące grupy:

Dla porównania, 35 decybeli to spokojna ulica lub cicha muzyka. 80 decybeli to głośny krzyk dziecka lub dźwięk, zbliżony natężeniem do głośności motocyklu. 110 decybeli posiada zwykle muzyka w klubach nocnych. 120-130 decybeli to z kolei głośność, z jaką startuje samolot.

Kto jest najbardziej narażony na szkodliwy hałas?

Na szkodliwe skutki oddziaływania hałasu narażeni są przede wszystkim pracownicy sektora przemysłowego, transportu. górnictwa oraz budownictwa. Dzieje się tak, ponieważ grupy te niemal codziennie, a więc stale i długotrwale, zmuszone są przebywać w miejscach o bardzo dużym natężeniu dźwięków.

Zagrożenie hałasem w miejscu pracy, a przepisy BHP

W związku ze szkodliwym działaniem dźwięków o dużym nasileniu, wprowadzono odpowiednie przepisy BHP. Mają one za zadanie kontrolować poziom hałasu i w możliwie jak największym stopniu chronić przed nim pracowników. Zgodnie z obowiązującymi normami:

Jak uchronić się przed hałasem?

Na hałas narażeni jesteśmy nie tylko w miejscu pracy. Wiedzę na temat jego szkodliwości powinien posiadać zatem każdy z nas. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak szkodliwe jest duże natężenie dźwięków, docierających codziennie do naszych uszu. Świadomość jest więc pierwszym krokiem w profilaktyce. Co jeszcze możemy zrobić, aby uniknąć szkodliwego działania hałasu?

Przede wszystkim, warto nieco wyciszyć nasze otoczenie. W tym celu należy zrezygnować z maksymalnego podkręcania głośności telewizora oraz z głośnego słuchania muzyki. Chociaż czynności te często uznajemy za formę relaksu, nasz organizm dużo bardziej doceni chwilę ciszy.

Bardzo ważne są również profilaktyczne badania słuchu. Regularne kontrole pozwolą nam na monitorowanie stanu naszego zdrowia, a razie potrzeby na podjęcie odpowiedniego leczenia, zaleconego przez lekarza.


Dodano: 18/04/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
17/01/2022
Aktualności, Badania
Kapilaroskopia – czym jest i gdzie wykonać badanie?

Kapilaroskopia to rodzaj nieinwazyjnego badania diagnostycznego pozwalającego ocenić stan naczyń kapilarnych i wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z mikrokrążeniem. Co jest wskazaniem do kapilaroskopii? Jak należy się przygotować do badania i jak ono przebiega? Gdzie można je wykonać?


30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!


28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


Zapoznaj się z nasza ofertą
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 1180 zł/rok
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Kobieta
Inspiruje nas Twoje zdrowie, pozwól o siebie zadbać!

od 1180 zł/rok
Abonament SENIOR
już od 143 zł miesięcznie
Abonament
Senior
To Twój czas!

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się