25. kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Z tej okazji pragniemy zwiększyć świadomość na temat nadmiernego nasilenia dźwięków i ich oddziaływania na ludzkie zdrowie. W poniższym artykule przybliżymy zjawisko hałasu. Opowiemy czym jest hałas, jakie nasilenie dźwięków uznać można za hałas oraz w jakich przypadkach ma on szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Przedstawimy również konkretne skutki zdrowotne, jakie wywoływać może hałas oraz opowiemy o grupach ryzyka i przepisach BHP związanych z zagadnieniem hałasu.
Hałas to inaczej zbyt duże natężenie dźwięków, które są uciążliwe, dokuczliwe, przykre lub szkodliwe. Nie każde nasilenie dźwięków docierających do naszych uszu możemy jednak określić mianem hałasu. Gdzie leży granica? Choć każdy organizm nieco inaczej reaguje na dźwięki, to zdenerwowanie może pojawić się przy dźwiękach utrzymujących się na poziomie 35 dB i wyższym.
Ze względu na natężenie czynników powodujących hałas i związany z nimi wpływ na ludzkie zdrowie, dźwięki podzielić możemy na następujące grupy:
Dla porównania, 35 decybeli to spokojna ulica lub cicha muzyka. 80 decybeli to głośny krzyk dziecka lub dźwięk, zbliżony natężeniem do głośności motocyklu. 110 decybeli posiada zwykle muzyka w klubach nocnych. 120-130 decybeli to z kolei głośność, z jaką startuje samolot.
Na szkodliwe skutki oddziaływania hałasu narażeni są przede wszystkim pracownicy sektora przemysłowego, transportu. górnictwa oraz budownictwa. Dzieje się tak, ponieważ grupy te niemal codziennie, a więc stale i długotrwale, zmuszone są przebywać w miejscach o bardzo dużym natężeniu dźwięków.
W związku ze szkodliwym działaniem dźwięków o dużym nasileniu, wprowadzono odpowiednie przepisy BHP. Mają one za zadanie kontrolować poziom hałasu i w możliwie jak największym stopniu chronić przed nim pracowników. Zgodnie z obowiązującymi normami:
Na hałas narażeni jesteśmy nie tylko w miejscu pracy. Wiedzę na temat jego szkodliwości powinien posiadać zatem każdy z nas. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak szkodliwe jest duże natężenie dźwięków, docierających codziennie do naszych uszu. Świadomość jest więc pierwszym krokiem w profilaktyce. Co jeszcze możemy zrobić, aby uniknąć szkodliwego działania hałasu?
Przede wszystkim, warto nieco wyciszyć nasze otoczenie. W tym celu należy zrezygnować z maksymalnego podkręcania głośności telewizora oraz z głośnego słuchania muzyki. Chociaż czynności te często uznajemy za formę relaksu, nasz organizm dużo bardziej doceni chwilę ciszy.
Bardzo ważne są również profilaktyczne badania słuchu. Regularne kontrole pozwolą nam na monitorowanie stanu naszego zdrowia, a razie potrzeby na podjęcie odpowiedniego leczenia, zaleconego przez lekarza.