Współczesne uzależnienia obserwowane wśród dzieci i młodzieży to nie tylko uzależnienia od alkoholu, narkotyków i nikotyny, lecz także od Internetu – w tym social mediów, komputera lub telefonu. Posłużmy się statystykami. Szacuje się, że aż 13 procent młodszych dzieci i około 15 procent młodzieży w Polsce wykazuje cechy uzależnienia od mediów społecznościowych. Zaś około 6 procent wszystkich światowych użytkowników Internetu jest od niego uzależnionych. To coraz powszechniejszy problem, który tak jak inne uzależnienia wpływa na rozwój i zdrowie młodych ludzi.
Uzależnienie w potocznym rozumieniu bardzo długo utożsamiano wyłącznie z chorobą alkoholową oraz narkomanią. Niektórzy wśród uzależnień wymieniali jeszcze nikotynizm, ale z tym zastrzeżeniem, że jest on mniej groźny od dwóch wspomnianych problemów.
Dziś mamy większą świadomość, że uzależnić da się prawie od wszystkiego. Niebezpieczne są nie tylko używki, lecz także Internet, telefon komórkowy, ćwiczenia, odchudzanie, media społecznościowe czy fast foody. A każde z uzależnień wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne człowieka.
Szczególnie wtedy, gdy mówimy o młodych ludziach, których organizmy dopiero się rozwijają.
Uzależnienie to stan psychiczny i/lub fizyczny, który wynika z interakcji między organizmem a środkiem uzależniającym. Charakteryzuje się przymusem zażywania określonych substancji lub wykonywania konkretnych czynności oraz zmianą zachowania chorego. Co ważne, można być uzależnionym od więcej niż jednego środka naraz. Uzależnienia uznawane są za choroby i uwzględnione w klasyfikacji chorób ICD-10.
Uzależnienia dzieli się na cztery rodzaje: fizjologiczne nazywane również fizycznymi, psychiczne, behawioralne oraz społeczne.
Kiedy można podejrzewać, że dziecko jest uzależnione? Gdy odczuwa silne pragnienie, a wręcz przymus przyjmowania określonych substancji lub wykonywania pewnych czynności, nie jest w stanie kontrolować np. czasu spędzanego przez komputerem, ma fizjologiczne objawy nietolerancji w przypadku rezygnacji z środka uzależniającego, świadomie zaniedbuje obowiązki, rezygnuje z dotychczasowych form spędzania czasu wolnego, przestaje wychodzić do ludzi, a także, gdy koncentruje swoją uwagę głównie na zdobyciu substancji uzależniającej albo na sposobach na spokojne wykonywanie konkretnych czynności, które dają mu ukojenie. Efekt „odstawienny” przejawia się agresją.
Każdy rodzaj uzależnienia ma negatywny wpływ na rozwój i zdrowie dzieci oraz młodzieży. Uzależnienia od substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu, narkotyków, dopalaczy czy leków m.in. prowadzą do problemów neurologicznych (z pamięcią, koncentracją, logicznym myśleniem), zwiększają ryzyko występowania zaburzeń psychicznych (depresji, zaburzeń lękowych czy psychotycznych), negatywnie wpływają na organy wewnętrzne (w tym na płuca, wątrobę, żołądek itd.), mogą skutkować zahamowaniem lub wręcz zatrzymaniem procesu dojrzewania, a także powodują izolację i stopniowe wychodzenie z dotychczasowych ról społecznych.
Uzależnienia od komputera, internetu, telefonu czy social mediów, czyli te, które obecnie spotyka się coraz częściej, także wywołują negatywne skutki fizyczne i psychiczne.
Każde uzależnienie negatywnie wpływa na rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny młodego człowieka. Jeżeli zauważy się u swojego dziecka objawy uzależnienia, warto jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Głównym sposobem leczenia jest zazwyczaj psychoterapia indywidualna i/lub rodzinna.
Uzależnienie jednego członka rodziny wpływa na wszystkich pozostałych, dlatego zawsze warto porozmawiać i skonsultować nasze obawy z psychologiem, także w formule telekonsultacji, niezależnie od rodzaju uzależnienia, jakie podejrzewamy.
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?
Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego, która charakteryzuje się między innymi napadami silnego kaszlu. Choć chorobie można zapobiegać dzięki szczepieniom, w ostatnich latach dochodzi do wyraźnego wzrostu zachorowalności, zwłaszcza wśród osób dorosłych. Wyjaśniamy. jak można zarazić się krztuścem i kto powinien poddać się szczepieniom ochronnym.