Wykonanie badania rezonansu magnetycznego nie wymaga szczególnego przygotowania. W celu odpowiedniego nawodnienia organizmu, w przypadku badania z zastosowaniem środka kontrastowego, należy wypić około 1 litra płynów (woda, słaba herbata). Na badanie należy przystąpić w luźnym ubraniu pozbawionym elementów metalowych typu: guziki, pasek, zegarek, klucze, karty płatnicze i telefon komórkowy (mogą ulec rozmagnesowaniu).

Jeśli badanie dotyczy głowy i oczodołów, należy zrezygnować z makijażu oraz lakieru do włosów. Drobinki metali, które są zawarte w kosmetykach mogą sfałszować wynik.

Bezpośrednio po badaniu nie ma przeciwwskazań do prowadzenia auta. W dniu badania można zażyć leki, bowiem rezonans nie wpływa na ich działanie. Rezonans magnetyczny można wykonać także podczas miesiączki, dzień cyklu nie wpływa na wynik badania.

W dniu badania:
Przed badaniem należy zgłosić wykonującemu posiadanie wszczepionych urządzeń elektrycznych, posiadanie metalowych elementów w organizmie, klaustrofobię.

W trakcie badania należy zgłosić:

  • wszelakie dolegliwości,
  • wszystkie objawy po podaniu dożylnego środka z kontrastem.

Przeciwwskazania:

  • klaustrofobia,
  • metalowe ciała obce w organizmie,
  • wszczepione urządzenia elektryczne.

Dodatkowo, niewskazane jest wykonywanie badania u kobiet w I trymestrze ciąży.

Badanie jest bezbolesne, jednakże może wywołać uczucie dyskomfortu poprzez konieczność pozostania przez kilkadziesiąt minut w jednej pozycji bez ruchu, gdyż ma to wpływ na jego jakość.

Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się