Obturacyjny bezdech senny (OBS) to poważne schorzenie, charakteryzujące się regularnymi zaburzeniami oddychania podczas snu. Proces diagnostyczny OBS polega na podłączeniu Pacjenta do niewielkiego, przenośnego aparatu rejestrującego parametry snu.

Czym jest obturacyjny bezdech senny?

Choroba, jaką jest obturacyjny bezdech senny, polega na występowaniu epizodów spłycenia a nawet zatrzymania oddechu w czasie snu. Epizody te mogą trwać do kilkunastu sekund i spowodowane są zaburzeniami przepływu powietrza przez drogi oddechowe Pacjenta. Przyczyną choroby są najczęściej nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych, takie jak skrzywiona przegroda nosowa czy przerost migdałków, a także, szczególnie wśród starszych osób, otyłość, spożywanie alkoholu i palenie papierosów.

Podstawowym objawem obturacyjnego bezdechu sennego są przerwy w chrapaniu. Dodatkowo, chorzy na OBS mogą czuć się stale zmęczeni, niewyspani, mieć problemy z koncentracją i wahania nastroju.  

Nieleczony bezdech senny zwiększa ryzyko wystąpienia wielu groźnych powikłań, szczególnie ze strony układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca a nawet zawał serca czy udar mózgu. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zdiagnozowanie choroby na jej początkowym etapie. Umożliwiają to nowoczesne aparaty monitorujące parametry snu.

Diagnostyka bezdechu sennego w POLMED

W Poradni Bezdechu Sennego Centrum Medycznego POLMED w Katowicach istnieje możliwość wypożyczenia aparatu do diagnostyki bezdechu sennego. Badanie polega na podłączeniu pacjenta do niewielkiego, przenośnego urządzenia mocowanego na klatce piersiowej, rejestrującego parametry snu w ciągu jednej nocy. Pozwala to na ocenę:

  1. ruchów klatki piersiowej – za pomocą specjalnych pasów;
  2. przepływu przez usta/nos – rejestracja za pomocą kaniul/czujników termistorowych;
  3. saturacji (wysycenia krwi tętniczej tlenem) – przy pomocy czujnika zakładanego na palec lewej ręki;
  4. pozycji ciała – dzięki czujnikowi wbudowanemu  w urządzenie rejestrujące;
  5. wybranych parametrów elektrofizjologicznych.


Cena badania: 180 zł

Ważne informacje

Urządzenie po zaprogramowaniu przez pracownika medycznego włącza się i wyłącza w określonym czasie. Pacjent powinien zgłosić się w luźnej, wygodnej, bawełnianej koszulce (najlepiej takiej, w której będzie spał). Zwrotu aparatu pacjent dokonuje dnia następnego do godziny: 11:30.

Po wykonaniu badania diagnostycznego pacjent otrzymuje informacje dotyczące I etapu diagnostycznego zespołu bezdechu sennego (opinia lekarza). Opinię będzie wystawiać lek. Marzena Kociołek.

Uwaga! Przed wypożyczeniem w/w aparatu pacjent zobowiązany jest do podpisania umowy dotyczącej odpowiedzialności materialnej za powierzony sprzęt.

Zadzwoń, by umówić badanie

Infolinia 58 775 95 99
 lub
Recepcja Centrum Medycznego POLMED w Katowicach: 517-218-523.

Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się