Zasady realizacji e-recepty za granicą

Powrót

E-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece na terenie całego kraju. A co wtedy, gdy chce się ją wykupić za granicą? Jakie dane musi zawierać i w jakiej formie powinna zostać przedstawiona farmaceucie np. w Czechach, żeby mógł on wydać wypisane na niej leki? Czym e-recepta różni się od tak zwanych recept transgranicznych?

Czym jest e-recepta? To tak zwana recepta elektroniczna. W Polsce to rozwiązanie wykorzystuje się od stycznia 2020 roku. Ma ono ułatwić życie nie tylko pacjentom, lecz także lekarzom i farmaceutom. Dzięki wprowadzeniu e-recept nie trzeba już okazywać papierowej wersji dokumentu, wystarczy podczas wizyty w aptece podać czterocyfrowy kod zabezpieczający oraz numer PESEL osoby, na którą zostały wypisane leki. Czy można w takiej formie wykupić e-receptę poza granicami kraju?

W jakich krajach Unii Europejskiej można zrealizować e-receptę?

Unia Europejska wdraża system e-recept transgranicznych, czyli recept elektronicznych ważnych w różnych krajach członkowskich bez względu na miejsce wystawienia od 2019 roku. Wówczas rozpoczęto wprowadzanie tak zwanej pierwszej fali w Finlandii. Obecnie Finlandia realizuje wyłącznie e-recepty wypisane w Estonii, Chorwacji oraz Portugalii i odwrotnie, ponieważ te cztery państwa działają w porozumieniu. Jeżeli chodzi o inne kraje, na razie nie można w nich wykupić leków na podstawie recepty elektronicznej z innego państwa, podając kod zabezpieczający i PESEL, ze względu na brak integracji systemów.

Można za to zrealizować wydrukowaną i podpisaną przez lekarza wersję e-recepty. Istnieje tylko jeden warunek – dokument musi zawierać międzynarodową nazwę substancji czynnej. Czym zatem różni się e-recepta od recepty transgranicznej?

Co to jest recepta transgraniczna i jakie informacje musi zawierać?

Recepta transgraniczna to określenie umowne stosowane do nazywania recepty, którą można zrealizować w innym państwie Unii Europejskiej niż to, w jakim została wypisana. Wystawia się ją wyłącznie na wniosek pacjenta. Do niedawna recepty transgraniczne miały formę papierową, a obecnie niektóre kraje, jak wspomniano powyżej, akceptują te dokumenty w wersji elektronicznej. Nadal jednak nie jest to powszechne i nie wiadomo tak naprawdę, kiedy będzie.

Co powinna zawierać tego typu recepta? Podstawowe informacje takie jak imię/imiona i nazwisko pacjenta, jego datę urodzenia, imię/imiona i nazwisko osoby wystawiającej receptę, jej tytuł zawodowy wynikający z kwalifikacji, dane do bezpośredniego kontaktu osoby wystawiającej receptę (np. adres e-mail, numer telefonu), dane dotyczące adresu miejsca udzielenia świadczenia, adnotację „Polska”, międzynarodową nazwę leku i ewentualnie jego nazwę własną, postać, moc, ilość oraz sposób dawkowania preparatu, datę wystawienia recepty, a także podpis osoby wystawiającej.

Recepta transgraniczna nie musi zawierać numeru REGON i pieczątki lekarza. Zawsze jest ważna przez 30 dni i realizowana za pełną odpłatnością. Nie może zostać na niej wypisany lek o kategorii dostępności Rpw. (zawierający środki odurzające albo substancje psychotropowe). Jeżeli chodzi o kwestię odpłatności, po powrocie do Polski obywatel ma prawo zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot kosztów, o ile dany preparat jest refundowany przez krajowy system ubezpieczeń zdrowotnych.

Problem z realizacją recepty transgranicznej

Uwaga – czasami nawet, jeśli recepta spełnia wszystkie kryteria, leku nie uda się wykupić. Kiedy tak się dzieje? Po pierwsze wtedy, gdy dany preparat nie jest sprzedawany w kraju, w którym chce się go nabyć lub jest dostępny pod inną nazwą. Z tego względu w trakcie wypisywania recept transgranicznych zaleca się używanie powszechnie stosowanych nazw leków tak, aby w razie wypadku farmaceuta za granicą mógł wydać inny równoważny preparat.

Po drugie, gdy kraj ma własne zasady dotyczące terminu realizacji recept, a termin ten zostanie przekroczony. Tak będzie np. w Czechach, gdzie każda recepta jest ważna tylko przez 14 dni. Jeżeli zechce się wykupić preparat leczniczy 15 lub więcej dni po jego wypisaniu przez lekarza, farmaceuta odmówi wydania leku ze względu na to, że recepta zostanie uznana za przeterminowaną.

materiały ze strony pacjent.gov.pl


Dodano: 05/07/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


08/10/2021
Aktualności, Profilaktyka, Styl życia
Prywatna opieka dla każdego. Jak działa abonament zdrowotny?

Praktycznie każdy kiedyś miał problem z dostaniem się do specjalisty. Kolejki do wybranych lekarzy w ramach usług NFZ wymagają niejednokrotnie czekania po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na wizytę. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Część robi to okazjonalnie, a część wykupuje pakiety usług. Jak działają abonamenty zdrowotne i co mogą obejmować?


28/03/2023
Aktualności
“O menopauzie. Czego ginekolog Ci nie powie” – nowa książka dr n. med. Tadeusza Oleszczuka, lekarza ginekologa w POLMED

Kobiece samopoczucie narażone jest na działalność różnorodnych czynników. W określonym momencie życia, jednym z nich staje się menopauza. O zjawisku tym pisze w swojej książce doktor Tadeusz Oleszczuk – lekarz ginekolog-położnik, współpracujący z grupą POLMED. Dlaczego “O menopauzie. Czego ginekolog Ci nie powie” to obowiązkowa lektura dla każdej kobiety, niezależnie od jej wieku? 


Zapoznaj się z nasza ofertą:
abonament medyczny dla mężczyzn polmed
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie! Wybierz abonament medyczny dla mężczyzn w POLMED.

od 1180 zł/rok
abonament medyczny dla kobiet polmed
już od 120 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Kobieta
Nie odkładaj badań na później! Zdrowie nie poczeka. Wykup abonament medyczny w POLMED.

od 1180 zł/rok
badania laboratoryjne dla seniora polmed
już od 143 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Senior
Wiek nie musi Cię ograniczać! Pozwól, że pomożemy Ci w życiowej przygodzie. Zadbamy o Twój spokój i komfort, by Twoje życie było nadal pełne zdrowia, dobrego samopoczucia i aktywności.

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się