Sport a stres. Jakie sporty uprawiać aby zniwelować stres?

Powrót

Gonitwa w pracy, w domu dzieci, mnóstwo obowiązków, które powoli zaczynają nas przerastać. Temu wszystkiemu towarzyszy ciągły stres, który nigdy nie jest pomocny, dodatkowo przyspiesza on uczucie wyczerpania. Stres stał się dużym problemem XXI wieku. Ma on ogromny wpływ na naszą kondycję psychiczną, ale także fizyczną.  Jak radzić sobie ze stresem? Jakie metody radzenia sobie ze stresem są najskuteczniejsze?

Jak radzić sobie ze stresem?

Sposobów na radzenie sobie ze stresem istnieje mnóstwo. Prawdę mówiąc, każdy z nas powinien znaleźć jakieś rozwiązanie dla siebie, ponieważ jak wiemy nie na każdego działa to samo. Dużo takich rozwiązań oferuje sport. Mnogość dyscyplin daje nam wachlarz rozwiązań.

Jakie korzyści niesie ze sobą uprawianie sportu? Jak mają się do siebie sport i stres?

Sport redukuje napięcie w naszym organizmie. W walce z napięciem potrzebne są nam niektóre substancje chemiczne. Wysiłek fizyczny zmniejsza ilość kortyzolu, czyli hormonu stresu, który wytwarzany jest w sytuacjach nerwowych. W trakcie ćwieczeń w naszym organizmie uwalnia się norepinefryna oraz serotonina, które wchodzą w skład niektórych leków antydepresyjnych. Dodatkowo, podczas treningu w naszym organizmie wytwarza się kwas gamma-aminomasłowy, który odpowiada za tłumienie pobudliwości neuronów, co w efekcie zmniejsza niepokój i poprawia nastrój. Podczas ruchu wytwarzają się także endorfiny, które potocznie nazywane są hormonami szczęścia, a także zmniejszają ból, dzięki czemu jesteśmy w stanie dłużej trenować.

Jaki sport wybrać?

Różne sporty, działają na nasz organizm w różny sposób. Wybór sportu dla siebie, powinniśmy uzależnić od naszej kondycji oraz od tego, jak chcielibyśmy się czuć. Oto przykłady kilku dyscyplin sportu i ich działanie na nasz organizm:

Radzenie sobie ze stresem – ćwiczenia z dziećmi

Chcąc rozpocząć aktywniejszy tryb życia, często nie mamy pomysłu co zrobić z dziećmi.  Bywa niestety, że dzieci są powodem naszego napięcia i przemęczenia. Wspólna aktywność fizyczna może być dobrym rozwiązaniem. Uprawianie sportu z dziećmi rozluźni ogólne napięcie i oczyści atmosferę.

Jakie aktywności będą odpowiednie dla rodziców z dziećmi? Dzieciaki bardzo chętnie wybierają się na rower, chodzą na basen. Dobrym rozwiązaniem może być również wspólne bieganie i zmienianie tempa biegu. Dzieciaki uwielbiają jazdę na rolkach, dlatego wspólne przejażdżki to świetny rodzaj aktywności fizycznej.

Jest wiosna, robi się ciepło – ruszajmy się więc z całą naszą rodziną. To dobrze nam zrobi nawet, jeśli zaczniemy od wspólnego spaceru.


Dodano: 12/04/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
03/03/2021
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dzień Kobiet z POLMED

06/04/2021
Koronawirus, Profilaktyka, Choroby
Szczepionka przeciw COVID-19 – charakterystyka i rodzaje szczepionek

19/03/2020
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dekalog Bezpieczeństwa w Centrach Medycznych POLMED

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 69 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 69 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.
NOWOŚĆ! Teraz możesz wykonać badania bez wychodzenia z domu i omówić wyniki z lekarzem w trakcie darmowej telekonsultacji

od 69 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Infolinia: 58 775 95 99