Gonitwa w pracy, w domu dzieci, mnóstwo obowiązków, które powoli zaczynają nas przerastać. Temu wszystkiemu towarzyszy ciągły stres, który nigdy nie jest pomocny, dodatkowo przyspiesza on uczucie wyczerpania. Stres stał się dużym problemem XXI wieku. Ma on ogromny wpływ na naszą kondycję psychiczną, ale także fizyczną. Jak radzić sobie ze stresem? Jakie metody radzenia sobie ze stresem są najskuteczniejsze?
Sposobów na radzenie sobie ze stresem istnieje mnóstwo. Prawdę mówiąc, każdy z nas powinien znaleźć jakieś rozwiązanie dla siebie, ponieważ jak wiemy nie na każdego działa to samo. Dużo takich rozwiązań oferuje sport. Mnogość dyscyplin daje nam wachlarz rozwiązań.
Sport redukuje napięcie w naszym organizmie. W walce z napięciem potrzebne są nam niektóre substancje chemiczne. Wysiłek fizyczny zmniejsza ilość kortyzolu, czyli hormonu stresu, który wytwarzany jest w sytuacjach nerwowych. W trakcie ćwieczeń w naszym organizmie uwalnia się norepinefryna oraz serotonina, które wchodzą w skład niektórych leków antydepresyjnych. Dodatkowo, podczas treningu w naszym organizmie wytwarza się kwas gamma-aminomasłowy, który odpowiada za tłumienie pobudliwości neuronów, co w efekcie zmniejsza niepokój i poprawia nastrój. Podczas ruchu wytwarzają się także endorfiny, które potocznie nazywane są hormonami szczęścia, a także zmniejszają ból, dzięki czemu jesteśmy w stanie dłużej trenować.
Różne sporty, działają na nasz organizm w różny sposób. Wybór sportu dla siebie, powinniśmy uzależnić od naszej kondycji oraz od tego, jak chcielibyśmy się czuć. Oto przykłady kilku dyscyplin sportu i ich działanie na nasz organizm:
Chcąc rozpocząć aktywniejszy tryb życia, często nie mamy pomysłu co zrobić z dziećmi. Bywa niestety, że dzieci są powodem naszego napięcia i przemęczenia. Wspólna aktywność fizyczna może być dobrym rozwiązaniem. Uprawianie sportu z dziećmi rozluźni ogólne napięcie i oczyści atmosferę.
Jakie aktywności będą odpowiednie dla rodziców z dziećmi? Dzieciaki bardzo chętnie wybierają się na rower, chodzą na basen. Dobrym rozwiązaniem może być również wspólne bieganie i zmienianie tempa biegu. Dzieciaki uwielbiają jazdę na rolkach, dlatego wspólne przejażdżki to świetny rodzaj aktywności fizycznej.
Jest wiosna, robi się ciepło – ruszajmy się więc z całą naszą rodziną. To dobrze nam zrobi nawet, jeśli zaczniemy od wspólnego spaceru.
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?
Szacunki podają, że około połowa Polaków odczuwa skutki przesilenia wiosennego. Syndrom zmęczenia wiosennego, bo tak nazywane jest to, co dzieje się z organizmem w trakcie przesilenia, objawia się m.in. obniżonym poziomem energii, ospałością, trudnością z koncentracją, a jednocześnie wiąże się ze spadkiem odporności. Jak można sobie z tym poradzić?