Sport a stres – jakie sporty uprawiać, by zniwelować stres?

Powrót

Gonitwa w pracy, w domu dzieci, mnóstwo obowiązków, które powoli zaczynają nas przerastać. Temu wszystkiemu towarzyszy ciągły stres, który nigdy nie jest pomocny, dodatkowo przyspiesza on uczucie wyczerpania. Stres stał się dużym problemem XXI wieku. Ma on ogromny wpływ na naszą kondycję psychiczną, ale także fizyczną. Jak radzić sobie ze stresem? Jakie metody radzenia sobie ze stresem są najskuteczniejsze?

Jak radzić sobie ze stresem?

Sposobów na radzenie sobie ze stresem istnieje mnóstwo. Prawdę mówiąc, każdy z nas powinien znaleźć jakieś rozwiązanie dla siebie, ponieważ jak wiemy nie na każdego działa to samo. Dużo takich rozwiązań oferuje sport. Mnogość dyscyplin daje nam wachlarz rozwiązań.

Jakie korzyści niesie ze sobą uprawianie sportu? Sport redukuje napięcie w naszym organizmie. W walce z napięciem potrzebne są nam niektóre substancje chemiczne. Wysiłek fizyczny zmniejsza ilość kortyzolu, czyli hormonu stresu, który wytwarzany jest w sytuacjach nerwowych. W trakcie ćwieczeń w naszym organizmie uwalnia się norepinefryna oraz serotonina, które wchodzą w skład niektórych leków antydepresyjnych. Dodatkowo, podczas treningu w naszym organizmie wytwarza się kwas gamma-aminomasłowy, który odpowiada za tłumienie pobudliwości neuronów, co w efekcie zmniejsza niepokój i poprawia nastrój. Podczas ruchu wytwarzają się także endorfiny, które potocznie nazywane są hormonami szczęścia, a także zmniejszają ból, dzięki czemu jesteśmy w stanie dłużej trenować.

Jaki sport wybrać?

Różne sporty, działają na nasz organizm w różny sposób. Wybór sportu dla siebie, powinniśmy uzależnić od naszej kondycji oraz od tego, jak chcielibyśmy się czuć. Oto przykłady kilku dyscyplin sportu i ich działanie na nasz organizm:

  • Joga – pozwala na uspokojenie ciała i umysłu, przywraca równowagę w naszym wnętrzu, reguluje oddech, pozwala na wyciszenie się i rozluźnienie mięśni. By rozpocząć praktykowanie jogi, dobrze jest wybrać się do szkoły jogi, gdzie dodatkowo możemy poznać nowe osoby, co również niweluje stres. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo czasu na to aby wybrać się do klubu sportowego, możemy praktykować jogę w domowym zaciszu. W czasie lockdownu wiele szkół jogi oferuje zajęcia online prowadzone w sposób bezpieczny również dla początkujących.
  • Jogging – daje nam czas na przemyślenia i uczy spokojniejszego podejścia do sytuacji stresujących. Jeśli w trakcie uprawiania joggingu poczujesz nagły przypływ złości myśląc o nerwowych sytuacjach możesz pobiec sprintem i wyrzucić z siebie wszystkie negatywne emocje. Zwyczajnie pozostawić swój problem w tyle.
  • Pływanie – pomaga nam odciąć się od świata zewnętrznego i wyciszyć umysł. Tego typu wysiłek bardzo dobrze oczyszcza umysł i odłącza od zewnętrznych bodźców. Sama woda działa na nas kojąco i tworzy aurę bezpieczeństwa. To znakomite antidotum na stres, więc wiele osób czeka niecierpliwie na ponowne otwarcie basenów.
  • Ćwiczenia, pilates, fitness – tego typu formy aktywności pozwalają najbardziej przekroczyć w nas swoje granice. Coraz dłuższe treningi, bicie własnych rekordów podnosi naszą samoocenę i pewność siebie. Możemy oczyścić głowę i zdrowo się zmęczyć, wyrzucając z siebie wszystkie złe myśli. Pamiętajmy jednak, aby zaczynając zajęcia online dostosować je do naszej aktualnej kondycji fizycznej.

Radzenie sobie ze stresem – ćwiczenia z dziećmi

Chcąc rozpocząć aktywniejszy tryb życia, często nie mamy pomysłu co zrobić z dziećmi.  Bywa niestety, że dzieci są powodem naszego napięcia i przemęczenia. Wspólna aktywność fizyczna może być dobrym rozwiązaniem. Uprawianie sportu z dziećmi rozluźni ogólne napięcie i oczyści atmosferę.

Jakie aktywności będą odpowiednie dla rodziców z dziećmi? Dzieciaki bardzo chętnie wybierają się na rower, chodzą na basen. Dobrym rozwiązaniem może być również wspólne bieganie i zmienianie tempa biegu. Dzieciaki uwielbiają jazdę na rolkach, dlatego wspólne przejażdżki to świetny rodzaj aktywności fizycznej.

Jest wiosna, robi się ciepło – ruszajmy się więc z całą naszą rodziną. To dobrze nam zrobi nawet, jeśli zaczniemy od wspólnego spaceru.


Dodano: 12/04/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na kleszcze polmed
Kup online!
Szczepienie
Szczepienie przeciw KZM
Szczepienie jest obecnie jedynym skutecznym sposobem uchronienia się przed odkleszczowym zapaleniem mózgu oraz powikłaniami towarzyszącymi tej chorobie.

od 190 zł
szczepienie polmed
Nowość! Kup online!
Szczepienie
Szczepionka przeciw półpaścowi
Osoby zakażone w przeszłości wirusem ospy wietrznej są obarczone wysokim ryzykiem zachorowania na bolesną chorobę zwaną półpaścem. Można zminimalizować to ryzyko przyjmując szczepienie ochronne.

od 830 zł
szczepienia zalecane polmed
Nowość! Kup online!
Szczepienie
Szczepienie MMR przeciwko odrze, różyczce i śwince
Szczepienie MMR zalecane jest szczególnie personelowi medycznemu, osobom mającym na co dzień kontakt z dziećmi oraz podróżującym do regionów endemicznych odry, różyczki i świnki.

od 220 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się