Jakie szczepienia są niezbędne przed egzotycznymi podróżami?

Powrót

Polacy coraz częściej zamiast wakacji w kraju wybierają egzotyczne podróże do odległych zakątków. Do wyjazdu zagranicznego zawsze powinno się odpowiednio przygotować, nie tylko przeglądając lokalną ofertę atrakcji turystycznych, lecz także sprawdzając wymaganą profilaktykę chorób zakaźnych. Warto pamiętać, że do niektórych krajów w ogóle nie da się wjechać bez aktualnych wymaganych szczepień, a w innych szczepienia są opcjonalne.

Egzotyczne podróże to obietnica niezapomnianych widoków, gwarantowanej pogody i ekscytujących przygód. Coraz więcej Polaków decyduje się na wylot do Afryki, Ameryki Południowej czy Azji. Żeby cała wyprawa zakończyła się bezpiecznie, zawsze warto sprawdzić, jakie szczepienia są wymagane lub zalecane w wybranym kraju. Gdzie można się tego dowiedzieć?

Lekarz medycyny podróży

Na 6 do 8 tygodni przed planowanym wylotem do egzotycznego państwa powinno się odbyć wizytę u lekarza specjalizującego się w medycynie podróży. Może to być specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny transportu lub innej specjalności związanej z medycyną podróży. W większości wojewódzkich miast prowadzone są poradnie chorób tropikalnych, w których da się uzyskać niezbędne informacje. Dlaczego trzeba to zrobić tyle wcześniej? Ponieważ taki okres jest niezbędny do wykonania szczepień.

Na wizytę powinno się zabrać ze sobą kartę szczepień z dzieciństwa, bo niektóre szczepienia mogą być nadal ważne lub wymagać jedynie podania dawki przypominającej.

Aktualnych informacji na temat szczepień można szukać również na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W przypadku wycieczek zorganizowanych to organizator turystyki lub pośrednik turystyczny powinien poinformować klienta przed zawarciem umowy o wymaganiach zdrowotnych i szczególnych zagrożeniach dla życia i zdrowia na wybranym obszarze, do którego będzie podróżował.

Szczepienia obowiązkowe

Szczepienia obowiązkowe wymagane są głównie w przypadku podróży do krajów afrykańskich. Jeżeli planuje się wyjazd do Angoli, Demokratycznej Republiki Konga, Gabonu, Republiki Środkowoafrykańskej, Burundi, Ugandy, Ghany, Gwinei Bissau, Liberii, Mali, Nigru, Sierra Leone, Togo, na Wybrzeże Kości Słoniowej lub do Gujany Francuskiej należy mieć aktualną szczepionkę na żółtą gorączkę (febrę).

W przypadku podróży do Arabii Saudyjskiej, Armenii, Libii lub Gambii niezbędna będzie szczepionka meningokokowa (A+C).

Jeśli zamierza się lecieć do Gabonu trzeba zaszczepić się na błonicę i tężec.

Szczepienia zalecane

Planowana podróż do innych krajów niż te wyżej wymienione nie wymaga szczepień obowiązkowych. Zaleca się jednak, żeby przed podróżą do Azji wykonać szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B, żółtej gorączce, błonicy, tężcowi, krztuścowi, durowi brzusznemu, polio, cholerze, zakażeniu meningokokowemu, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu oraz kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Przed podróżą do krajów Ameryki Południowej warto rozważyć szczepienia przeciwko tężcowi, błonicy, żółtej febrze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, chorobie Heinego-Medina i wściekliźnie.

Wylot do krajów afrykańskich innych niż wymienione przy szczepieniach obowiązkowych powinien poprzedzać szczepienie na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, cholerę oraz chorobę Heinego-Medina.

O czym pamiętać przed podróżą?

Przed egzotyczną podróżą zawsze powinno się pamiętać o zabraniu międzynarodowej książeczki szczepień, jeżeli się taką posiada, wykonaniu niezbędnych badań – w przypadku osób mających choroby przewlekłe, przygotowaniu farmaceutyków do zabrania – szczególnie tych przyjmowanych na co dzień, profilaktycznych przeciwko malarii oraz zapobiegających chorobom przenoszonym przez owady w krajach tropikalnych. Oprócz tego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne i dokładnie sprawdzić jego zakres, żeby w razie problemów zdrowotnych nie musieć martwić się dużymi kosztami leczenia na miejscu.

W trakcie podróży trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny – często myć ręce, płukać jamę ustną wyłącznie wodą butelkowaną lub uzdatnioną, jeść produkty przetworzone (ugotowane lub upieczone), a świeże owoce i warzywa obierać ze skórki. Lepiej unikać stosowania lodu do napojów i pić tylko przegotowaną albo fabrycznie pakowaną wodę. W ten sposób zmniejsza się ryzyko zachorowania na egzotyczne choroby.


Dodano: 14/07/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

04/06/2021
Profilaktyka, Choroby, Koronawirus
Szczepionka przeciw COVID-19 – charakterystyka i rodzaje szczepionek

19/03/2020
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dekalog Bezpieczeństwa w Centrach Medycznych POLMED

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się