Dziecko u stomatologa – jak się przygotować do pierwszej wizyty?

Powrót

Zgodnie z zaleceniami wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się po pojawieniu się pierwszego ząbka. Zazwyczaj jest to czas między 6. a 12. miesiącem życia, chociaż w niektórych przypadkach ząbkowanie rozpoczyna się nieco później. W praktyce jednak wielu rodziców czeka z pierwszą wizytą do 2., a nawet 3. roku życia dziecka. Jak przygotować malucha do pierwszego kontaktu ze stomatologiem?

Wizyta u stomatologa dla większości ludzi jest stresująca – zazwyczaj kojarzy się z bólem. Ten strach i stres powoduje, że zwlekamy z kontrolami, przekładając je w nieskończoność. Często również unikamy chodzenia z dziećmi do dentysty nawet wtedy, gdy mamy świadomość, jak istotne jest oswojenie ich z gabinetem stomatologicznym. Co zrobić, żeby przygotować malucha do pierwszej i kolejnej wizyty?

Wybierz właściwego stomatologa

Przede wszystkim warto poszukać miejsca, w którym przyjmuje stomatolog mający odpowiednie podejście do dzieci – właściwy lekarz to połowa sukcesu. Małe dzieci potrzebują zazwyczaj czasu na spokojne zapoznanie się z otoczeniem, rozbawienia i zaciekawienia – czasami wystarczy krótka opowieść o tym, co tu tak dmucha i tak mocno świeci. Znaczenie ma również sam wygląd gabinetu i poczekalni. Nieco łatwiej przekonać maluchy do wejścia do kolorowego pomieszczenia oraz do czekania wtedy, gdy mogą przez chwilę pobawić się książkami czy maskotkami. Dodatkowo nawet krótka zabawa rozładowuje napięcie związane z wizytą, a jednocześnie pozwala oswoić się w nowym miejscu.

Najpierw rozmowa

W ramach przygotowania do wizyty stomatologicznej warto po prostu porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, co się będzie działo. Nawet rocznemu maluchowi można spróbować przekazać podstawowe informacje, poćwiczyć z nim pokazywanie gdzie są ząbki albo otwieranie buzi. W przypadku starszych dzieci sprawdzi się wspólne czytanie książek, które opowiadają o wizytach dentystycznych ulubionych bohaterów lub oglądanie bajek. Warto także pobawić się w dentystę z wykorzystaniem ciastoliny albo ulubionych maskotek i lalek.

W trakcie takich rozmów lepiej unikać stwierdzeń: „nie będzie bolało”, „nie ma się czego bać” itp., bo to wbrew pozorom może tylko potęgować strach. Nigdy również nie należy straszyć dentystą, ponieważ później dziecko rzeczywiście będzie się obawiało nawet profilaktycznej wizyty.

Wizyta adaptacyjna u dentysty

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa zazwyczaj jest wizytą adaptacyjną. Co to znaczy? Maluch ma okazję, żeby rozejrzeć się po nowym miejscu, czyli gabinecie dentystycznym, zobaczyć nieznane mu dotychczas sprzęty, które się tam znajdują, a także poznać stomatologa. Jednocześnie rodzic w trakcie takiej wizyty powinien otrzymać podstawowe informacje dotyczące instruktażu higieny jamy ustnej, zalecanych środków higienicznych – past o dostosowanej do wieku dziecka zawartości fluoru i odpowiednich szczoteczek – oraz ewentualnych metodach na radzenie sobie z bolesnym ząbkowaniem. Zazwyczaj stomatolog tłumaczy również, jaki wpływ na rozwój próchnicy ma żywienie dziecka. To istotne zwłaszcza gdy mówimy o niemowlętach na etapie rozszerzania diety.

Co ważne, stomatolog w trakcie pierwszej wizyty nie powinien zmuszać dziecka do otwarcia buzi i pokazania zębów. Jeżeli mały pacjent zechce współpracować, specjalista przeprowadzi badanie i zabiegi profilaktycznie, jednak próba wywarcia presji na dziecku może się skończyć jeszcze większym strachem, który będzie się utrzymywał także w przyszłości.

Jak często powinno się chodzić z dzieckiem do stomatologa?

Pierwsza wizyta stomatologiczna powinna się odbyć po pojawieniu się pierwszego zęba – u większości dzieci jest to okres między 6. a 12. miesiącem życia. Kolejne wizyty kontrolne przeważnie zaleca się odbywać co 4 do 6 miesięcy. Chodzi o to, żeby regularnie wykonywać niezbędne zabiegi profilaktycznie oraz jednocześnie mieć szansę szybko zdiagnozować ewentualne problemy, które wymagają interwencji.

Panuje przekonanie, że zęby mleczne nie bolą i nie trzeba ich leczyć. To mit.

Niestety zęby mleczne również mogą boleć, ale nie warto czekać z wizytą stomatologiczną aż to nastąpi. Mleczaki należy leczyć, ponieważ próchnica może się przenosić pomiędzy nimi i pojawiać się na pierwszych stałych ząbkach.

Centrum Medyczne POLMED Katowice – Oferta specjalna „Stomatolog – wizyta adaptacyjna dla dziecka”

umów wizytę online

Zobacz także

Centrum Medyczne POLMED Katowice – Oferta specjalna „Higienizacja jamy ustnej u dzieci i młodzieży”

umów wizytę online


Dodano: 17/03/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Profilaktyka, Choroby
Krwotok z nosa – co może oznaczać jego częste występowanie

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się