Zgodnie z zaleceniami wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się po pojawieniu się pierwszego ząbka. Zazwyczaj jest to czas między 6. a 12. miesiącem życia, chociaż w niektórych przypadkach ząbkowanie rozpoczyna się nieco później. W praktyce jednak wielu rodziców czeka z pierwszą wizytą do 2., a nawet 3. roku życia dziecka. Jak przygotować malucha do pierwszego kontaktu ze stomatologiem?
Wizyta u stomatologa dla większości ludzi jest stresująca – zazwyczaj kojarzy się z bólem. Ten strach i stres powoduje, że zwlekamy z kontrolami, przekładając je w nieskończoność. Często również unikamy chodzenia z dziećmi do dentysty nawet wtedy, gdy mamy świadomość, jak istotne jest oswojenie ich z gabinetem stomatologicznym. Co zrobić, żeby przygotować malucha do pierwszej i kolejnej wizyty?
Przede wszystkim warto poszukać miejsca, w którym przyjmuje stomatolog mający odpowiednie podejście do dzieci – właściwy lekarz to połowa sukcesu. Małe dzieci potrzebują zazwyczaj czasu na spokojne zapoznanie się z otoczeniem, rozbawienia i zaciekawienia – czasami wystarczy krótka opowieść o tym, co tu tak dmucha i tak mocno świeci. Znaczenie ma również sam wygląd gabinetu i poczekalni. Nieco łatwiej przekonać maluchy do wejścia do kolorowego pomieszczenia oraz do czekania wtedy, gdy mogą przez chwilę pobawić się książkami czy maskotkami. Dodatkowo nawet krótka zabawa rozładowuje napięcie związane z wizytą, a jednocześnie pozwala oswoić się w nowym miejscu.
W ramach przygotowania do wizyty stomatologicznej warto po prostu porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, co się będzie działo. Nawet rocznemu maluchowi można spróbować przekazać podstawowe informacje, poćwiczyć z nim pokazywanie gdzie są ząbki albo otwieranie buzi. W przypadku starszych dzieci sprawdzi się wspólne czytanie książek, które opowiadają o wizytach dentystycznych ulubionych bohaterów lub oglądanie bajek. Warto także pobawić się w dentystę z wykorzystaniem ciastoliny albo ulubionych maskotek i lalek.
W trakcie takich rozmów lepiej unikać stwierdzeń: „nie będzie bolało”, „nie ma się czego bać” itp., bo to wbrew pozorom może tylko potęgować strach. Nigdy również nie należy straszyć dentystą, ponieważ później dziecko rzeczywiście będzie się obawiało nawet profilaktycznej wizyty.
Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa zazwyczaj jest wizytą adaptacyjną. Co to znaczy? Maluch ma okazję, żeby rozejrzeć się po nowym miejscu, czyli gabinecie dentystycznym, zobaczyć nieznane mu dotychczas sprzęty, które się tam znajdują, a także poznać stomatologa. Jednocześnie rodzic w trakcie takiej wizyty powinien otrzymać podstawowe informacje dotyczące instruktażu higieny jamy ustnej, zalecanych środków higienicznych – past o dostosowanej do wieku dziecka zawartości fluoru i odpowiednich szczoteczek – oraz ewentualnych metodach na radzenie sobie z bolesnym ząbkowaniem. Zazwyczaj stomatolog tłumaczy również, jaki wpływ na rozwój próchnicy ma żywienie dziecka. To istotne zwłaszcza gdy mówimy o niemowlętach na etapie rozszerzania diety.
Co ważne, stomatolog w trakcie pierwszej wizyty nie powinien zmuszać dziecka do otwarcia buzi i pokazania zębów. Jeżeli mały pacjent zechce współpracować, specjalista przeprowadzi badanie i zabiegi profilaktycznie, jednak próba wywarcia presji na dziecku może się skończyć jeszcze większym strachem, który będzie się utrzymywał także w przyszłości.
Pierwsza wizyta stomatologiczna powinna się odbyć po pojawieniu się pierwszego zęba – u większości dzieci jest to okres między 6. a 12. miesiącem życia. Kolejne wizyty kontrolne przeważnie zaleca się odbywać co 4 do 6 miesięcy. Chodzi o to, żeby regularnie wykonywać niezbędne zabiegi profilaktycznie oraz jednocześnie mieć szansę szybko zdiagnozować ewentualne problemy, które wymagają interwencji.
Panuje przekonanie, że zęby mleczne nie bolą i nie trzeba ich leczyć. To mit. Niestety, zęby mleczne również mogą boleć, ale nie warto czekać z wizytą stomatologiczną aż to nastąpi. Mleczaki należy leczyć, ponieważ próchnica może się przenosić pomiędzy nimi i pojawiać się na pierwszych stałych ząbkach.
Ustalanie, czy też raczej obliczanie dni płodnych sprawia, że kobieta może w sposób świadomy planować swoje macierzyństwo. Jak można obliczyć dzień owulacji oraz dni płodne? Istnieje kilka metod, np. kalkulator dni płodnych, test owulacyjny albo codzienne mierzenie temperatury ciała. Tym, co je od siebie odróżnia, jest przede wszystkim dokładność uzyskiwanych informacji.
Mocz u zdrowej osoby powinien mieć jasnożółty, słomkowy kolor. Czasami ta barwa może się zmieniać w zależności od spożytych pokarmów, przyjmowanych leków albo ilości wypitych płynów, a czasami ze względu na toczące się procesy chorobowe w organizmie. Jaki kolor moczu powinien być powodem do niepokoju? Kiedy należy udać się do lekarza?
O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.