Diagnostyka chorób nerek – pakiet badań

Powrót

Nerki – filtr naszego organizmu

Nerki to niezwykle organy, bez których niemożliwe byłoby prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. W uproszczeniu, odpowiedzialne są za oczyszczanie organizmu ze szkodliwych lub też po prostu zbędnych substancji. Nerki filtrują osocze i produkują mocz, z którym te substancje są wydalane. Muszą odfiltrować 20-150 litrów krwi, aby wyprodukować 1-2 litry moczu. 

Upośledzenie funkcji nerek prowadzi do zatrucia organizmu i wiąże się z zagrożeniem życia człowieka. Choroby nerek mogą rozwijać się latami, niszcząc te narządy, a przy tym nie dając żadnych symptomów. Warto raz w roku wykonać badania kontrolne, zwłaszcza, jeśli pojawiają się m.in. następujące objawy:

  • obrzęki wokół oczu,
  • opuchlizna rąk, stóp i kostek,
  • częstomocz, oddawanie moczu w nocy
  • pieczenie i bolesność w trakcje oddawania moczu
  • mocz zabarwiony krwią lub mętny, o ostrym zapachu
  • ból w okolicy nerek (często mylony z bólem kręgosłupa)

Jakie badania wchodzą w skład pakietu badań „Diagnostyka chorób nerek”?

Kreatynina i mocznik

Szkodliwe produkty przemiany materii wydalane z moczem, ich podwyższone stężenie we krwi zazwyczaj świadczy o niewydolności nerek. Stężenie kreatyniny jest wykorzystywane do obliczenia eGFR (p. niżej).

Klirens kreatyniny (eGFR)

Badanie krwi bardzo dobrze określające wydolność nerek, tzn. ich zdolność do filtrowania osocza krwi.

Badanie ogólne moczu

Jedno z podstawowych badań laboratoryjnych, które umożliwia rozpoznanie wielu chorób. Nieprawidłowy ciężar właściwy moczu może świadczyć m.in. o odwodnieniu, upośledzonej funkcji nerek, niektórych zaburzeniach hormonalnych. Niewielkie ilości glukozy w moczu mogą występować jedynie u zdrowych kobiet w ciąży, u innych osób obecność glukozy w moczu jest następstwem cukrzycy. Zbyt duża ilość białych krwinek i białka w moczu może wskazywać na bakteryjne zakażenia układu moczowego (niekiedy bezobjawowe), zaś krwinek czerwonych – o różnych schorzeniach każdego odcinka dróg moczowych. Obecność białka lub wałeczków może świadczyć o uszkodzeniu nerek.

Posiew moczu

Polega na próbie hodowli ewentualnych bakterii znajdujących się w moczu; jeśli ich nie ma – wynik określa się jako ujemny, jeśli są – dokonuje się ich identyfikacji, określa ilość oraz na jakie antybiotyki są wrażliwe, a na jakie oporne, co pozwala dobrać odpowiedni antybiotyk.

Kwas moczowy

Produkt przemiany materii, którego nadmierna ilość może się odkładać np. w nerkach lub stawach.

Sód, Potas

Tzw. „elektrolity” – podstawowe jony wpływające na funkcjonowanie wszystkich komórek; np. przy zatrzymaniu wody w organizmie dochodzi do spadku stężenia sodu, a przy niewydolności nerek – do wzrostu stężenia potasu.

Wapń

Podwyższone stężenie wapnia może prowadzić do kamicy dróg moczowych.


Dodano: 06/01/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Profilaktyka, Choroby
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się