Przed pójściem na badania czujesz ścisk w żołądku? Mimo, że wszyscy mówią Ci, że nie ma się czego bać? Wiemy, że dla niektórych nawet proste badanie może powodować stres na miarę poważnej operacji. Ale… czy strach powinien powstrzymać Cię przed dbaniem o swoje zdrowie?
W odcinku drugim kampanii „Leczymy Kompleksy” poruszyliśmy temat lęków i obaw, które towarzyszą pacjentom przed i w trakcie wizyty u lekarza.
Prawdopodobnie słyszałeś/łaś, jak ludzie mówią o swoim strachu przed igłami i jak boją się np. zaszczepić przeciw grypie. Ale to, czego możesz nie wiedzieć, to fakt, że jest więcej osób, które mają lęk przed gabinetami lekarskimi niż tych, które go nie mają!
W rzeczywistości większość ludzi boi się tego, co nieznane – nawet jeśli jest to coś tak niegroźnego jak pobieranie krwi. Jeśli jesteś jedną z tych osób, to ten artykuł oraz film z cyklu „Leczymy kompleksy” pomogą Ci pokonać strach i ruszyć dalej z życiem!
Ten strach może być tak silny, że czasem w ogóle unikamy wizyt w gabinecie lekarskim, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia.
Strach przed zabiegami w gabinecie lekarskim to powszechny lęk. Boimy się wielu rzeczy: pobierania krwi, operacji, odbierania wyników badań. Czy jest na to jakieś sensowne wytłumaczenie? Odpowiedź jest prosta: tak – nie tylko Ty, ale też inni czują to samo. Dlaczego? Ponieważ w naturze ludzkiej leży obawa przed nieznanymi doświadczeniami i bolesnymi lub niewygodnymi procedurami.
Dzieje się tak dlatego, że kiedy doświadczamy czegoś nowego (jak np. zastrzyk) lub bolesnego (jak zakładanie szwów), nasze ciało automatycznie wysyła przez układ nerwowy wiadomości ostrzegające nas o możliwym niebezpieczeństwie, abyśmy mogli w razie potrzeby szybko zareagować (np. odciągnąć rękę od igły). Proces ten zachodzi bardzo szybko i mimowolnie, ponieważ nie możemy go świadomie kontrolować; jednak wydaje się, że trwa on wieczność, kiedy rzeczywiście doświadczamy tych wrażeń.
Źródło twojego niepokoju może być kombinacją wielu rzeczy. Może to być związane z wcześniejszą traumą, a może po prostu denerwujesz się nieznanym. Może masz złe doświadczenia z przeszłości, a może po prostu nie jesteś fanem igieł 😉 – cokolwiek to jest, są sposoby, żeby temu zaradzić!
W Centrach Medycznych POLMED oraz placówkach partnerskich robimy wszystko, aby stworzyć przyjazną i otwartą atmosferę, w której nasi pacjenci czują się swobodnie, bez skrępowania zadają pytania na temat zabiegów, nie czując się oceniani za swoje obawy. Chcemy, aby nasi pacjenci wiedzieli, że rozumiemy przez co przechodzą oraz by mogli się zrelaksować i skupić na tym co ważne.
Po pierwsze, nigdy nie należy bać się zadawania pytań swojemu lekarzowi lub pielęgniarkom. Czasami czujemy się skrępowani lub odczuwamy dyskomfort, lęk rozmawiając z personelem medycznym; jednak musisz wiedzieć, że są oni wyszkolonymi profesjonalistami i profesjonalistkami, którzy pracują w opiece zdrowotnej od lat. Jeśli nie będziesz zadawać im pytań o rzeczy, które Cię niepokoją – strach sam nie zniknie.
Po drugie, nie bój się powiedzieć, że jesteś zestresowany/a. Z pewnością w trosce o Twoje samopoczucie personel zrobi wszystko, aby poprawić Twoje samopoczucie, ale jednocześnie będą gotowi na ew. omdlenie czy atak paniki. W tym przypadku szczerość to podstawa.
Zabierz ze sobą kogoś bliskiego. Obecność zaufanej osoby z pewnością pomoże Ci poczuć się bardziej swobodnie. Opowiedz tej osobie o swoich obawach, poproś o pomoc w rozmowie z lekarzem oraz o robienie notatek. Mogą być one przydatne, ponieważ będąc w stresie często zapominamy o tym o czym rozmawialiśmy z naszym lekarzem.
Twój lekarz jest doświadczonym profesjonalistą, który przeszedł lata szkoleń i edukacji oraz zdał wiele egzaminów, których celem jest zapewnienie wysokiej jakości pomocy tym, którzy jej potrzebują. Nie pozwól, aby Twój strach stanął pomiędzy Tobą a Twoim zdrowiem. Podejmij decyzję bez odkładania jej na kiedyś i umów się na wizytę. Pamiętaj: Jesteśmy tu, aby Ci pomóc.
Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?
Praktycznie każdy kiedyś miał problem z dostaniem się do specjalisty. Kolejki do wybranych lekarzy w ramach usług NFZ wymagają niejednokrotnie czekania po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na wizytę. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Część robi to okazjonalnie, a część wykupuje pakiety usług. Jak działają abonamenty zdrowotne i co mogą obejmować?
Kobiece samopoczucie narażone jest na działalność różnorodnych czynników. W określonym momencie życia, jednym z nich staje się menopauza. O zjawisku tym pisze w swojej książce doktor Tadeusz Oleszczuk – lekarz ginekolog-położnik, współpracujący z grupą POLMED. Dlaczego “O menopauzie. Czego ginekolog Ci nie powie” to obowiązkowa lektura dla każdej kobiety, niezależnie od jej wieku?