Lekarz to nie detektyw – potrzebuje kompletu informacji

Powrót

Czy zastanawiałeś/łaś się kiedyś, jak ważna jest szczerość wobec lekarza podczas wizyty? Czy zdajesz sobie sprawę, że ukrywanie informacji dotyczących swojego zdrowia może utrudnić postawienie prawidłowej diagnozy? Lekarz pomimo swojej szerokiej wiedzy i doświadczenia nie jest jak Sherlock Holmes czy Hercules Poirot, którzy są w stanie rozwiązać każdą zagadkę, posiadając jedynie szczątkowe informacje. 

Szczerość to kluczowy warunek prawidłowej diagnostyki i leczenia. Specjalista potrzebuje pełnego obrazu sytuacji, aby móc postawić trafną diagnozę i podjąć się skutecznego leczenia pacjenta. Jakie konsekwencje może nieść za sobą zatajenie prawdy o faktycznym stanie zdrowia, a jakie korzyści przyniesie szczerość podczas wizyty w przychodni? 

Dlaczego nie mówimy lekarzowi o wszystkich swoich objawach? 

Naszym pierwszym instynktem jest zachowanie wstydliwych objawów lub takich, które zlekceważyliśmy przez dłuższy czas, dla siebie. Jednak stanowisko specjalistów jest jednoznaczne: nigdy, pod żadnym pozorem nie wolno tego robić. Istnieje wiele powodów, dla których lekarze muszą wiedzieć wszystko o Tobie i Twoim stanie zdrowia, nawet jeśli wydaje Ci się to zbyt intymne. 

Często jednak pacjenci zatajają informacje przed lekarzami. Oto kilka najczęstszych motywacji: 

  1. Wstyd: uczucie zawstydzenia lub skrępowania, mówiąc o swoich problemach zdrowotnych, zwłaszcza jeśli dotyczą one intymnych sfer. 
  2. Brak zaufania: brak zaufania do swojego lekarza lub systemu opieki zdrowotnej i obawa, że prywatne informacje zostaną ujawnione lub wykorzystane przeciwko pacjentowi. 
  3. Brak świadomości: niezdawanie sobie sprawy z tego, że dane informacje są istotne dla postawienia diagnozy lub leczenia. 
  4. Strach przed negatywną opinią: strach przed negatywną opinią lekarza na temat ich zachowania lub stylu życia, który jest powiązany z ich chorobą. 
  5. Niechęć do badań: unikanie informowania lekarza o swoich objawach lub chorobach ze strachu przed badaniami lub inwazyjnymi procedurami. 

Prawda jest jednak taka, że otwarte relacje z lekarzem są kluczowe dla uzyskania potrzebnej opieki. Twój lekarz ma za sobą lata szkoleń i doświadczeń, a poza tym zgodnie z prawem dopilnuje, aby Twoje informacje pozostały poufne. Ukrywanie przed nim pewnych rzeczy może oznaczać niekompletną diagnozę lub opóźnienie leczenia, które mogłoby np. uratować Ci życie lub zapobiec komplikacjom w późniejszym czasie. 

Szczerość to krótsza droga do trafnej diagnozy 

W naszej sieci centrów medycznych dokładamy wszelkich starań, aby pacjenci mogli czuć się wystarczająco komfortowo, by być szczerymi ze swoim lekarzem. Pamiętaj, że lekarz nie będzie cię osądzał ani wyśmiewał, ponieważ jest profesjonalistą i do badań podchodzi bez personalnego kontekstu. Jeśli zdecydujesz się zataić informacje przed swoim lekarzem, może to prowadzić do błędnej diagnozy i nieskutecznego leczenia. 
 
Będąc w gabinecie lekarskim, pamiętaj że:  

  1. Pełny obraz sytuacji pozwala lekarzowi na lepsze zrozumienie objawów pacjenta i określenie ich przyczyny. Bez wiedzy o przebytej historii medycznej, stylu życia, przyjmowanych lekach i innych czynnikach, lekarz może mieć trudności z postawieniem prawidłowej diagnozy. 
  2. Informacje o przebytej historii medycznej pozwalają lekarzowi na wykluczenie chorób, które pacjent już miał lub na które jest narażony. 
  3. Lekarz musi mieć pełny obraz sytuacji, aby wykluczyć potencjalne interakcje lekowe, które mogą wpływać na objawy pacjenta i utrudniać postawienie diagnozy. 
  4. Informacje na temat stylu życia pacjenta, takie jak dieta, aktywność fizyczna czy palenie tytoniu, również dają lekarzowi możliwość właściwego oglądu potencjalnego zagrożenia zdrowia. 
  5. Wyłącznie komplet informacji pochodzących ze szczerego wywiadu z pacjentem, pozwala lekarzowi na skierowanie go na odpowiednie badania diagnostyczne. 

Aby lekarz mógł Ci pomóc, musi poznać całą historię, w wyniku której pojawiłeś się w jego gabinecie. Zacznij więc od spokojnej odpowiedzi na pytanie „co się dzieje?”. Lekarze będą drążyć temat, by dowiedzieć się, co Ci dolega, zadając pytania i wykonując badania. 

Jeśli coś jest nie tak z Twoim stanem zdrowia – oprócz tego, że po prostu czujesz się źle – powiedz lekarzowi dokładnie, w jakich sytuacjach, jak długo i w jakich miejscach odczuwasz ból, zmęczenie, lęk ect. Dotyczy to zarówno objawów fizycznych, jak i psychicznych, np. jeśli symptomy występują nierównomiernie na jednej ze stron ciała, to daj im znać, aby mogli zdiagnozować czy jest to związane z określonymi obszarami funkcjonowania mózgu, czy też nie. 

Czas poświęcony na diagnozę 

Ukrywanie objawów choroby przed lekarzem nie tylko wydłuża wizytę, ale także zabiera cenny czas innym pacjentom, którzy również potrzebują pomocy i wsparcia ze strony lekarza. Godziny dostępności lekarzy są ograniczone i chcą oni wykorzystać je możliwie efektywnie, aby pomóc jak największej liczbie pacjentów. Dlatego też udostępnianie pełnych i szczegółowych informacji o naszym stanie zdrowia jest kluczowe dla skutecznej i efektywnej opieki medycznej. 

Szczerość za szczerość 

Jeśli unikasz niektórych tematów w rozmowie z lekarzem, w jaki sposób może on ci pomóc? Skąd może wiedzieć, jakie pytania zadać lub jakie badania przeprowadzić? Jeśli oczekujesz szczerości – bądź szczery/a. Kiedy jesteś w gabinecie lekarskim, zadaniem lekarza nie jest, aby stać się detektywem. Nie ma on możliwości na zadanie pytań o każdy możliwy objaw. Ukrywanie informacji może prowadzić do błędnej diagnozy i podjęcia nieodpowiednich działań, a także do dodatkowych kosztów. Lekarz jest pacjentowi pomocny i chce dla niego jak najlepiej. Dlatego pacjenci powinni mieć zaufanie do lekarzy i dostarczać im wszystkich potrzebnych informacji. Pamiętaj, że lekarz jest Twoim partnerem w dbaniu o Twoje zdrowie, dlatego szczerość i ufność wobec niego jest kluczowa dla twojego dobrego samopoczucia i zdrowia. Nie bój się pytać lekarza o wszystko, co Cię nurtuje i dziel się z nim swoimi obawami i objawami. 


Dodano: 09/02/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


05/07/2021
Aktualności, Styl życia
Zasady realizacji e-recepty za granicą

E-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece na terenie całego kraju. A co wtedy, gdy chce się ją wykupić za granicą? Jakie dane musi zawierać i w jakiej formie powinna zostać przedstawiona farmaceucie np. w Czechach, żeby mógł on wydać wypisane na niej leki? Czym e-recepta różni się od tak zwanych recept transgranicznych?


08/10/2021
Aktualności, Profilaktyka, Styl życia
Prywatna opieka dla każdego. Jak działa abonament zdrowotny?

Praktycznie każdy kiedyś miał problem z dostaniem się do specjalisty. Kolejki do wybranych lekarzy w ramach usług NFZ wymagają niejednokrotnie czekania po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na wizytę. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Część robi to okazjonalnie, a część wykupuje pakiety usług. Jak działają abonamenty zdrowotne i co mogą obejmować?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
abonament medyczny dla mężczyzn polmed
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie! Wybierz abonament medyczny dla mężczyzn w POLMED.

od 1180 zł/rok
abonament medyczny dla kobiet polmed
już od 120 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Kobieta
Nie odkładaj badań na później! Zdrowie nie poczeka. Wykup abonament medyczny w POLMED.

od 1180 zł/rok
badania laboratoryjne dla seniora polmed
już od 143 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Senior
Wiek nie musi Cię ograniczać! Pozwól, że pomożemy Ci w życiowej przygodzie. Zadbamy o Twój spokój i komfort, by Twoje życie było nadal pełne zdrowia, dobrego samopoczucia i aktywności.

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się