Kiedy niepokoją nas jakieś objawy, zwłaszcza nietypowe, często w pierwszej kolejności sprawdzamy je w Internecie. W 6. odcinku serii pt. “Leczymy kompleksy”, grupa AD HOC w zabawny sposób prezentuje do czego doprowadzić może nadmierna ufność w internetowe diagnozy. Poniżej znajdziesz powody, dla których warto zaufać lekarzowi i podchodzić krytycznie do wyszukiwanych samodzielnie informacji.
Czemu próbujemy stawiać diagnozę na własną rękę?
Każda choroba to nieprzyjemny i niepokojący stan. Złe samopoczucie może budzić duże obawy, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie wiemy co dokładnie nam dolega i z jakiego powodu nasz organizm szwankuje. Chęć szybkiego poznania potencjalnych przyczyn choroby, to jedna z możliwych przesłanek, prowadzących do samodzielnego poszukiwania informacji na temat możliwych przyczyn pogorszenia stanu zdrowia. Jakie inne bodźce skłaniają nas do stawiania internetowej diagnozy?
Chęć znalezienia natychmiastowego rozwiązania Nasze życie toczy się obecnie bardzo szybko. Dlatego pokusa szybkiego znalezienia rozwiązania naszych problemów jest bardzo silna. „Nie mamy czasu na chorowanie”, chcemy błyskawicznej diagnozy i szybkiego leczenia. Wówczas często próbujemy dopasować występujące objawy do konkretnej choroby i sięgnąć po proponowane w Internecie metody, gwarantujące szybki powrót do zdrowia. Jest to jednak nieodpowiedzialne podejście, które w rzeczywistości doprowadzić może do niechcianych komplikacji, wywołanych nieodpowiednim leczeniem.
Niepokój i lęk Emocje te często towarzyszą nam podczas niewyjaśnionych problemów zdrowotnych. Naturalnym odruchem jest zatem sprawdzenie w ogólnodostępnych źródłach możliwej genezy stanu chorobowego. Zwykle sięgamy po internetowe informacje, aby się uspokoić i pozbyć się negatywnych myśli. Internet nie zawsze daje nam jednak zadowalające odpowiedzi. Co więcej, znalezione w Internecie informacje mogą ten niepokój niepotrzebnie nasilić lub wręcz przeciwnie – uśpić naszą czujność.
Brak szybkiego terminu wizyty u lekarza Zdarzają się sytuacje, w których konsultacja z lekarzem nie jest dostępna od ręki i trzeba na nią poczekać kilka dni. Dłużący się czas oczekiwania na wizytę potęguje ciekawość i skupia całą naszą uwagę na potencjalnych przyczynach złego samopoczucia. Taki stan rzeczy powoduje natomiast samodzielne poszukiwania odpowiedzi na pytanie: co mi dolega?
Nie wierz we wszystko, co piszą w Internecie, czyli jak uniknąć nieporozumień
W Internecie znaleźć można dosłownie wszystko. Nie każda informacja będzie jednak prawdziwa i wiarygodna. Większość z nich wymaga krytycznego podejścia i dokładnej weryfikacji. Dotyczy to zwłaszcza tematyki, związanej z naszym zdrowiem. Dlaczego nie warto bezwzględnie wierzyć w internetowe diagnozy i porady zdrowotne?
Nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie Pamiętaj o tym, że w Internecie bardzo ciężko zweryfikować kompetencje osoby udzielającej porad zdrowotnych. W dzisiejszych czasach za lekarza może podać się prawie każdy. To właśnie pseudospecjaliści, kreujący swoje doświadczenie medyczne w sieci, mogą stanowić większe zagrożenie dla naszego zdrowia niż anonimowi internauci, dzielący się swoimi spostrzeżeniami. Z tego powodu nie traktuj ich wypowiedzi jako ostatecznej i pewnej diagnozy.
Ludzie popełniają błędy Internet to mimo wszystko niezwykle obszerne i zwykle bardzo cenne źródło informacji. Nie zapominaj jednak o tym, że każdy człowiek czasem się myli. Nawet jeśli masz pewność, że w internetowej dyskusji, dotyczącej chorobowych objawów, bierze udział lekarz – on również może się pomylić. Zwłaszcza, że nie zna ani Ciebie, ani nie może zbadać konkretnie Twojego przypadku. Nie podejmuj zatem pochopnych decyzji i konsultuj ze swoim lekarzem wszelkie kroki, jakie zamierzasz podjąć w zakresie swojego zdrowia.
Każdy organizm jest inny Wszyscy jesteśmy ludźmi, jednak nasza kondycja zdrowotna, odporność czy też styl życia, jest kwestią indywidualną każdego z nas. Dlatego też te same objawy mogą w różnych przypadkach posiadać zróżnicowane podłoże i wymagać innego leczenia. Przykładowo, katar, występujący w maju lub czerwcu, u jednych będzie sygnałem rozpoczynającej się grypy, a u innych symptomem alergii, związanej z pyleniem określonych gatunków drzew. Odmienne podłoże będzie natomiast wymagało zupełnie innego leczenia. Pamiętaj o tym, poszukując informacji na temat swojego stanu zdrowia.
Potwierdzenie lub wykluczenie choroby wymaga odpowiednich badań Pewna diagnoza to przede wszystkim odpowiednie badania. Lekarzowi ciężko będzie powiedzieć cokolwiek na temat Twojego stanu zdrowia, jeśli nie zobaczy na własne oczy tego, co tak naprawdę Ci dolega. Internetowe diagnozy, oparte na samodzielnym dopasowywaniu objawów do danych jednostek chorobowych, rzadko kiedy będą zatem trafne.
Samodzielna diagnostyka i leczenie są niebezpieczne dla Twojego zdrowia Ślepa wiara w każdą informację, znalezioną w Internecie, może doprowadzić do poważnych nieporozumień – zwłaszcza w kontekście zdrowia. Samodzielna diagnoza i leczenie na własną rękę mogą bowiem pogorszyć aktualny stan zdrowia i poprowadzić do poważnych komplikacji. Aby ich uniknąć, nie podejmuj samodzielnego leczenia i konsultuj z lekarzem swoje zamiary, dotyczące kwestii zdrowotnych.
Jak mądrze korzystać z Internetu?
Pamiętajmy o tym, że Internet to mimo wszystko bardzo cenne i łatwo dostępne źródło informacji. Za jego pomocą można skutecznie pogłębiać swoją wiedzę – również w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Jak umiejętnie korzystać z Internetu?
Przede wszystkim, odpowiedzi na nurtujące nas pytania szukać należy u profesjonalistów. W związku z tym, zamiast bazować na anonimowych dyskusjach, powinniśmy wybierać wiarygodne strony. Co więcej, warto sięgać po wiedzę lekarzy, która poza teorią, uzupełniona jest wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami. W ten sposób unikniemy niechcianych nieporozumień i uzyskamy wartościowe informacje, dotyczące interesującej nas tematyki zdrowotnej.
POLMED – zaufaj naszym lekarzom!
Wykwalifikowani i doświadczeni lekarze to podstawa trafnej diagnozy. Szukasz wiarygodnych konsultacji, które dadzą Ci wiarygodną ocenę Twojego stanu zdrowia? Zgłoś się do nas! W POLMED oferujemy kompleksową opiekę medyczną, w pełni dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze!
Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto obchodzone 8. marca. Może stanowić ono dla Panów dodatkowy pretekst do podkreślenia uczuć, wdzięczności, czy wsparcia w codziennych obowiązkach. W jaki sposób docenić ukochaną partnerkę, żonę, mamę, babcię, siostrę lub przyjaciółkę? Najlepiej zrobić to tak, aby poczuła się ona ważna, wyjątkowa i kochana. Może pomocne mogą być w tym przypadku pakiety opieki medycznej POLMED, które łatwy i szybki dostęp do prywatnej opieki medycznej. Dający poczucie bezpieczeństwa i oszczędzający czas. Jednocześnie stanowią idealny prezent z okazji Dnia Kobiet – podkreśli on bowiem to, jak wiele znaczy kobieta w naszym życiu.
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera i otrzymuj aktualności w kwestiach zdrowotnych, informacje o nowej ofercie i bieżących promocjach.
Przedmiotem świadczenia jest usługa okresowego otrzymywanie treści cyfrowych o charakterze
informacyjno-marketingowym związanych z działalnością POLMED.
Dostawcą usługi jest POLMED S.A., z siedzibą w Starogardzie Gdańskim, os. Kopernika 21, 83-200
Starogard Gdański, która to Spółka jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego
przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod
numerem KRS: 0000271013, REGON: 192110780, NIP: 5921963724.
Dane do kontaktu z POLMED: e-mail kontakt@polmed.pl, telefony 58 775 95 99 / 801 033 200.
Ewentualne reklamacje można składać z wykorzystaniem numerów telefonu podanych powyżej,
poprzez formularz na stronie internetowej https://polmed.pl/opinia/ lub pod adresem mailowym
reklamacja@polmed.pl. POLMED rozpatruje reklamacje w terminie 14 dni od daty ich otrzymania.
Usługa oraz treść cyfrowa ma charakter nieodpłatny.
Usługa zostaje udostępniona konsumentowi w sposób elektroniczny. POLMED spełnia świadczenia
poprzez udostępnienie treści cyfrowej drogą elektroniczną niezwłocznie, nie później niż w terminie
30 dni (z uwagi na okresowy charakter usługi) od chwili potwierdzenia zawarcia umowy.
Konsument może w terminie 14 dni odstąpić od zawartej umowy niej bez podawania przyczyny i bez
ponoszenia kosztów. Odstąpienia można dokonać składając POLMED oświadczenie woli o
odstąpieniu, w tym przez wysłanie wypełnionego formularza odstąpienia od umowy na adres
mailowy odstapienie@polmed.pl. W przypadku skorzystania z prawa odstąpienia umowa uważana
jest za niezawartą.