Samodzielna diagnoza – dlaczego nie warto leczyć się za pomocą wyszukiwarki internetowej?

Powrót

Kiedy niepokoją nas jakieś objawy, zwłaszcza nietypowe, często w pierwszej kolejności sprawdzamy je w Internecie. W 6. odcinku serii pt. “Leczymy kompleksy”, grupa AD HOC w zabawny sposób prezentuje do czego doprowadzić może nadmierna ufność w internetowe diagnozy. Poniżej znajdziesz powody, dla których warto zaufać lekarzowi i podchodzić krytycznie do wyszukiwanych samodzielnie informacji. 

Czemu próbujemy stawiać diagnozę na własną rękę?

Każda choroba to nieprzyjemny i niepokojący stan. Złe samopoczucie może budzić duże obawy, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie wiemy co dokładnie nam dolega i z jakiego powodu nasz organizm szwankuje. Chęć szybkiego poznania potencjalnych przyczyn choroby, to jedna z możliwych przesłanek, prowadzących do samodzielnego poszukiwania informacji na temat możliwych przyczyn pogorszenia stanu zdrowia. Jakie inne bodźce skłaniają nas do stawiania internetowej diagnozy?  

  1. Chęć znalezienia natychmiastowego rozwiązania. Nasze życie toczy się obecnie bardzo szybko. Dlatego pokusa szybkiego znalezienia rozwiązania naszych problemów jest bardzo silna. „Nie mamy czasu na chorowanie”, chcemy błyskawicznej diagnozy i szybkiego leczenia. Wówczas często próbujemy dopasować występujące objawy do konkretnej choroby i sięgnąć po proponowane w Internecie metody, gwarantujące szybki powrót do zdrowia. Jest to jednak nieodpowiedzialne podejście, które w rzeczywistości doprowadzić może do niechcianych komplikacji, wywołanych nieodpowiednim leczeniem. 
  2. Niepokój i lęk. Emocje te często towarzyszą nam podczas niewyjaśnionych problemów zdrowotnych. Naturalnym odruchem jest zatem sprawdzenie w ogólnodostępnych źródłach możliwej genezy stanu chorobowego. Zwykle sięgamy po internetowe informacje, aby się uspokoić i pozbyć się negatywnych myśli. Internet nie zawsze daje nam jednak zadowalające odpowiedzi. Co więcej, znalezione w Internecie informacje mogą ten niepokój niepotrzebnie nasilić lub wręcz przeciwnie – uśpić naszą czujność.
  3. Brak szybkiego terminu wizyty u lekarza. Zdarzają się sytuacje, w których konsultacja z lekarzem nie jest dostępna od ręki i trzeba na nią poczekać kilka dni. Dłużący się czas oczekiwania na wizytę potęguje ciekawość i skupia całą naszą uwagę na potencjalnych przyczynach złego samopoczucia. Taki stan rzeczy powoduje natomiast samodzielne poszukiwania odpowiedzi na pytanie: co mi dolega? 

Nie wierz we wszystko, co piszą o chorobach w Internecie

W Internecie znaleźć można dosłownie wszystko. Nie każda informacja będzie jednak prawdziwa i wiarygodna. Większość z nich wymaga krytycznego podejścia i dokładnej weryfikacji. Dotyczy to zwłaszcza tematyki, związanej z naszym zdrowiem. Dlaczego nie warto bezwzględnie wierzyć w internetowe diagnozy i porady zdrowotne? 

  1. Nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie. Pamiętaj o tym, że w Internecie bardzo ciężko zweryfikować kompetencje osoby udzielającej porad zdrowotnych. W dzisiejszych czasach za lekarza może podać się prawie każdy. To właśnie pseudospecjaliści, kreujący swoje doświadczenie medyczne w sieci, mogą stanowić większe zagrożenie dla naszego zdrowia niż anonimowi internauci, dzielący się swoimi spostrzeżeniami. Z tego powodu nie traktuj ich wypowiedzi jako ostatecznej i pewnej diagnozy.
  2. Ludzie popełniają błędy. Internet to mimo wszystko niezwykle obszerne i zwykle bardzo cenne źródło informacji. Nie zapominaj jednak o tym, że każdy człowiek czasem się myli. Nawet jeśli masz pewność, że w internetowej dyskusji, dotyczącej chorobowych objawów, bierze udział lekarz – on również może się pomylić. Zwłaszcza, że nie zna ani Ciebie, ani nie może zbadać konkretnie Twojego przypadku. Nie podejmuj zatem pochopnych decyzji i konsultuj ze swoim lekarzem wszelkie kroki, jakie zamierzasz podjąć w zakresie swojego zdrowia. 
  3. Każdy organizm jest inny. Wszyscy jesteśmy ludźmi, jednak nasza kondycja zdrowotna, odporność czy też styl życia, jest kwestią indywidualną każdego z nas. Dlatego też te same objawy mogą w różnych przypadkach posiadać zróżnicowane podłoże i wymagać innego leczenia. Przykładowo, katar, występujący w maju lub czerwcu, u jednych będzie sygnałem rozpoczynającej się grypy, a u innych symptomem alergii, związanej z pyleniem określonych gatunków drzew. Odmienne podłoże będzie natomiast wymagało zupełnie innego leczenia. Pamiętaj o tym, poszukując informacji na temat swojego stanu zdrowia. 
  4. Potwierdzenie lub wykluczenie choroby wymaga odpowiednich badań. Pewna diagnoza to przede wszystkim odpowiednie badania. Lekarzowi ciężko będzie powiedzieć cokolwiek na temat Twojego stanu zdrowia, jeśli nie zobaczy na własne oczy tego, co tak naprawdę Ci dolega. Internetowe diagnozy, oparte na samodzielnym dopasowywaniu objawów do danych jednostek chorobowych, rzadko kiedy będą zatem trafne. 
  5. Samodzielna diagnostyka i leczenie są niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Ślepa wiara w każdą informację, znalezioną w Internecie, może doprowadzić do poważnych nieporozumień – zwłaszcza w kontekście zdrowia. Samodzielna diagnoza i leczenie na własną rękę mogą bowiem pogorszyć aktualny stan zdrowia i poprowadzić do poważnych komplikacji. Aby ich uniknąć, nie podejmuj samodzielnego leczenia i konsultuj z lekarzem swoje zamiary, dotyczące kwestii zdrowotnych.  

Jak mądrze korzystać z Internetu?

Pamiętajmy o tym, że Internet to mimo wszystko bardzo cenne i łatwo dostępne źródło informacji. Za jego pomocą można skutecznie pogłębiać swoją wiedzę – również w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Jak umiejętnie korzystać z Internetu?

Przede wszystkim, odpowiedzi na nurtujące nas pytania szukać należy u profesjonalistów. W związku z tym, zamiast bazować na anonimowych dyskusjach, powinniśmy wybierać wiarygodne strony. Co więcej, warto sięgać po wiedzę lekarzy, która poza teorią, uzupełniona jest wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami. W ten sposób unikniemy niechcianych nieporozumień i uzyskamy wartościowe informacje, dotyczące interesującej nas tematyki zdrowotnej.

POLMED – zaufaj naszym lekarzom!

Wykwalifikowani i doświadczeni lekarze to podstawa trafnej diagnozy. Szukasz wiarygodnych konsultacji, które dadzą Ci wiarygodną ocenę Twojego stanu zdrowia? Zgłoś się do nas! W POLMED oferujemy kompleksową opiekę medyczną, w pełni dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze! 


Dodano: 02/03/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


05/07/2021
Aktualności, Styl życia
Zasady realizacji e-recepty za granicą

E-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece na terenie całego kraju. A co wtedy, gdy chce się ją wykupić za granicą? Jakie dane musi zawierać i w jakiej formie powinna zostać przedstawiona farmaceucie np. w Czechach, żeby mógł on wydać wypisane na niej leki? Czym e-recepta różni się od tak zwanych recept transgranicznych?


08/10/2021
Aktualności, Profilaktyka, Styl życia
Prywatna opieka dla każdego. Jak działa abonament zdrowotny?

Praktycznie każdy kiedyś miał problem z dostaniem się do specjalisty. Kolejki do wybranych lekarzy w ramach usług NFZ wymagają niejednokrotnie czekania po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na wizytę. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Część robi to okazjonalnie, a część wykupuje pakiety usług. Jak działają abonamenty zdrowotne i co mogą obejmować?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
abonament medyczny dla mężczyzn polmed
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie! Wybierz abonament medyczny dla mężczyzn w POLMED.

od 1180 zł/rok
abonament medyczny dla kobiet polmed
już od 120 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Kobieta
Nie odkładaj badań na później! Zdrowie nie poczeka. Wykup abonament medyczny w POLMED.

od 1180 zł/rok
badania laboratoryjne dla seniora polmed
już od 143 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Senior
Wiek nie musi Cię ograniczać! Pozwól, że pomożemy Ci w życiowej przygodzie. Zadbamy o Twój spokój i komfort, by Twoje życie było nadal pełne zdrowia, dobrego samopoczucia i aktywności.

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się