Nie możesz przyjść do lekarza? Odwołaj swoją wizytę

Powrót

Nieodwoływanie umówionych wizyt u lekarzy specjalistów to nieustannie narastający problem w całej Polsce. Kolejny odcinek z serii humorystycznych filmów pt. „Leczymy kompleksy” z Grupą AD HOC, w zabawny sposób obrazuje sytuację, z którą w rzeczywistości codziennie spotykają się pracownicy placówek medycznych.

Możliwość szybkiego, bezkontaktowego zaplanowania badania lekarskiego jest niezastąpionym udogodnieniem aktualnych czasów, ale również jedną z przyczyn mniej odpowiedzialnego podejścia do realizacji ustalonych terminów. Według raportów NFZ, co czwarty pacjent nie pojawia się na umówionej wizycie. Tylko w POLMED w 2022 roku pacjenci nie odwołali ponad 47 tys. wizyt. Musimy sobie to jasno uzmysłowić – to 47 tys. sytuacji, kiedy lekarz tracił czas czekając na pacjenta, a inny pacjent nie mógł się umówić na wizytę, której pilnie potrzebował.

Takie zjawisko nie tylko utrudnia pracę lekarzom, ale również ma negatywny wpływ na jakość opieki zdrowotnej w całym kraju. Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, aby temu zapobiec?

Niewidzialny problem

Załóżmy, że pewnego dnia jeden z pacjentów nie mógł pojawić się na umówionej wizycie. Wydaje się, trudno, jego miejsce przepadło, a specjalista zyskał chwilę wolnego czasu dla siebie. Oczywiście w kontekście codziennego funkcjonowania placówki medycznej, jedna nieobecność pacjenta nie jest na tyle istotna, by mieć znaczący wpływ na harmonogram pracy lekarza. Ale jeśli tych wizyt jest znacznie więcej, to generuje istotne problemy dla placówki, dla personelu medycznego i dla pacjentów.

Opuszczenie wizyty lekarskiej, bez jej wcześniejszego odwołania, wiąże się z tym, że inny pacjent traci szansę na otrzymanie pomocy medycznej w szybszym terminie. W wielu przypadkach może mieć to poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Biorąc pod uwagę choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy choroby układu krwionośnego, regularna wizyta u specjalisty jest niezbędna do monitorowania stanu zdrowia i wprowadzania ewentualnych zmian w planowanym schemacie leczenia.

Zmarnowany czas

Problem nieodwołanych wizyt nie powinien być jednak rozpatrywany na przykładzie jednego incydentu. Wraz z powtarzającym się zjawiskiem i utratą szans na pomoc innemu pacjentowi, konsekwencje odczuwa cały system opieki zdrowotnej. Nieodwołana wizyta oznacza niewykorzystany czas pracy lekarza, który jest zarezerwowany dla tego właśnie pacjenta. W długoterminowym zestawieniu, skutkuje to dziesiątkami niewykorzystanych godzin. To ogromna strata dla systemu opieki medycznej, który od lat boryka się z niedoborami personelu medycznego.

Skąd tyle nieodwołanych wizyt?

Trudno wskazać na bezpośrednie przyczyny, w wyniku których wiele z oczekujących miejsc do lekarza okazuje się być pustą luką, blokującą miejsce w kolejce. Oczywiście są przypadki nieprzewidziane – nagła choroba, wypadek. Ale zazwyczaj pacjenci po prostu zapominają o swojej wizycie lub muszą zmienić plany, a poinformowanie placówki medycznej o absencji nie jest dla nich priorytetem. Niewłaściwym byłoby stwierdzenie, że ktoś specjalnie nie odwołuje swoich wizyt, chcąc odebrać komuś szansę. To kwestia koncentrowania się na swoich aktualnych potrzebach bez refleksji, jakie konsekwencje moje postępowanie ma dla lekarzy i innych pacjentów.

Jak zaradzić nieodwoływaniu wizyt?

W celu zmniejszenia problemu, warto zacząć od poprawy świadomości pacjentów na temat konsekwencji nieodwoływania wizyt. Akcje tj. kampania społeczna #ODWOLUJE #NIEBLOKUJE, zainicjowana przez Centrum Medyczne CMP, a której POLMED jest współorganizatorem, skutecznie przybliża problem opinii publicznej i w ten sposób zachęca, aby nie pozostawiać pustego miejsca po swojej wizycie, bez poinformowania o tym swojej placówki.

Ważne jest również, aby pacjenci mieli łatwy dostęp do informacji na temat swoich wizyt, przypomnień o wizytach i możliwości ich odwołania. Wiele placówek medycznych oferuje teraz możliwość odwołania wizyty przez internet lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Dzięki temu pacjenci mogą odwołać wizytę w dogodny dla siebie sposób, co może przyczynić się do zwiększenia liczby odwołanych wizyt.

W POLMED swoją wizytę odwołasz na 3 sposoby:

 1. Poprzez konto w Portalu Pacjenta.
 2. Pod numerem telefonu 58 775 95 99 – wybierz [*] „odwołaj wizytę”
(zostaw swoje dane bez oczekiwania na połączenie z konsultantem).
 3. Wysyłając mail na adres rezerwacja@polmed.pl.

Warto więc zwrócić uwagę na dostępność informacji o wizycie i sposobach jej odwołania, aby pacjenci mogli wygodnie i szybko dokonać zmiany terminu.

Podsumowanie

Nieodwoływanie wizyt u lekarzy specjalistów to poważny problem, który ma negatywny wpływ zarówno na oczekujących w kolejce pacjentów, jak i lekarzy, pozbawionych pracy. W wyniku tego kolejki stają się jeszcze dłuższe i dochodzi do wszelkich niepożądanych opóźnień w leczeniu chorych.

Warto pamiętać, że nieodwołanie wizyty to również straty finansowe dla placówek medycznych. W związku z tym każdy z nas po części ma wpływ nie tylko na długość kolejek w placówkach medycznych, ale i jakość systemu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy podejmowali odpowiedzialne decyzje i wspólnie przyczynili się do poprawy sytuacji.

Jeśli nie możesz przyjść na wizytę, nie zapomnij o odwołaniu jej w odpowiednim terminie.


Dodano: 23/02/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!


19/03/2020
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dekalog Bezpieczeństwa w Centrach Medycznych POLMED

Zapoznaj się z nasza ofertą
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 1180 zł/rok
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Kobieta
Inspiruje nas Twoje zdrowie, pozwól o siebie zadbać!

od 1180 zł/rok
Abonament SENIOR
już od 143 zł miesięcznie
Abonament
Senior
To Twój czas!

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się