Nie zmuszaj – daj dobry przykład!

Powrót

Codzienne obowiązki, szybkie tempo życia oraz troska o osoby z najbliższego otoczenia to czynniki, które sprawiają, że często zapominamy o swoim zdrowiu. W ten sposób łatwo przeoczyć różnorodne sygnały, jakie wysyła nam nasz organizm. W 7 odcinku naszej serii pt. “Leczymy kompleksy” w humorystyczny sposób przedstawiamy to, do czego doprowadzić może nadmierne przejmowanie się zdrowiem i samopoczuciem innych ludzi.

Pamiętajmy, że opieka nad najbliższymi to nic złego! Problem pojawia się w momencie, gdy skupiamy na nich całą swoją uwagę. Łatwo jest wtedy zapomnieć o sobie, co może nieść za sobą niechciane konsekwencje. Jak tego uniknąć?

Pomagaj w granicach rozsądku!

Bardzo zależy Ci na innych i uwielbiasz im pomagać? To doskonale! Pamiętaj jednak o tym, aby nie poświęcać im całego swojego czasu i energii. Przez takie zachowanie możesz sprawić, że bliska osoba poczuje się nieco osaczona. Jak zachować zatem równowagę?

  1. Na pierwszym miejscu stawiaj siebie – to Ty jesteś głównym bohaterem swojego życia.
  2. Twoje zdrowie jest najważniejsze – najpierw troska o siebie, potem pomoc innym.
  3. Pomagaj bliskim wtedy, kiedy Cię o to poproszą – wówczas będziesz mieć pewność, że naprawdę Cię potrzebują.
  4. Nie narzucaj się – Ty doskonale wiesz o tym, że chcesz dobrze, jednak nie każdy będzie w taki sposób odbierał Twoje intencje.
  5. Rozmawiaj i słuchaj innych – komunikacja to podstawa!

Zachowując życiowy balans, wpłyniesz pozytywnie nie tylko na swoje relacje z najbliższymi. Dzięki temu, zyskasz także cenny czas, który poświęcić możesz m.in. na troskę o własne zdrowie. Czemu zdarza się tak, że przedkładamy zdrowie najbliższych nad nasze własne samopoczucie?

Troska o innych, a może bagatelizowanie własnego zdrowia?

Przejmowanie się zdrowiem naszych najbliższych to nic złego! Często wynika ono z tego, że zwyczajnie martwimy się o życiowego partnera lub członków rodziny. Za nadmierną troską o ich samopoczucie stać mogą jednak nie tylko nasze uczucia.

W niektórych przypadkach prawdziwym powodem, dla którego poświęcamy najbliższym tyle uwagi jest nasz własny stan zdrowia. Czasem zwyczajnie łatwiej jest skupić się na drugiej osobie i odsunąć swoje problemy na bok. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie! Dbanie o siebie to podstawa. Dlaczego tak jest?

Profilaktyka i samoobserwacja gwarancją długiego i spokojnego życia

Wysokie tempo życia sprawia, że łatwo jest zatracić się w codziennym biegu i zapomnieć o tym co najważniejsze – o swoim zdrowiu. Często jesteśmy skupieni na wszystkich wokół, a przez to nie dostrzegamy niepokojących objawów chorobowych. W przypadku większości schorzeń, kluczem do pełnego powrotu do zdrowia jest natomiast szybka diagnoza. Odpowiednie leczenie, wdrożone we wczesnym etapie rozwojowym choroby to dużo większe szanse na szybką rekonwalescencję. Z tego powodu tak ważna jest profilaktyka zdrowotna oraz prowadzenie zdrowego stylu życia.

Jak zapewnić sobie długie i spokojne życie? Warto pamiętać o tym, aby:

  1. Regularnie się badać.
  2. Obserwować swój organizm i konsultować z lekarzem niepokojące symptomy.
  3. Jeść zdrowo – zbilansowana dieta dostarczy Ci wszystkich niezbędnych wartości odżywczych.
  4. Pić odpowiednią ilość wody – prawidłowe nawodnienie poprawi Twoje codzienne samopoczucie.
  5. Dbać o odpowiedni poziom aktywności fizycznej – dobra kondycja to zdrowe ciało i spokojny umysł.

Stosowanie powyższych wskazówek bez cienia wątpliwości odmieni Twoją codzienność na lepsze!

Dbaj o siebie – daj dobry przykład

Zamiast nadmiernie opiekować się innymi, na swoim przykładzie pokaż im jak zadbać o zdrowie.  Jest ono indywidualną sprawą każdego z nas. Nikt nie jest w stanie dokładnie określić w naszym imieniu tego, jak się czujemy. Tylko my w pełni znamy swoje samopoczucie, a dzięki temu jesteśmy w stanie zaobserwować ewentualne zmiany i niepokojące objawy. Nie zapominaj o tym, aby nie bagatelizować symptomów choroby i jak najszybciej skonsultować je z odpowiednim lekarzem. W POLMED kompleksowo zajmiemy się Twoim zdrowiem. Jedyne, co musisz zrobić, to dać nam szansę i wziąć zdrowie w swoje ręce. Pamiętaj, że nikt nie zrobi tego za Ciebie!


Dodano: 09/03/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!


19/03/2020
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dekalog Bezpieczeństwa w Centrach Medycznych POLMED

Zapoznaj się z nasza ofertą
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 1180 zł/rok
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Kobieta
Inspiruje nas Twoje zdrowie, pozwól o siebie zadbać!

od 1180 zł/rok
Abonament SENIOR
już od 143 zł miesięcznie
Abonament
Senior
To Twój czas!

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się