Nie zmuszaj – daj dobry przykład!

Powrót

Codzienne obowiązki, szybkie tempo życia oraz troska o osoby z najbliższego otoczenia to czynniki, które sprawiają, że często zapominamy o swoim zdrowiu. W ten sposób łatwo przeoczyć różnorodne sygnały, jakie wysyła nam nasz organizm. W 7 odcinku naszej serii pt. “Leczymy kompleksy” w humorystyczny sposób przedstawiamy to, do czego doprowadzić może nadmierne przejmowanie się zdrowiem i samopoczuciem innych ludzi.

Pamiętajmy, że opieka nad najbliższymi to nic złego! Problem pojawia się w momencie, gdy skupiamy na nich całą swoją uwagę. Łatwo jest wtedy zapomnieć o sobie, co może nieść za sobą niechciane konsekwencje. Jak tego uniknąć?

Pomagaj w granicach rozsądku!

Bardzo zależy Ci na innych i uwielbiasz im pomagać? To doskonale! Pamiętaj jednak o tym, aby nie poświęcać im całego swojego czasu i energii. Przez takie zachowanie możesz sprawić, że bliska osoba poczuje się nieco osaczona. Jak zachować zatem równowagę?

  1. Na pierwszym miejscu stawiaj siebie – to Ty jesteś głównym bohaterem swojego życia.
  2. Twoje zdrowie jest najważniejsze – najpierw troska o siebie, potem pomoc innym.
  3. Pomagaj bliskim wtedy, kiedy Cię o to poproszą – wówczas będziesz mieć pewność, że naprawdę Cię potrzebują.
  4. Nie narzucaj się – Ty doskonale wiesz o tym, że chcesz dobrze, jednak nie każdy będzie w taki sposób odbierał Twoje intencje.
  5. Rozmawiaj i słuchaj innych – komunikacja to podstawa!

Zachowując życiowy balans, wpłyniesz pozytywnie nie tylko na swoje relacje z najbliższymi. Dzięki temu, zyskasz także cenny czas, który poświęcić możesz m.in. na troskę o własne zdrowie. Czemu zdarza się tak, że przedkładamy zdrowie najbliższych nad nasze własne samopoczucie?

Troska o innych, a może bagatelizowanie własnego zdrowia?

Przejmowanie się zdrowiem naszych najbliższych to nic złego! Często wynika ono z tego, że zwyczajnie martwimy się o życiowego partnera lub członków rodziny. Za nadmierną troską o ich samopoczucie stać mogą jednak nie tylko nasze uczucia.

W niektórych przypadkach prawdziwym powodem, dla którego poświęcamy najbliższym tyle uwagi jest nasz własny stan zdrowia. Czasem zwyczajnie łatwiej jest skupić się na drugiej osobie i odsunąć swoje problemy na bok. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie! Dbanie o siebie to podstawa. Dlaczego tak jest?

Profilaktyka i samoobserwacja gwarancją długiego życia

Wysokie tempo życia sprawia, że łatwo jest zatracić się w codziennym biegu i zapomnieć o tym co najważniejsze – o swoim zdrowiu. Często jesteśmy skupieni na wszystkich wokół, a przez to nie dostrzegamy niepokojących objawów chorobowych. W przypadku większości schorzeń, kluczem do pełnego powrotu do zdrowia jest natomiast szybka diagnoza. Odpowiednie leczenie, wdrożone we wczesnym etapie rozwojowym choroby to dużo większe szanse na szybką rekonwalescencję. Z tego powodu tak ważna jest profilaktyka zdrowotna oraz prowadzenie zdrowego stylu życia.

Jak zapewnić sobie długie i spokojne życie? Warto pamiętać o tym, aby:

  1. Regularnie się badać.
  2. Obserwować swój organizm i konsultować z lekarzem niepokojące symptomy.
  3. Jeść zdrowo – zbilansowana dieta dostarczy Ci wszystkich niezbędnych wartości odżywczych.
  4. Pić odpowiednią ilość wody – prawidłowe nawodnienie poprawi Twoje codzienne samopoczucie.
  5. Dbać o odpowiedni poziom aktywności fizycznej – dobra kondycja to zdrowe ciało i spokojny umysł.

Stosowanie powyższych wskazówek bez cienia wątpliwości odmieni Twoją codzienność na lepsze!

Dbaj o siebie – daj dobry przykład

Zamiast nadmiernie opiekować się innymi, na swoim przykładzie pokaż im jak zadbać o zdrowie.  Jest ono indywidualną sprawą każdego z nas. Nikt nie jest w stanie dokładnie określić w naszym imieniu tego, jak się czujemy. Tylko my w pełni znamy swoje samopoczucie, a dzięki temu jesteśmy w stanie zaobserwować ewentualne zmiany i niepokojące objawy. Nie zapominaj o tym, aby nie bagatelizować symptomów choroby i jak najszybciej skonsultować je z odpowiednim lekarzem. W POLMED kompleksowo zajmiemy się Twoim zdrowiem. Jedyne, co musisz zrobić, to dać nam szansę i wziąć zdrowie w swoje ręce. Pamiętaj, że nikt nie zrobi tego za Ciebie!


Dodano: 09/03/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


05/07/2021
Aktualności, Styl życia
Zasady realizacji e-recepty za granicą

E-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece na terenie całego kraju. A co wtedy, gdy chce się ją wykupić za granicą? Jakie dane musi zawierać i w jakiej formie powinna zostać przedstawiona farmaceucie np. w Czechach, żeby mógł on wydać wypisane na niej leki? Czym e-recepta różni się od tak zwanych recept transgranicznych?


08/10/2021
Aktualności, Profilaktyka, Styl życia
Prywatna opieka dla każdego. Jak działa abonament zdrowotny?

Praktycznie każdy kiedyś miał problem z dostaniem się do specjalisty. Kolejki do wybranych lekarzy w ramach usług NFZ wymagają niejednokrotnie czekania po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na wizytę. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Część robi to okazjonalnie, a część wykupuje pakiety usług. Jak działają abonamenty zdrowotne i co mogą obejmować?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
abonament medyczny dla mężczyzn polmed
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie! Wybierz abonament medyczny dla mężczyzn w POLMED.

od 1180 zł/rok
abonament medyczny dla kobiet polmed
już od 120 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Kobieta
Nie odkładaj badań na później! Zdrowie nie poczeka. Wykup abonament medyczny w POLMED.

od 1180 zł/rok
badania laboratoryjne dla seniora polmed
już od 143 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Senior
Wiek nie musi Cię ograniczać! Pozwól, że pomożemy Ci w życiowej przygodzie. Zadbamy o Twój spokój i komfort, by Twoje życie było nadal pełne zdrowia, dobrego samopoczucia i aktywności.

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się