Nie udawaj, że nie słyszysz, czyli dlaczego nie warto bać się wizyty u lekarza

Powrót

Często zdarza się tak, że zwlekamy z pójściem do lekarza. Bagatelizujemy swoje dolegliwości i odkładamy wizytę w przychodni. Co leży u podstaw takiego zachowania? Przede wszystkim jest to strach przed lekarską diagnozą. Najnowszy odcinek serii “Leczymy kompleksy” to humorystyczne zobrazowanie lęku, związanego z rozmową z lekarzem.

Dlaczego boimy się konsultacji z lekarzem?

Strach przed wizytą u specjalisty wynikać może z kilku czynników. Zanim przejdziemy do konkretów, warto jednak odpowiedzieć na pytanie: czego tak właściwie się boimy? Przerażać może nas przede wszystkim diagnoza. Czemu wzbudza ona taki lęk?

Po pierwsze, w większości przypadków zakładamy najgorsze scenariusze. Część osób tłumaczy taką postawę tym, że woli być pozytywnie zaskoczonym, niż rozczarowanym. W rzeczywistości jednak takie zachowanie często prowadzi do sytuacji, w której lęk potęguje się do granic możliwości, a my odkładamy wizytę u lekarza lub też całkowicie z niej rezygnujemy.

Bać mogą się również pacjenci, którzy przez długie lata nie robili badań profilaktycznych. W tym wypadku strach wiązać będzie się z brakiem wiedzy na temat własnego organizmu i brakiem kontroli. Stan niewiedzy i niepewności to nic przyjemnego.

Lęk związany może być także z chorobami najbliższych nam osób. Jeżeli w naszej rodzinie występowały choroby genetyczne  lub mamy genetycznie uwarunkowane predyspozycje do pewnych chorób, to siłą rzeczy będziemy obawiać się, że dotkną one również nas. Pamiętajmy o tym, że będąc w grupie ryzyka, należy obserwować się ze zdwojoną siłą, a wszelkie nieprawidłowości niezwłocznie zgłaszać swojemu lekarzowi.

Strach może być spowodowany również działaniami, podejmowanymi przez nas przed umówioną wizytą. Mowa tu o samodzielnych próbach postawienia diagnozy. Zapewne każdy z nas chociaż raz w swoim życiu sprawdzał na internetowych forach co mogą oznaczać jego dolegliwości. Informacje, dotyczące możliwych schorzeń, to siła napędowa lęku. Nie zapominajmy zatem o tym, że każdy przypadek jest inny, a trafną diagnozę jest w stanie postawić jedynie specjalista, po dokładnym przebadaniu pacjenta.

Jak zapanować nad strachem?

Lęk przed wizytą u lekarza ograniczyć można, zwalczając jego przyczyny. Pierwszym krokiem do tego, aby zapanować nad strachem będzie zatem dokładny namysł nad tym, co go powoduje. Nie znając przyczyny, ciężko będzie bowiem znaleźć skuteczne rozwiązanie naszego problemu.

Jeżeli źródłem naszego strachu jest przykładowo tworzenie czarnych scenariuszy, dotyczących możliwej diagnozy, recepta jest prosta: musimy przestać napędzać swoją wyobraźnię negatywnymi myślami. Jak to zrobić? W tym przypadku warto zająć głowę czymś zupełnie innym. Dobrym rozwiązaniem może być aktywność fizyczna, ciekawy film czy spotkanie z przyjaciółmi. Zrób wszystko, aby nie skupiać swojej uwagi na zbliżającej się wizycie.

W sytuacji, gdy lęk spowodowany jest tym, że dawno nie robiliśmy badań, musimy zwyczajnie udać się do lekarza. W tym przypadku nie istnieje żadna droga na skróty. Brak wiedzy na temat własnego stanu zdrowia naprawić można jedynie wykonaniem odpowiednich badań. Jak najszybciej skonsultuj się zatem z lekarzem – Twoje zdrowie jest najważniejsze!

Jeśli boimy się możliwych wyników badań, ponieważ chorowały osoby z naszego najbliższego otoczenia, wówczas warto porozmawiać z lekarzem. Na wizycie spytajmy o ryzyko wystąpienia podobnej choroby. W razie potrzeby, lekarz skieruje nas na specjalistyczne badania, dzięki którym możliwa będzie ocena skali prawdopodobieństwa wystąpienia konkretnego schorzenia. Wiedza to zdrowie!

Często rezygnujesz z badań, bo zgodnie z informacjami z Internetu możesz być bardzo poważnie chory i boisz się diagnozy? Jak łatwo wnioskować, złotym środkiem będzie tu zaprzestanie szukania odpowiedzi na własną rękę. To normalne, że chcemy wiedzieć, co nam dolega. Każdy przypadek wymaga jednak indywidualnego podejścia – każdy z nas jest inny! Z tego powodu internetowe wyszukiwanie możliwych schorzeń zastąp wizytą u specjalisty. Nie pożałujesz!

Zadbaj o swoje zdrowie w POLMED!

Pragniesz kompleksowo zatroszczyć się o swój stan zdrowia i otrzymać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania? W takim razie zapraszamy do POLMED! Nasze centrum medyczne to miejsce pełne wykwalifikowanych specjalistów, którzy profesjonalnie zajmą się Twoim zdrowiem.

Boisz się konsultacji z lekarzem i nie chcesz poznać swoich wyników badań? Pamiętaj o tym, że wczesna diagnoza to dużo większe szanse na skutecznie wyleczenie schorzenia. Przekładanie wizyty opóźnia reakcję na początkowym etapie choroby, czego konsekwencją może być dłuższe leczenie. Nie zwlekaj i zgłoś się do nas już dziś – lepiej wiedzieć wcześniej!


Dodano: 16/03/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) zalicza się do rodziny paramyksowirusów. Jest jednym z najczęstszych wirusów odpowiedzialnych za infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc. Najczęściej diagnozuje się go u niemowląt oraz małych dzieci. Dla części z nich stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób wykrywa się wirusa RSV i jak się go leczy? Jakie są objawy wirusa RSV? Odpowiadamy!


19/03/2020
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dekalog Bezpieczeństwa w Centrach Medycznych POLMED

Zapoznaj się z nasza ofertą
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 1180 zł/rok
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Kobieta
Inspiruje nas Twoje zdrowie, pozwól o siebie zadbać!

od 1180 zł/rok
Abonament SENIOR
już od 143 zł miesięcznie
Abonament
Senior
To Twój czas!

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się