Ja chcę badań, czyli kilka słów o prywatnej wizycie u lekarza

Powrót

Pacjenci, którzy posiadają prywatne abonamenty medyczne (podobnie jak osoby, korzystające z usług, świadczonych w ramach NFZ), zgłaszają się do lekarzy z różnorodnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Często zdarza się jednak tak, że pacjent zjawia się w przychodni z gotową listą badań, które chciałby wykonać w ramach wykupionego pakietu. Opisaną sytuację w humorystyczny sposób ilustruje grupa AD HOC w kolejnym odcinku serii pt. “Leczymy kompleksy” – “Ja chcę badań”. Czemu takie podejście jest nieodpowiednie i dlaczego zestaw zleconych badań powinien być uzależniony od decyzji lekarza?

Jak wygląda zlecanie badań?

Aby zrozumieć, czemu nie należy narzucać lekarzowi badań, jakie powinien nam zalecić, warto zacząć od początku i przyjrzeć się temu, jak wygląda i od czego zależy proces zlecania konkretnych badań.

Wywiad lekarski, czyli od czego zależą zlecane badania?

Wizyta u lekarza (zwłaszcza pierwsza, kiedy specjalista jeszcze nic o nas nie wie) zwykle zaczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem. Czym jest i jak powinien wyglądać?

Wywiad lekarski to nic innego jak rozmowa z pacjentem. Specjalista pyta wówczas o różnorodne aspekty, związane z naszym aktualnym oraz przeszłym stanem zdrowia. Jest to doskonały moment na szczegółowy opis naszych dolegliwości oraz wątpliwości, związanych z występującymi u nas objawami. Ważną częścią wywiadu lekarskiego jest również rozmowa o przebytych w przeszłości poważnych schorzeniach, występujących alergiach i nietolerancjach oraz rodzinnych chorobach, które mogą mieć wpływ na nasz obecny lub przyszły stan zdrowia. Dlaczego wywiad lekarski jest tak ważną częścią wizyty?

Przede wszystkim, podczas szczerej rozmowy lekarz może wstępnie rozpoznać chorobę, aby po wykonaniu odpowiednich badań móc postawić trafną diagnozę. Z tego powodu pamiętaj o tym, aby nie zatajać żadnych informacji, dotyczących Twojego zdrowia. Jeśli nie jesteś pewien tego czy dana dolegliwość ma znaczenie, na wszelki wypadek o niej wspomnij. Jeśli okaże się nieistotna – nic złego się nie stanie. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że z pozoru mało znaczący objaw okaże się istotny w procesie diagnozowania choroby.

Oprócz dolegliwości chorobowych (które nie zawsze muszą występować w momencie, gdy decydujesz się na wizytę), ważna jest także historia chorób oraz schorzenia, pojawiające się w rodzinie. Od nich zależeć będzie bowiem w dużej mierze zakres zleconych przez specjalistę badań. Dlaczego?

Choroby, przebyte w przeszłości mogą (choć nie muszą) zostawiać w naszym organizmie ślady. Z tego powodu warto mieć pod kontrolą ich ewentualne skutki uboczne i możliwe powikłania. Co więcej, niektóre schorzenia, które pojawiły się w rodzinie, mogą powodować sytuację, w której znajdujemy się w tzw. grupie ryzyka. Dotyczy ona m.in. chorób nowotworowych. Regularne badania będą w tym przypadku bardzo ważnym elementem profilaktyki. Specjalista będzie wiedział, jakie testy zlecić i na które współczynniki zwrócić szczególną uwagę.

Czemu nie można samodzielnie decydować o wykonywanych badaniach?

Trafny proces diagnostyczny to przemyślane działanie, bazujące na wiedzy i doświadczeniu lekarza. Nie może być zatem wypadkową przypadkowych decyzji i odrealnionych przypuszczeń. Pamiętaj o tym, że prawidłowe zdiagnozowanie ewentualnej choroby musi opierać się nie tylko o dobrze dobrane badania. Liczy się także ich odpowiednia kolejność. Z tego powodu nie narzucaj lekarzowi własnych rozwiązań – specjalista doskonale wie, co robi.

Przestrzegamy tu oczywiście przed skrajną postawą. Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub zależy Ci na wykonaniu określonego badania – powiedz o tym na wizycie. Lekarz bez wątpienia rozważy Twoją propozycję i zleci badanie lub wyjaśni Ci, dlaczego nie jest ono w Twoim przypadku konieczne.

Zaufaj naszym lekarzom!

Lekarze, współpracujący z centrum medycznym POLMED to najwyższej klasy specjaliści. Nie bój się zatem powierzyć im swojego zdrowia. Pamiętaj o tym, że wzajemna szczerość i zaufanie to klucz do trafnej diagnozy. Pozwól sobie pomóc i zaufaj nam. Obiecujemy, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby kompleksowo zadbać o Twoje zdrowie!

Pakiet medyczny POLMED – jak i kiedy z niego korzystać?

Posiadasz prywatny abonament medyczny w POLMED, ale nie wiesz jak i kiedy z niego skorzystać? Oto kilka cennych wskazówek:

  • umawiaj się na wizytę zawsze wtedy, gdy pojawiają się niepokojące dolegliwości oraz objawy, mogące świadczyć o rozwoju choroby,
  • pamiętaj o tym, aby minimum raz w roku robić badania profilaktyczne – w tym celu zapisz się na wizytę, a lekarz zdecyduje o tym, które parametry warto sprawdzić w Twoim przypadku,
  • nie proś o wykonanie wszystkich możliwych badań, dostępnych w Twoim pakiecie – dostęp do badań nie oznacza konieczności ich wykonania.

Zdaj się na nas – my doskonale wiemy, co należy sprawdzić i kiedy!


Dodano: 13/04/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
28/02/2022
Aktualności, Profilaktyka
Jak zmienić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nie jest trudna, chociaż wielu pacjentów się jej obawia. Większość myśli, że to skomplikowana procedura, która wymaga kontaktu zarówno z dotychczasową przychodnią, jak i z nową. Tymczasem w dobie pandemii koronawirusa wszystko można załatwić przez internet. Jak i kiedy da się zmienić lekarza POZ?


05/07/2021
Aktualności, Styl życia
Zasady realizacji e-recepty za granicą

E-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece na terenie całego kraju. A co wtedy, gdy chce się ją wykupić za granicą? Jakie dane musi zawierać i w jakiej formie powinna zostać przedstawiona farmaceucie np. w Czechach, żeby mógł on wydać wypisane na niej leki? Czym e-recepta różni się od tak zwanych recept transgranicznych?


08/10/2021
Aktualności, Profilaktyka, Styl życia
Prywatna opieka dla każdego. Jak działa abonament zdrowotny?

Praktycznie każdy kiedyś miał problem z dostaniem się do specjalisty. Kolejki do wybranych lekarzy w ramach usług NFZ wymagają niejednokrotnie czekania po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy na wizytę. Z tego powodu coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej. Część robi to okazjonalnie, a część wykupuje pakiety usług. Jak działają abonamenty zdrowotne i co mogą obejmować?


Zapoznaj się z nasza ofertą:
abonament medyczny dla mężczyzn polmed
już od 120 zł miesięcznie
Abonament medyczny
Mężczyzna
Pozwól, że zadbamy o Ciebie! Wybierz abonament medyczny dla mężczyzn w POLMED.

od 1180 zł/rok
abonament medyczny dla kobiet polmed
już od 120 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Kobieta
Nie odkładaj badań na później! Zdrowie nie poczeka. Wykup abonament medyczny w POLMED.

od 1180 zł/rok
badania laboratoryjne dla seniora polmed
już od 143 zł miesięcznie!
Abonament medyczny
Senior
Wiek nie musi Cię ograniczać! Pozwól, że pomożemy Ci w życiowej przygodzie. Zadbamy o Twój spokój i komfort, by Twoje życie było nadal pełne zdrowia, dobrego samopoczucia i aktywności.

od 1400 zł/rok
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się