Zdrowotne postanowienia noworoczne – na co warto postawić?

Powrót

Postanowienia noworoczne mogą być bardzo różne. Jedni planują, że w nowym roku zapiszą się wreszcie na kurs prawa jazdy na motor, inni chcą przeczytać minimum 30 książek, znaleźć czas na cotygodniowe spotkania z przyjaciółmi albo na powrót do malowania, a jeszcze inni – zadbać o swoje zdrowie. Jakie postanowienia związane ze zdrowiem szczególnie warto wprowadzić w życie?

Przełom grudnia i stycznia to czas planowania oraz wdrażania postanowień noworocznych. Bardzo często te postanowienia wiążą się ze zdrowiem – utratą nadmiernych kilogramów, pracą nad sylwetką, wprowadzeniem lepszych nawyków żywieniowych lub rezygnacją z dotychczasowych nałogów. I to naprawdę warto spróbować wprowadzić w życie na stałe, a nie tylko na kilka tygodni, bo na tyle zazwyczaj starcza nam entuzjazmu. Szczególnie, gdy od razu rzucamy się na głęboką wodę, bo uważamy, że albo wszystko, albo nic.

Więcej ruchu

Na początku stycznia siłownie zapełniają się rozentuzjazmowanymi klientami, którzy założyli, że od teraz będą regularnie ćwiczyć. Niestety przeważnie już pod koniec miesiąca robi się coraz bardziej pusto. W lutym zostaje tak naprawdę garstka osób chcących wytrwać w swoich postanowieniach. Dlaczego tak się dzieje? Bo większość nowych klientów uważa, że powinno się ćwiczyć jak najciężej i najlepiej minimum pięć razy w tygodniu. Tymczasem obciążenie w trakcie treningów należy zwiększać stopniowo. Przy bardzo intensywnym trybie życia nie ma też co liczyć na codzienne wyjścia na siłownię. Lepiej założyć mniej i nie zniechęcać się, jeżeli od razu nie zobaczy się niesamowitych efektów. Poza tym spacer – np. przejście dwóch przystanków zamiast przejechania ich autobusem – to również aktywność. Podobnie jak jazda na rowerku stacjonarnym przed telewizorem zamiast siedzenia na kanapie. Wybierzmy taki sport, który rzeczywiście będziemy w stanie wykonywać i który sprawia nam przyjemność. Tylko wtedy mamy szansę wytrwać w postanowieniu.

Zdrowsza dieta

Podobnie jest ze zdrową dietą. Na zmianę nawyków żywieniowych trzeba czasu. Trudno jest od razu jednocześnie zrezygnować z jedzenia mięsa, odstawić wszystkie słodycze, słone przekąski i alkohol. Na początek ograniczmy spożywanie grup produktów, które nam nie służą. Dodajmy do swojej diety więcej owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, strączków oraz ryb. Otwórzmy się na nowe smaki i nie bójmy się próbować.

Jeżeli za zmianą odżywiania ma iść utrata zbędnych kilogramów, warto pamiętać, że restrykcyjne niskokaloryczne diety nie są dobrym wyborem. Owszem, szybko się na nich chudnie, ale jeszcze szybciej tyje po ich zakończeniu. Dobrze dobrana dieta z niewielkim deficytem kalorycznym pomoże jednocześnie zredukować wagę i nie doprowadzi do problemów zdrowotnych. A jeśli już zdarzy nam się sięgnąć po coś mniej zdrowego, to nie przekreślajmy wszystkiego, co udało się wypracować do tej pory. Jeden hamburger czy pojedynczy batonik zjedzony od czasu do czasu nie zrujnuje zdrowej diety.

Rezygnacja z nałogów

A co, jeżeli postanowiliście rzucić palenie? To bardzo dobry krok w kierunku zdrowszego życia. Szacuje się, że każdego roku z powodu tytoniu na świecie umiera ponad 8 milionów ludzi. W wyniku regularnego przedostawania się do organizmu szkodliwych substancji chorują oni na nowotwory płuc, krtani, przełyku i gardła. Palenie zwiększa również ryzyko wystąpienia miażdżycy, niewydolności nerek czy udaru. Jednocześnie po rezygnacji z papierosów organizm od razu zaczyna się regenerować. Już po około 12 tygodniach zwiększa się wydolność płuc, krążenia i poprawia kondycja fizyczna. Ze względu na swoje zdrowie i zasobność portfela warto zatem zrobić wszystko, żeby wytrwać w postanowieniu.

Regularne badania profilaktyczne

Na koniec coś, co często sobie obiecujemy na przełomie grudnia i stycznia, ale raczej nie nazywamy tego postanowieniem noworocznym. Mowa o badaniach profilaktycznych. Mówimy, że wreszcie sprawdzimy swój wzrok, pójdziemy do dentysty na przegląd, zrobimy badania krwi i moczu albo, jeżeli widzimy u siebie niepokojące objawy, zweryfikujemy, czy wszystko jest w porządku. Niestety, gdy wpadamy w rytm pracy najczęściej o tym zapominamy. A profilaktyka to podstawa zdrowego życia. Większość chorób wykryta we wczesnym stadium da się albo całkowicie wyleczyć, albo zminimalizować szkody, które wyrządzą z czasem. Jeżeli planowaliście badania, to zapiszcie się na nie i skontrolujcie swój stan zdrowia. Nie czekajcie do kolejnych noworocznych postanowień.


Dodano: 03/01/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Styl życia
07/04/2023
Profilaktyka, Styl życia
Kac – przyczyny, objawy kaca i sposoby zapobiegania

Alkohol często towarzyszy dobrej zabawie. Mało kto pamięta jednak, że picie napojów alkoholowych jest dla organizmu ogromnym wyzwaniem, które następnego dnia może skończyć się tzw. kacem alkoholowym.


08/12/2022
Choroby, Profilaktyka, Styl życia
Rwa kulszowa – jakie są objawy i jak pozbyć się tej dolegliwości?

Większość z nas co najmniej raz w życiu doświadczyła lub doświadczy nagłego, przejmującego bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, niejednokrotnie promieniującego do nóg i utrudniającego nam codzienne funkcjonowanie. Brzmi znajomo? Nie każdy wie, że tak właśnie objawia się rwa kulszowa. Czym właściwie jest i skąd się bierze rwa kulszowa? Jak sobie z nią poradzić i czy da się skutecznie, raz na zawsze wyleczyć tą dolegliwość? Jak chronić nasz kręgosłup? Na te i inne pytania dotyczące rwy kulszowej znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.


14/03/2023
Styl życia
Wiek to nie przeszkoda, czyli kilka słów o intymności po 60. roku życia

Seksualność to bardzo ważny aspekt naszego życia. Intymność zbliża do siebie ludzi, dzięki czemu mogą oni budować trwałe relacje, oparte o wzajemną troskę i rozumienie swoich potrzeb.


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania laboratoryjne dla kobiet polmed
Kup online!
Pakiet badań
Badania laboratoryjne dla kobiet
Pakiet obejmuje specjalistyczne badania profilaktyczne, dzięki którym dowiesz się m.in. o pracy swojego serca czy tarczycy, a także zmierzysz poziom cholesterolu i glukozy. Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie!

od 79 zł
diagnostyka prostaty polmed
Kup online!
Pakiet badań
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Nie pozwól, aby choroby i różne dolegliwości odebrały Ci przyjemność z życia! Warto zadbać o swoje zdrowie i regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym. Umów badania w POLMED!

od 79 zł
badania dla seniorów
Kup online!
Pakiet badań
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia. Kup pakiet badań laboratoryjnych dla seniorów w POLMED!

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się