Czy można wykryć nowotwór zanim pojawią się objawy?

Powrót

Szybkie wykrycie nowotworów złośliwych zwiększa zarówno szansę na całkowite wyleczenie, jak i zmniejsza ryzyko poważnych interwencji chirurgicznych. Większość pacjentów zgłasza się do lekarza wtedy, gdy odczuwa niepokojące objawy, ale często na tym etapie bywa już za późno – choroba jest w zaawansowanym stadium wymagającym agresywnego postępowania a rokowania są złe. Czy można zatem zdiagnozować nowotwory, które nie dają objawów?

Wskaźnik umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce jest jednym z najwyższych w krajach OECD – 38 państwach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W 2020 roku wynosił 228 zgonów na 100 tys. mieszkańców. Najczęściej przyczyną śmierci były nowotwory płuc, jelita grubego, piersi, prostaty, szyjki macicy oraz czerniak.

Ciągle zbyt późno wykrywamy zmiany nowotworowe, często na etapie, na którym są już nieuleczalne albo bardzo trudne do wyleczenia. Dlaczego tak się dzieje? Bo część nowotworów nie daje objawów do czasu, gdy stadium zaawansowania choroby jest poważne. Wiele rodzajów raka początkowo nie wywołuje żadnych symptomów albo symptomy te są nieswoiste – trudno je powiązać z nowotworem.

Dlatego jedynym sposobem na wykrycie złośliwych zmian na wczesnym etapie jest profilaktyka oraz reagowanie na tak zwane objawy ostrzegawcze.

Objawy, które mogą być związane z nowotworem złośliwym

Amerykańskie Towarzystwo do Walki z Rakiem (ang. American Cancer Society) przygotowało listę siedmiu symptomów ostrzegawczych, które mogą sugerować występowanie choroby nowotworowej u pacjenta i które jednocześnie wymagają pilnego kontaktu z lekarzem. Może to być zarówno lekarz rodzinny, jak i internista czy od razu onkolog. Do objawów ostrzegawczych należą: zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca, w tym obecność świeżej krwi i bolesność, biegunki, zaparcia, zmiany zabarwienia stolca, przewlekłe owrzodzenia skóry, niewłaściwe wydzieliny lub krew z nosa, jamy ustnej, zmian skórnych, dróg rodnych, przewodu pokarmowego albo brodawek sutkowych, guzki lub zmiany patologiczne wyczuwalne w dotyku, objawy dyspeptyczne, takie jak częste niestrawności, ból, dyskomfort w nadbrzuszu albo zaburzenia połykania, zauważone zmiany w obrębie znamion, a także przewlekła chrypka (utrzymująca się powyżej 3 tygodni) i kaszel z krwistą wydzieliną – krwioplucie.

Pacjenci powinni się skontaktować z lekarzem również wtedy, gdy nagle zaczynają tracić na wadze mimo braku zmian w diecie, odczuwają przewlekłe zmęczenie, mają długotrwałą gorączkę lub stany podgorączkowe niezwiązane z infekcją, zauważają białe zmiany na błonach śluzowych albo czują niewyjaśniony ból zwłaszcza w okolicy lędźwiowej i w klatce piersiowej.

Badania profilaktyczne

Jeżeli nawet nie odczuwa się żadnych z wyżej wymienionych objawów, regularnie powinno się wykonywać badania profilaktyczne. Na podstawie ich wyników można nie tylko wykryć nowotwory złośliwe na wczesnym stadium rozwoju, lecz także zdiagnozować zmiany przednowotworowe i właściwie je monitorować. W ramach programów profilaktycznych przeprowadza się m.in. badania cytologiczne, mammografię oraz tomografię płuc. W Polsce prowadzone są obecnie programy profilaktyki nowotworów głowy i szyi, skóry, płuc, wątroby, piersi, a także szyjki macicy.

Wiele zmian można zaobserwować w trakcie prostych badań lekarskich – tak jest w przypadku raka jądra, prostaty, krtani i gardła czy dolnej części odbytnicy czy nawet podstawowego badania krwi.

Badanie Trucheck intelli

Trucheck intelli to rewolucyjne badanie pozwalające wykryć ok. 70 rodzajów guzów litych, które odpowiadają za ok. 81% wszystkich przypadków raka i ok. 84% wszystkich zgonów związanych z nowotworami w Europie. Trucheck intelli wykrywa nowotwór podając miejsce pochodzenia guza. 

Jest to badanie, które wykrywa nowotwór zanim wystąpią jakiekolwiek objawy. Czyli w bardzo wczesnej fazie, w której nie jest on jeszcze widoczny w diagnostyce obrazowej. Jest to nieinwazyjne badanie krwi, które może być traktowane jako badanie przesiewowe, jednak nie może być traktowany jako zamiennik innych badań przesiewowych, takich jak mammografia czy kolonoskopia.

Zielona karta onkologiczna

Jeżeli lekarz uzna, że pacjent powinien zostać zdiagnozowany pod kątem nowotworu złośliwego, wystawi kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego nazywaną zieloną karta DiLO. Kartę tę wprowadzono 1 stycznia 2015 roku razem z pakietem onkologicznym. Można ją uzyskać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalisty w ramach AOS (Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej). Dzięki karcie DiLO pacjent ma prawo do szybszych wizyt u specjalistów, niezbędnych badań oraz leczenia. Co ważne, kartę otrzymują wyłącznie osoby z podejrzeniem nowotworów.


Dodano: 30/09/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
17/02/2022
Badania, Choroby
Reumatoidalne zapalenie stawów – jak rozpoznać wczesne objawy choroby? Leczenie RZS

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


19/12/2022
Badania, Choroby, Dieta
Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, diagnostyka, leczenie

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


kortyzol
29/06/2023
Badania
Kortyzol, czyli „hormon stresu”- jakie pełni funkcje? Jak obniżyć kortyzol?

O kortyzolu mówi się, że jest „hormonem stresu” i to właśnie z takim określeniem jest często kojarzony. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia, warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Gdzie i jak powstaje, za co odpowiada i do czego prowadzi jego niedobór lub nadmiar w organizmie? Odpowiadamy na wszystkie ważne pytania, dotyczące tego hormonu.  


Zapoznaj się z nasza ofertą:
badania na choroby weneryczne polmed
Nowość! Kup online!
Pakiet badań
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne! Kup nasz pakiet diagnostyki chorób wenerycznych.

od 450 zł
onkopakiet polmed
Kup online!
Onkopakiet
Badanie mikroelementów
Badania zalecane w ramach profilaktyki nowotworowej osób dorosłych oraz wykorzystywane w procesie leczenia nowotworów.

od 160 zł
test na endometriozę polmed
Nowość! Kup online!
Badania
Test EndomKIT na endometriozę
Nieinwazyjny test z krwi EndomKIT w znaczący sposób skraca ścieżkę diagnostyczną choroby. Umów badanie w POLMED!

od 529 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się