Wakacje a koronawirus. Gdzie można lecieć na urlop? Jakie są obostrzenia w innych krajach?

Powrót

W związku z rozpoczętymi wakacjami i malejącą liczbą zakażeń coraz więcej krajów decyduje się na złagodzenie restrykcji wynikających z pandemii koronawirusa. Turyści, którzy planują podróż poza granice Polski, powinni na bieżąco sprawdzać obowiązujące obostrzenia i zasady wjazdu do państw docelowych.

Tak, jak w ubiegłym roku większość Polaków zdecydowała się na urlop w kraju, tak obecnie w związku ze zmniejszającą się liczbą zakażeń SARS-CoV-2 i rosnącą liczbą osób w pełni zaszczepionych, a co za tym idzie ograniczaniem restrykcji wynikających z pandemii w różnych państwach, ludzie chętniej planują wyjazdy nie tylko do krajów Europy, lecz także na inne kontynenty.

Jednym z podstawowych obostrzeń dla podróżujących jest konieczność odbycia kwarantanny po przylocie. Decyzję o obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie podtrzymuje nadal wiele państw, a od 24 czerwca objęci są nią także ludzie przyjeżdżający do Polski. W naszym kraju w przypadku podróży ze strefy Schengen kwarantanna nakładana jest na osoby z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa albo na tych, którzy tego testu nie okażą. W tym ostatnim przypadku po 48 godzinach od przekroczenia granicy będzie można wykonać test – jego negatywny wynik umożliwia zniesienie kwarantanny.

Przypominamy, że strefę Schengen tworzą 22 kraje należące do Unii Europejskiej i 4 spoza niej: Austria, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Czechy, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy oraz Szwajcaria, Islandia, Norwegia i Liechtenstein.

W przypadku podróżujących z krajów spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego wykonanie testu znoszącego konieczność odbycia kwarantanny jest możliwe dopiero po 7 dniach od przylotu.

Co ważne, z kwarantanny całkowicie są zwolnione osoby, które przyjęły pełne szczepienie przeciwko COVID-19 i dzieci do 12. roku życia.

Wakacje bez kwarantanny po przylocie

W związku z tym, że w przypadku standardowych 7- albo 14-dniowych wakacji konieczność odbycia 10-dniowej kwarantanny wiązałaby się ze spędzeniem całego urlopu w zamknięciu, turyści szukając ofert w biurach podróży, wybierają kraje, które zniosły kwarantannę po przylocie. Obecnie wśród popularnych kierunków turystycznych są to: Albania, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Dominikana, Egipt, Hiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi, Kenia, Kostaryka, Macedonia, Malediwy, Malta, Meksyk, Portugalia z Maderą, Tunezja, Turcja, Włochy, Wyspy Zielonego Przylądka, Zanzibar z Tanzanią oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zrób test w POLMED – zdejmujemy kwarantannę.

Wakacje z testami i bez testów

Mimo to część z wyżej wymienionych państw nadal wymaga okazania negatywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Są to np.: Bułgaria, Egipt, Grecja, Malediwy, Malta, Portugalia, Tunezja, Turcja, Hiszpania w obszarze Wysp Kanaryjskich, Wyspy Zielonego Przylądka oraz Włochy. Część z nich akceptuje testy antygenowe, ale wynik musi być opisany w języku angielskim i zawierać datę pobrania, rodzaj metody testowania, imię, nazwisko i numer dokumentu tożsamości badanego oraz oczywiście informację o tym, że jest negatywny.

Tu trzeba jednak zaznaczyć, że coraz więcej krajów zwalnia z wykonywania testów osoby zaszczepione – część wymaga, aby upłynęło co najmniej 14 dni od podania ostatniej dawki – oraz ozdrowieńców. Do tych państw należą m.in. Chorwacja, Meksyk, Dominikana, Tunezja, Włochy, Portugalia w obszarze Madery czy Bułgaria.

Nie jesteś zaszczepiona(y) – zrób w POLMED test przed podróżą zagraniczną

Podróż z paszportem covidowym

Warto jeszcze wspomnietć o tak zwanym paszporcie covidowym, czyli Unijnym Certyfikacie COVID. To nowe rozwiązanie ułatwiające podróże po krajach należących do Unii Europejskiej. Ten elektroniczny dokument – w przypadku obywateli Polski dostępny w aplikacji mObywatel, moje IKP oraz na Internetowym Koncie Pacjenta – zaświadcza, że dana osoba jest ozdrowieńcem, została zaszczepiona lub ma negatywny wynik testu na koronawirusa, jeżeli jego przeprowadzenie było konieczne.

Co istotne, certyfikat mogą pobrać nawet ci, którzy nie odbyli pełnego szczepienia, ale trzeba pamiętać, że w niektóre krajach wymaga się, aby upłynęło minimum 14 dni od jednej dawki w przypadku szczepionki jednodawkowej lub drugiej dawki w przypadku preparatów dwudawkowych, żeby móc przekroczyć granicę bez konieczności odbycia kwarantanny.

Certyfikat można okazać w trakcie przekraczania granic krajów Unii Europejskiej np. na telefonie. Dokument jest bezpłatny i z założenia dostępny głównie w wersji cyfrowej.

Zapisz się na szczepienie w POLMED

UWAGA!
Zasady związane z pandemią koronawirusa zmieniają się bardzo często.
Aktualne wytyczne dla podróżujących zawsze znajdziecie na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych


Dodano: 02/07/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Koronawirus
05/05/2021
Koronawirus, Porady lekarzy
Powikłania po chorobie COVID-19

22/02/2021
Koronawirus
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

20/05/2021
Koronawirus
Bolące ramię po szczepieniu przeciw COVID-19

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się