Testy alergiczne płatkowe w POLMED

Powrót

Testy płatkowe (lub inaczej testy naskórkowe lub testy kontaktowe)

Testy alergiczne płatkowe służą do wykrywania alergii kontaktowej (alergia typu poznanego) na związki takie jak: metale, leki, kosmetyki, perfumy, substancje zapachowe czy składniki gumy.

Alergia kontaktowa może być przyczyną alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry (synonim: alergiczny wyprysk kontaktowy).

Testy płatkowe są przydatne w weryfikacji podejrzenia uczulenia na metale, kosmetyki, perfumy, leki, materiały dentystyczne, tworzywa sztuczne, kleje, rośliny lub do wykrywania fotoalergii.

Test płatkowy należy wykonać u każdego chorego z przewlekłym, swędzącym wypryskiem lub przewlekle i zapalnie zmienioną, zgrubiałą skórą, jeżeli podejrzewa się, że przyczyną lub powikłaniem tej choroby może być alergia pokarmowa.

Wykonanie testów płatkowych

Gotowe substancje do testów płatkowych w postaci maści lub roztworów dostępne są w aplikatorach przypominających strzykawki lub zakraplacze.

Substancje, które testujemy, nakłada się na skórę za pomocą komór umocowanych na hypoalergicznym przylepcu. Komory wypełnia się testowanymi substancjami a następnie nakleja się na skórę grzbietu. W trakcie testów należy unikać moczenia pleców, gwałtownych ruchów i przepocenia. Plastry z testowanymi substancjami pozostawia się na skórze badanego przez 48 godzin.

Oceny reakcji skórnej dokonuje się bezpośrednio po zdjęciu przylepców, po 48 godzinach od naklejenia (trzeci dzień badania) oraz w kolejnych dniach – czwartym lub piątym dniu – czyli po 72 godzinach, 96 godzinach od momentu naklejenia komór z testowanymi substancjami na skórę.

Interpretacja wyników testów

Zapis i interpretacja wyników wymaga bardzo dużego doświadczenia. Wykonuje to doświadczony dermatolog lub alergolog.

Ogólne zasady wykonywania testów

Testy kontaktowe należy wykonywać w okresie remisji choroby na skórze zdrowej. Kortykosteroidy oraz inne preparaty hamujące odporność komórkową powinny być odstawione na 2-3 tygodnie przed badaniem. Również niektóre antybiotyki nie powinny być podawane na 2 tygodnie przed badaniem, np. tetracykliny, penicyliny itd.

Przeciwwskazania

Testów nie powinno się wykonywać na skórze zmienionej chorobowo oraz w ciężkim stanie ogólnym. Przeciwwskazaniem są również ostre choroby infekcyjne, choroby z autoagresji oraz nowotwory złośliwe.


Obowiązuje rejestracja telefoniczna na badania wykonywane w Centrum Medycznym POLMED w Gdyni oraz w Centrum Medycznym POLMED w Starogardzie Gdańskim.


Dodano: 18/05/2018
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

17/02/2022
Badania, Choroby
Jak rozpoznać wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


Szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych FSME
29/03/2021
Profilaktyka, Badania, Choroby
Co powinieneś wiedzieć o kleszczach?

Kleszcze to pajęczaki, których ugryzienie może skończyć się dla nas bardzo nieprzyjemnie.
Drastycznie rośnie liczba osób, które zachorowały na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto już teraz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przeciwko tej niebezpiecznej chorobie. Możliwa jest skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych, które niemal w 100% chronią przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu.


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Diagnostyka prostaty
Niezbędnik każdego mężczyzny po 40-stce.

od 95 zł
badanie
Diagnostyka osteoporozy
Sprawdź czy Twoje kości są w dobrej formie.

od 95 zł
Pakiet badań
Serce pod kontrolą
Z miłości dla siebie!

od 83 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się