Testy alergiczne płatkowe w POLMED

Powrót

Testy płatkowe (lub inaczej testy naskórkowe lub testy kontaktowe)

Testy alergiczne płatkowe służą do wykrywania alergii kontaktowej (alergia typu poznanego) na związki takie jak: metale, leki, kosmetyki, perfumy, substancje zapachowe czy składniki gumy.

Alergia kontaktowa może być przyczyną alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry (synonim: alergiczny wyprysk kontaktowy).

Testy płatkowe są przydatne w weryfikacji podejrzenia uczulenia na metale, kosmetyki, perfumy, leki, materiały dentystyczne, tworzywa sztuczne, kleje, rośliny lub do wykrywania fotoalergii.

Test płatkowy należy wykonać u każdego chorego z przewlekłym, swędzącym wypryskiem lub przewlekle i zapalnie zmienioną, zgrubiałą skórą, jeżeli podejrzewa się, że przyczyną lub powikłaniem tej choroby może być alergia pokarmowa.

Wykonanie testów płatkowych

Gotowe substancje do testów płatkowych w postaci maści lub roztworów dostępne są w aplikatorach przypominających strzykawki lub zakraplacze.

Substancje, które testujemy, nakłada się na skórę za pomocą komór umocowanych na hypoalergicznym przylepcu. Komory wypełnia się testowanymi substancjami a następnie nakleja się na skórę grzbietu. W trakcie testów należy unikać moczenia pleców, gwałtownych ruchów i przepocenia. Plastry z testowanymi substancjami pozostawia się na skórze badanego przez 48 godzin.

Oceny reakcji skórnej dokonuje się bezpośrednio po zdjęciu przylepców, po 48 godzinach od naklejenia (trzeci dzień badania) oraz w kolejnych dniach – czwartym lub piątym dniu – czyli po 72 godzinach, 96 godzinach od momentu naklejenia komór z testowanymi substancjami na skórę.

Interpretacja wyników testów

Zapis i interpretacja wyników wymaga bardzo dużego doświadczenia. Wykonuje to doświadczony dermatolog lub alergolog.

Ogólne zasady wykonywania testów

Testy kontaktowe należy wykonywać w okresie remisji choroby na skórze zdrowej. Kortykosteroidy oraz inne preparaty hamujące odporność komórkową powinny być odstawione na 2-3 tygodnie przed badaniem. Również niektóre antybiotyki nie powinny być podawane na 2 tygodnie przed badaniem, np. tetracykliny, penicyliny itd.

Przeciwwskazania

Testów nie powinno się wykonywać na skórze zmienionej chorobowo oraz w ciężkim stanie ogólnym. Przeciwwskazaniem są również ostre choroby infekcyjne, choroby z autoagresji oraz nowotwory złośliwe.


Obowiązuje rejestracja telefoniczna na badania wykonywane w Centrum Medycznym POLMED w Gdyni oraz w Centrum Medycznym POLMED w Starogardzie Gdańskim.


Dodano: 18/05/2018
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Badania
22/02/2021
Koronawirus, Badania, Choroby
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

30/11/2021
Aktualności, Badania, Choroby
Wirus RSV – co to jest, jak go wykryć i leczyć?

19/03/2020
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dekalog Bezpieczeństwa w Centrach Medycznych POLMED

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Diagnostyka prostaty
Niezbędnik każdego mężczyzny po 40-stce.

od 99 zł
badanie
Diagnostyka osteoporozy
Sprawdź czy Twoje kości są w dobrej formie.

od 89 zł
Pakiet badań
Serce pod kontrolą
Z miłości dla siebie!

od 83 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się