Testy alergiczne płatkowe służą do wykrywania alergii kontaktowej (alergia typu poznanego) na związki takie jak: metale, leki, kosmetyki, perfumy, substancje zapachowe czy składniki gumy.
Alergia kontaktowa może być przyczyną alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry (synonim: alergiczny wyprysk kontaktowy).
Testy płatkowe są przydatne w weryfikacji podejrzenia uczulenia na metale, kosmetyki, perfumy, leki, materiały dentystyczne, tworzywa sztuczne, kleje, rośliny lub do wykrywania fotoalergii.
Test płatkowy należy wykonać u każdego chorego z przewlekłym, swędzącym wypryskiem lub przewlekle i zapalnie zmienioną, zgrubiałą skórą, jeżeli podejrzewa się, że przyczyną lub powikłaniem tej choroby może być alergia pokarmowa.
Gotowe substancje do testów płatkowych w postaci maści lub roztworów dostępne są w aplikatorach przypominających strzykawki lub zakraplacze.
Substancje, które testujemy, nakłada się na skórę za pomocą komór umocowanych na hypoalergicznym przylepcu. Komory wypełnia się testowanymi substancjami a następnie nakleja się na skórę grzbietu. W trakcie testów należy unikać moczenia pleców, gwałtownych ruchów i przepocenia. Plastry z testowanymi substancjami pozostawia się na skórze badanego przez 48 godzin.
Oceny reakcji skórnej dokonuje się bezpośrednio po zdjęciu przylepców, po 48 godzinach od naklejenia (trzeci dzień badania) oraz w kolejnych dniach – czwartym lub piątym dniu – czyli po 72 godzinach, 96 godzinach od momentu naklejenia komór z testowanymi substancjami na skórę.
Zapis i interpretacja wyników wymaga bardzo dużego doświadczenia. Wykonuje to doświadczony dermatolog lub alergolog.
Testy kontaktowe należy wykonywać w okresie remisji choroby na skórze zdrowej. Kortykosteroidy oraz inne preparaty hamujące odporność komórkową powinny być odstawione na 2-3 tygodnie przed badaniem. Również niektóre antybiotyki nie powinny być podawane na 2 tygodnie przed badaniem, np. tetracykliny, penicyliny itd.
Testów nie powinno się wykonywać na skórze zmienionej chorobowo oraz w ciężkim stanie ogólnym. Przeciwwskazaniem są również ostre choroby infekcyjne, choroby z autoagresji oraz nowotwory złośliwe.
Obowiązuje rejestracja telefoniczna na badania wykonywane w Centrum Medycznym POLMED w Gdyni oraz w Centrum Medycznym POLMED w Starogardzie Gdańskim.