Kalendarz Szczepień 2021

Powrót

Raz do roku Główny Inspektorat Sanitarny ustala program szczepień ochronnych nazywany również kalendarzem szczepień. W Polsce obowiązkowym szczepieniom podlegają dzieci od urodzenia do ukończenia 19. roku życia. Jak wygląda ten kalendarz w 2021 roku? Które szczepionki są obowiązkowe i tym samym bezpłatne, a które zalecane?

Szczepienia ochronne – czym są?

Szczepionka to preparat biologiczny, który ma pobudzić układ immunologiczny do wytworzenia przeciwciał i uzyskania odporności na potencjalne groźne choroby. Szczepienia ochronne pozwalają organizmowi nauczyć się, jak reagować na konkretne drobnoustroje, aby w kolejnym kontakcie z patogenem móc albo uchronić się od zachorowania, albo przechorować je w łagodny sposób.

W preparatach przeznaczonych do szczepień w zależności od ich rodzaju wykorzystuje się żywe czynniki chorobotwórcze (w postaci osłabionej), zabite (inaktywowane), rekombinowane (stworzone w wyniku działań inżynierii genetycznej), podjednostkowe (fragmenty patogenów) lub anatoksyny (zawierające produkty metabolizmu drobnoustrojów).

Szczepionki dzieli się na monowalentne, poliwalentne i skojarzone. Monowalentne zawierają jeden rodzaj drobnoustrojów, poliwalentne – kilka naraz, zaś skojarzone łączą w jednym np. toksyny i komórki bakteryjne.

Najwięcej szczepionek podaje się dzieciom w pierwszym i drugim roku życia, ponieważ układ immunologiczny noworodków, niemowląt oraz małych dzieci bardzo łatwo uczy się odpowiadania na antygeny.

Kalendarz szczepień obowiązkowych

Kalendarz szczepień obowiązkowych w 2021 roku obejmuje dwanaście chorób zakaźnych. Pierwsze szczepionki podaje się do 24 godzin po urodzeniu, przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego. Są to szczepionki na gruźlicę i wirusowe zapalenie wątroby typu B. W drugim miesiącu życia stosuje się preparaty uodparniające na błonicę, tężec, krztusiec, Hib, polio, WZW B – możliwe do podania w preparacie 5w1 albo 6w1, a także pierwszą dawkę przeciw . Ta ostatnia szczepionka została wprowadzona do programu szczepień ochronnych w 2017 roku.

Dzieci urodzone po 31.12.2020 roku są szczepione również na rotawirusy szczepionką żywą RotaTeq. Do tej pory rotawirusy należały do szczepień zalecanych, więc były płatne, a obecnie stały się darmowe dla wszystkich. Trzeba tylko pamiętać, że muszą zostać zrealizowane w konkretnym terminie – pierwsza dawka między 6. a 8. tygodniem życia dziecka i nie później niż przed ukończeniem 12. tygodnia. Podaje się łącznie dwie albo trzy dawki w odstępie nie krótszym niż 4 tygodnie i najlepiej do ukończenia 24. tygodnia.

W 4. miesiącu życia ponawia się szczepienie na błonicę, tężec, krztusiec, Hib, polio i WZW B oraz pneumokoki. W 5. lub 6. miesiącu życia podaje się kolejne dawki wymienionych wyżej szczepionek oraz dawkę szczepionki na rotawirusy.

W okresie od 13. do 15. miesiąca życia należy podać ostatnią dawkę przeciw pneumokokom, a między 13. a 14. miesiącem dodatkowo pierwszą dawkę uodparniającą na odrę, świnkę i różyczkę, tzw. MMR.

W okresie od 16. do 18. miesiąca życia stosuje się ostatnią dawkę szczepień przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, Hib i WZW B. Później intensywność szczepień zdecydowanie spada.

Kolejne szczepionki podaje się w 6. roku życia – przypominająca dawka na błonicę, tężec, krztusiec oraz odrę, świnkę i różyczkę.

W 10. roku życia – przypominająca dawka przeciwko odrze, śwince i różyczce, w 14. roku życia – druga dawka chroniąca przed zachorowaniem na błonicę, tężec i krztusiec oraz w 19. roku życia – trzecia dawka przypominająca na tężec i błonicę.

Na tym tak naprawdę kalendarz szczepień się kończy.

Szczepienia zalecane

Istnieją także szczepienia zalecane, za które trzeba dodatkowo zapłacić. Zalicza się do nich szczepionkę na grypę, przeciw meningokokom, ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV), ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz kleszczowemu zapaleniu mózgu. Większość z nich podaje się po pierwszym roku życia. Wyjątkiem jest szczepionka na meningokoki, którą można zastosować już po 6. tygodniach życia dziecka oraz uodparniająca na HPV – między 11. a 12. rokiem życia.


Dodano: 19/12/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Profilaktyka, Choroby
Krwotok z nosa – co może oznaczać jego częste występowanie

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się