Przez zdrowie do serca, czyli o najlepszym prezencie na Walentynki 

Powrót

Walentynki to święto zakochanych, które zgodnie z przyjętą tradycją, obchodzone jest 14. lutego. Na popularność tego szczególnego dnia wpływa to, że miłość stanowi jeden z najważniejszych elementów ludzkiego życia. Na jej temat powstało mnóstwo książek i filmów. O miłości wypowiadał się nawet najsłynniejszy psychiatra w historii – Zygmunt Freud, który stwierdził, że: Człowiek musi kochać, aby być zdrowy. Miłość to nie tylko wzniosłe uczucia – to także codzienne drobiazgi i wzajemna troska, w tym, troska o zdrowie. Czy można zatem podarować drugiej połówce coś piękniejszego i cenniejszego od zdrowia?  

Czemu serce jest symbolem miłości?  

Serce to w przenośnym znaczeniu ośrodek wszelkich uczuć, w tym – głównie miłości. Choć wiemy, że graficzne przedstawienia pięknych, czerwonych serc, umieszczane na ozdobnych walentynkowych kartkach mają niewiele wspólnego z wyglądem ludzkiego serca, to istnieje między nimi pewna zależność.   

Punktem styczności pomiędzy symbolicznym sercem, a organem, odpowiadającym w dużej mierze za nasze życie, są właśnie uczucia. Serduszka symbolizują miłość, a nasze ludzkie serca również odgrywają w tym bardzo ważną rolę. Organizm człowieka jest tworem psychosomatycznym. W dużym skrócie oznacza to, że psychika i powiązane z tą sferą uczucia, znajdują odbicie w naszym ciele. Nie bez powodu na widok ukochanej osoby nasze nogi się uginają, a serce bije w zawrotnym tempie. Czemu tak się dzieje?  

Chemia miłości  

Odpowiedzialna za miłosne uczucia jest m.in. tak zwana “chemia miłości”. Jak działa? Otóż pierwsze skrzypce w miłości grają przede wszystkim hormony. To one odpowiadają chociażby za przyspieszone bicie serca. Widok ukochanej osoby wywołuje bowiem wydzielanie się hormonu, jakim jest noradrenalina. Substancja ta powoduje z kolei wspomniane już przyspieszone bicie serca, a także podwyższenie ciśnienia krwi, wzrost poziomu glukozy we krwi oraz zmniejszenie apetytu. I choć greckie przysłowie mówi, że: kochające serce jest zawsze młode, to troska o zdrowe serce i prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, powinna być jednym z najważniejszych aspektów naszego życia.   

Zdrowe serce to więcej czasu na życie  

Serce człowieka to jeden z jego najważniejszych organów. Odpowiada za pompowanie krwi i dostarczanie jej do wszystkich komórek naszego ciała. Wraz z krwią transportowany jest także tlen oraz mikroelementy, niezbędne do codziennego prawidłowego funkcjonowania. Co ciekawe, zdrowe ludzkie serce pracuje nieustannie, bez ani jednej chwili przerwy. Z tego powodu warto zatroszczyć się o jego dobrą kondycję. To właśnie serce wpływa w bardzo dużej mierze nasze życie i jego jakość. Jak sprawić, aby było ono silne i zdrowe?  

Kluczem do zdrowego serca jest odpowiednia profilaktyka. Mowa tu m.in. o zdrowym stylu życia. Sprawnemu sercu sprzyja przede wszystkim regularna aktywność fizyczna. Zalecany czas umiarkowanego ruchu to około 150 minut tygodniowo. Co więcej, warto dodać 2 treningi siłowe, które wzmocnią wszystkie partie mięśniowe. Na zdrowe serce wpływa również odpowiednia dieta, dzięki której zachowamy odpowiednią do wzrostu masę ciała, obniżymy cholesterol, zmniejszymy ryzyko cukrzycy oraz utrzymamy należyte ciśnienie krwi. Ważną rolę odgrywa także sen i wypoczynek. Liczy się zarówno odpowiednia ilość snu, jak i jego wysoka jakość. Wypoczęty organizm funkcjonuje w prawidłowy sposób oraz jest dużo bardziej odporny na stres, co ma znaczący wpływ na zdrowie naszego serca.  

Chcąc zadbać o dobry stan organizmu, powinniśmy również regularnie monitorować jego prawidłowe funkcjonowanie. Taka postawa pozwoli na wykrycie ewentualnych odchyleń od normy. Dużo lepiej jest bowiem zapobiegać niż leczyć. Leczenie choroby, zdiagnozowanej w początkowej fazie rozwoju, jest natomiast dużo łatwiejsze i bardziej efektywne.   

Walentynki dla serca  

Zastanawiasz się nad tym, jaki prezent podarować swojej drugiej połówce z okazji zbliżających się walentynek? W POLMED uważamy, że najpiękniejsze prezenty to upominki dawane od serca i dla serca – w trosce o jego zdrowie i dobrą kondycję. Doskonałym podarunkiem dla ukochanej osoby będą zatem nasze pakiety opieki medycznej. Pośród wielu świadczeń, w ofercie znajduje się m.in. dostęp do kardiologa i kardiochirurga oraz badania, które umożliwią Tobie oraz Twojej drugiej połówce regularne monitorowanie stanu waszych serc. Do wspomnianych badań należą: EKG, podstawowe badania kardiologiczne oraz USG kardiologiczne. Na czym polegają i czemu są tak ważne w kontekście zdrowego serca?  

EKG, zwane również elektrokardiografią, to badanie, umożliwiające określenie elektrycznej czynności serca. Na tego typu zapis pozwalają elektrody, lokowane na klatce piersiowej oraz kończynach pacjenta. Wykonując EKG, możemy potwierdzić lub wykluczyć zaburzenia rytmu serca, przerost mięśnia sercowego oraz chorobę niedokrwienną. Szczególnie ważna jest kontrola pracy serca u osób, które ukończyły 40. rok życia. Są one bowiem bardziej narażone na choroby serca i układu krążenia.  

Podstawowe badania kardiologiczne obejmują z kolei badanie echokardiograficzne serca, próbę wysiłkową oraz badanie EKG metodą Holtera, czyli ambulatoryjne monitorowanie rytmu pracy serca w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń.    

Echo serca to badanie, które określane jest również jako USG serca lub UKG. Pozwala m.in. na:   

  • ocenę budowy serca i naczyń krwionośnych oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości,   
  • kontrolę pracy mięśnia sercowego i pomiar związanych z nim parametrów,  
  • ocenę przepływów krwi w obrębie przedsionków i komór serca,  
  • sprawdzenie czy zastawki serca pracują prawidłowo.  

Próba wysiłkowa, a w zasadzie elektrokardiograficzna próba wysiłkowa to badanie, którego celem jest ocena pracy mięśnia sercowego podczas wykonywanego wysiłku fizycznego. W tym celu pacjentowi podpinane są elektrody (na klatce piersiowej oraz dolnych i górnych kończynach). Następnie badana osoba ćwiczy na ergometrze (specjalnym rowerze), ergometrze wioślarskim lub chodzi na bieżni. Podłączona aparatura EKG monitoruje natomiast pracę serca i wykrywa ewentualne nieprawidłowości.  

Nieco bardziej zaawansowanym badaniem pracy serca jest monitorowanie EKG metodą Holtera. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie pełnego obrazu pracy serca w dłuższej perspektywie czasowej. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie tego, czy mięsień sercowy pracuje prawidłowo w różnorodnych warunkach – np. podczas wysiłku fizycznego lub snu.  

Pakiety POLMED idealnym prezentem dla ukochanej osoby  

Pakiety opieki medycznej POLMED oprócz badań kardiologicznych, obejmują także wiele innych dziedzin, dzięki czemu pozwalają na kompleksową troskę o zdrowie Twoje i Twoich najbliższych. Co więcej, nasze pakiety mogą stanowić prezent dla bliskiej Ci osoby. Dodatkowo, w POLMED zyskujesz możliwość pełnej personalizacji podarunku. Dysponujemy bowiem pakietami, dostosowanymi do potrzeb każdego pacjenta. Wśród nich znajduje się m.in. Pakiet Kobieta, Ciąża, Mężczyzna oraz Senior. Taki podział to gwarancja zindywidualizowanej oferty, dopasowanej do potrzeb Twojej ukochanej osoby. Jak podarować pakiet POLMED swojej drugiej połówce?  

Wystarczy, że wybierając określoną ofertę, zaznaczysz opcję “kup dla kogoś”. Wówczas zostaniesz przekierowana/y na stronę, na której zyskasz możliwość zakupu wybranego voucher’a. Posiadamy również oferty, wprost idealne dla zakochanych, którzy pragną równocześnie zatroszczyć się o swoje zdrowie. Pakiet Duet i Duet Senior to wariant, który stanowić będzie doskonałe dopełnienie waszej miłości!  


Dodano: 08/02/2023
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się