Nietypowe objawy koronawirusa

Powrót

Od kiedy rozpoczęła się pandemia koronawirusa, lista objawów, które może wywoływać SARS-CoV-2, stale się powiększa. Do standardowych trzech – uporczywego kaszlu, podwyższonej temperatury i duszności – dochodzą kolejne, w tym te nadal uznawane za nietypowe.

Choroba wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2 popularnie nazywanego koronawirusem, jak przypuszczano przez dłuższy czas, atakuje wyłącznie układ oddechowy. Dziś już wiadomo, że objawy koronawirusa u dorosłych obejmują nie tylko te typowe dla infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, lecz także wiążą się z układem nerwowym, wydalniczym, a nawet z problemami skórnymi. Poznanie wszystkich symptomów, które wywołuje koronawirus, jest tak istotne głównie ze względu na diagnostykę. Im szybciej uda się zdiagnozować pacjenta, tym szybciej można go leczyć i odizolować, aby nie stanowił zagrożenia epidemiologicznego.

Objawy koronawirusa – jakie są?

Od początku pandemii wszędzie słychać o trzech podstawowych objawach koronawirusa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najczęściej u pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 obserwuje się podwyższoną gorączkę, suchy uporczywy kaszel połączony z dusznościami i zmęczenie. Właśnie dlatego np. w przychodniach czy na lotniskach wprowadza się kontrolę temperatury, a także pyta o dwa pozostałe symptomy.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) – agencja rządowa Stanów Zjednoczonych, odpowiednik polskiego NFZ-tu – do listy mniej typowych, ale często występujących objawów dołącza również dreszcze, trudności w oddychaniu, bóle mięśni, gardła albo głowy, nagłą utratę smaku i/lub węchu, katar, nudności i/lub wymioty oraz biegunkę. Co ważne, symptomy te nie muszą występować jednocześnie.

Wiadomo jednak, że to nie są wszystkie objawy koronawirusa.

Koronawirus – objawy nietypowe

Co jeszcze może powodować koronawirus? Objawy skórne m.in. wysypkę na dłoniach lub stopach nazywaną „covidowymi palcami u nóg” podobną do ospy wietrznej albo odmrożeń z łuszczeniem i zaczerwienieniem. U części pacjentów zdarza się również tak zwany „covidowy język”, czyli owrzodzenie jamy ustnej z czerwonymi i białymi plamami na języku. Wśród symptomów w obrębie ust wymienia się także przejściowe zapalenie brodawek języka układające się w kształt litery U, czasami połączone z obrzękiem i pieczeniem. Często objawy te łączyły się z utratą smaku.

Objawy koronawirusa – jakie jeszcze powinny zaniepokoić? Nagłe kłopoty trawienne, w tym ostra biegunka przypominająca zatrucie pokarmowe, brak apetytu łączący się z utratą węchu i smaku, dezorientacja oraz zapalenie spojówek. Wśród poważnych symptomów wymienia się dodatkowo ból lub ucisk w klatce piersiowej, a także utratę mowy albo zdolności ruchu.

Warto pamiętać o bardzo ważnej kwestii związanej z tym, czym jest koronawirus – objawy nietypowe i te uznawane za typowe to jeden problem. Drugi to przechodzenie bezobjawowe, które uznaje się za wyjątkowo niebezpieczne ze względów epidemiologicznych. Chorzy objawowi najczęściej od razu poddają się testom, a ci bezobjawowi mogą zarażać innych, bo są nieświadomi obecności wirusa w organizmie.


Dodano: 18/11/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


01/07/2021
Aktualności, Choroby
Telekonsultacja lekarska (teleporada) podczas urlopu

17/02/2022
Badania, Choroby
Jak rozpoznać wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.


Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się