Nietypowe objawy koronawirusa

Powrót

Od kiedy rozpoczęła się pandemia koronawirusa, lista objawów, które może wywoływać SARS-CoV-2, stale się powiększa. Do standardowych trzech – uporczywego kaszlu, podwyższonej temperatury i duszności – dochodzą kolejne, w tym te nadal uznawane za nietypowe.

Choroba wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2 popularnie nazywanego koronawirusem, jak przypuszczano przez dłuższy czas, atakuje wyłącznie układ oddechowy. Dziś już wiadomo, że objawy koronawirusa u dorosłych obejmują nie tylko te typowe dla infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, lecz także wiążą się z układem nerwowym, wydalniczym, a nawet z problemami skórnymi. Poznanie wszystkich symptomów, które wywołuje koronawirus, jest tak istotne głównie ze względu na diagnostykę. Im szybciej uda się zdiagnozować pacjenta, tym szybciej można go leczyć i odizolować, aby nie stanowił zagrożenia epidemiologicznego.

Objawy koronawirusa – jakie są?

Od początku pandemii wszędzie słychać o trzech podstawowych objawach koronawirusa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najczęściej u pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 obserwuje się podwyższoną gorączkę, suchy uporczywy kaszel połączony z dusznościami i zmęczenie. Właśnie dlatego np. w przychodniach czy na lotniskach wprowadza się kontrolę temperatury, a także pyta o dwa pozostałe symptomy.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) – agencja rządowa Stanów Zjednoczonych, odpowiednik polskiego NFZ-tu – do listy mniej typowych, ale często występujących objawów dołącza również dreszcze, trudności w oddychaniu, bóle mięśni, gardła albo głowy, nagłą utratę smaku i/lub węchu, katar, nudności i/lub wymioty oraz biegunkę. Co ważne, symptomy te nie muszą występować jednocześnie.

Wiadomo jednak, że to nie są wszystkie objawy koronawirusa.

Koronawirus – objawy nietypowe

Co jeszcze może powodować koronawirus? Objawy skórne m.in. wysypkę na dłoniach lub stopach nazywaną „covidowymi palcami u nóg” podobną do ospy wietrznej albo odmrożeń z łuszczeniem i zaczerwienieniem. U części pacjentów zdarza się również tak zwany „covidowy język”, czyli owrzodzenie jamy ustnej z czerwonymi i białymi plamami na języku. Wśród symptomów w obrębie ust wymienia się także przejściowe zapalenie brodawek języka układające się w kształt litery U, czasami połączone z obrzękiem i pieczeniem. Często objawy te łączyły się z utratą smaku.

Objawy koronawirusa – jakie jeszcze powinny zaniepokoić? Nagłe kłopoty trawienne, w tym ostra biegunka przypominająca zatrucie pokarmowe, brak apetytu łączący się z utratą węchu i smaku, dezorientacja oraz zapalenie spojówek. Wśród poważnych symptomów wymienia się dodatkowo ból lub ucisk w klatce piersiowej, a także utratę mowy albo zdolności ruchu.

Warto pamiętać o bardzo ważnej kwestii związanej z tym, czym jest koronawirus – objawy nietypowe i te uznawane za typowe to jeden problem. Drugi to przechodzenie bezobjawowe, które uznaje się za wyjątkowo niebezpieczne ze względów epidemiologicznych. Chorzy objawowi najczęściej od razu poddają się testom, a ci bezobjawowi mogą zarażać innych, bo są nieświadomi obecności wirusa w organizmie.


Dodano: 18/11/2020
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkow, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę


11/04/2023
Choroby
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – sprawdź jej przyczyny i jakie może dawać objawy

Przepuklina kręgosłupa szyjnego to jedna z chorób, na którą cierpi spory odsetek naszego społeczeństwa. Co gorsze, problem ten dotyka coraz więcej młodych osób, co związane jest m.in. z siedzącym trybem życia czy wielogodzinną pracą przy komputerze w nieodpowiedniej pozycji. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólów szyjnego odcinka kręgosłupa? Jakie nietypowe objawy mogą być związane z przepukliną w tym obszarze kręgosłupa? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja przepukliny kręgosłupa szyjnego? Czy można jej zapobiec? 


Zapoznaj się z nasza ofertą
Zapytaj o dostępność
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: [email protected]

od 249 zł
Zapytaj o dostępność
badanie
Test na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: [email protected]

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się