Od kiedy rozpoczęła się pandemia koronawirusa, lista objawów, które może wywoływać SARS-CoV-2, stale się powiększa. Do standardowych trzech – uporczywego kaszlu, podwyższonej temperatury i duszności – dochodzą kolejne, w tym te nadal uznawane za nietypowe.
Choroba wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2 popularnie nazywanego koronawirusem, jak przypuszczano przez dłuższy czas, atakuje wyłącznie układ oddechowy. Dziś już wiadomo, że objawy koronawirusa u dorosłych obejmują nie tylko te typowe dla infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, lecz także wiążą się z układem nerwowym, wydalniczym, a nawet z problemami skórnymi. Poznanie wszystkich symptomów, które wywołuje koronawirus, jest tak istotne głównie ze względu na diagnostykę. Im szybciej uda się zdiagnozować pacjenta, tym szybciej można go leczyć i odizolować, aby nie stanowił zagrożenia epidemiologicznego.
Od początku pandemii wszędzie słychać o trzech podstawowych objawach koronawirusa. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najczęściej u pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 obserwuje się podwyższoną gorączkę, suchy uporczywy kaszel połączony z dusznościami i zmęczenie. Właśnie dlatego np. w przychodniach czy na lotniskach wprowadza się kontrolę temperatury, a także pyta o dwa pozostałe symptomy.
Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) – agencja rządowa Stanów Zjednoczonych, odpowiednik polskiego NFZ-tu – do listy mniej typowych, ale często występujących objawów dołącza również dreszcze, trudności w oddychaniu, bóle mięśni, gardła albo głowy, nagłą utratę smaku i/lub węchu, katar, nudności i/lub wymioty oraz biegunkę. Co ważne, symptomy te nie muszą występować jednocześnie.
Wiadomo jednak, że to nie są wszystkie objawy koronawirusa.
Co jeszcze może powodować koronawirus? Objawy skórne m.in. wysypkę na dłoniach lub stopach nazywaną „covidowymi palcami u nóg” podobną do ospy wietrznej albo odmrożeń z łuszczeniem i zaczerwienieniem. U części pacjentów zdarza się również tak zwany „covidowy język”, czyli owrzodzenie jamy ustnej z czerwonymi i białymi plamami na języku. Wśród symptomów w obrębie ust wymienia się także przejściowe zapalenie brodawek języka układające się w kształt litery U, czasami połączone z obrzękiem i pieczeniem. Często objawy te łączyły się z utratą smaku.
Objawy koronawirusa – jakie jeszcze powinny zaniepokoić? Nagłe kłopoty trawienne, w tym ostra biegunka przypominająca zatrucie pokarmowe, brak apetytu łączący się z utratą węchu i smaku, dezorientacja oraz zapalenie spojówek. Wśród poważnych symptomów wymienia się dodatkowo ból lub ucisk w klatce piersiowej, a także utratę mowy albo zdolności ruchu.
Warto pamiętać o bardzo ważnej kwestii związanej z tym, czym jest koronawirus – objawy nietypowe i te uznawane za typowe to jeden problem. Drugi to przechodzenie bezobjawowe, które uznaje się za wyjątkowo niebezpieczne ze względów epidemiologicznych. Chorzy objawowi najczęściej od razu poddają się testom, a ci bezobjawowi mogą zarażać innych, bo są nieświadomi obecności wirusa w organizmie.
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.