Według najnowszych badań co trzeci Polak nigdy nie słyszał o kleszczowym zapaleniu mózgu, a wirus tej choroby jest przenoszony przez co szóstego kleszcza. Drastycznie rośnie liczba osób, które zachorowały na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto już teraz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przeciwko tej niebezpiecznej chorobie.
Początkowo pojawiają się objawy grypopodobne: zmęczenie, ból głowy i ból całego ciała, u niektórych osób nie występują już inne objawy, a u części pojawiają się objawy neurologiczne: gorączka, nudności, skurcze mięśni, zaburzenia koordynacji ruchowej, drgawki, porażenie, zaburzenia świadomości, a nawet śpiączka. Powikłaniami po kleszczowym zapaleniu mózgu mogą być trwałe niedowłady i objawy neurologiczne. 13% osób po kleszczowym zapaleniu mózgu boryka się z uszkodzeniami układu nerwowego, 12% ma zaburzenia mowy, 21% zaburzenia równowagi, 10% niedowłady, a 42% zaburzenia pamięci.
Ponieważ obecnie nie ma skutecznego leku na kleszczowe zapalenie mózgu, a chorobę leczy się jedynie objawowo, skutki zdrowotne zachorowania są bardzo niebezpieczne – mogą powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, co może prowadzić do niepełnosprawności, a nawet zakończyć się śmiercią.
Szczepić mogą się osoby dorosłe, jak również dzieci od 1 roku życia. Aby skutecznie ochronić się przed zakażeniem konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia. Skuteczność szczepionki po dwóch dawkach wynosi 88-96%, a po trzech 96-100%. Szczepić można się cały rok.
Warto pamiętać, że wysoka skuteczności szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu nie zapewnia ochrony przeciwko innym chorobom przenoszonym przez kleszcze, np. boreliozie, dlatego w razie pojawienia się niepokojących objawów (rumień, bóle stawów, porażenie nerwów) po ukąszeniu kleszcza, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?
Kleszcze to pajęczaki, których ugryzienie może skończyć się dla nas bardzo nieprzyjemnie.
Drastycznie rośnie liczba osób, które zachorowały na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto już teraz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przeciwko tej niebezpiecznej chorobie. Możliwa jest skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych, które niemal w 100% chronią przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu.