Kleszczowego zapalenia mózgu można uniknąć

Powrót

Czy wiesz, co może grozić Tobie bądź Twoim najbliższym w przypadku ugryzienia przez kleszcza?

Według najnowszych badań co trzeci Polak nigdy nie słyszał o kleszczowym zapaleniu mózgu, a wirus tej choroby jest przenoszony przez co szóstego kleszcza. Drastycznie rośnie liczba osób, które zachorowały na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto już teraz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przeciwko tej niebezpiecznej chorobie.

Wirusem kleszczowego zapalenia mózgu można się zarazić praktycznie od razu w chwili ukłucia przez kleszcza.

Początkowo pojawiają się objawy grypopodobne: zmęczenie, ból głowy i ból całego ciała, u niektórych osób nie występują już inne objawy, a u części pojawiają się objawy neurologiczne: gorączka, nudności, skurcze mięśni, zaburzenia koordynacji ruchowej, drgawki, porażenie, zaburzenia świadomości, a nawet śpiączka. Powikłaniami po kleszczowym zapaleniu mózgu mogą być trwałe niedowłady i objawy neurologiczne. 13% osób po kleszczowym zapaleniu mózgu boryka się z uszkodzeniami układu nerwowego, 12% ma zaburzenia mowy, 21% zaburzenia równowagi, 10% niedowłady, a 42% zaburzenia pamięci.

Ponieważ obecnie nie ma skutecznego leku na kleszczowe zapalenie mózgu, a chorobę leczy się jedynie objawowo, skutki zdrowotne zachorowania są bardzo niebezpieczne – mogą powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, co może prowadzić do niepełnosprawności, a nawet zakończyć się śmiercią.

Możliwa jest jednak skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych, które niemal w 100% chronią przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu.

Szczepić mogą się osoby dorosłe, jak również dzieci od 1 roku życia. Aby skutecznie ochronić się przed zakażeniem konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia. Skuteczność szczepionki po dwóch dawkach wynosi 88-96%, a po trzech 96-100%. Szczepić można się cały rok.

Warto pamiętać, że wysoka skuteczności szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu nie zapewnia ochrony przeciwko innym chorobom przenoszonym przez kleszcze, np. boreliozie, dlatego w razie pojawienia się niepokojących objawów (rumień, bóle stawów, porażenie nerwów) po ukąszeniu kleszcza, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.


Dodano: 02/08/2019
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Profilaktyka, Choroby
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się