COVID-19 to choroba wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2. Ma różny przebieg – od bezobjawowego aż po ciężki wymagający długotrwałej hospitalizacji. Jakie są najczęstsze objawy koronawirusa i jak przebiegają poszczególne etapy infekcji?
COVID-19 zaliczany jest do chorób wirusowych układu oddechowego. Wywołuje go wirus SARS-CoV-2. Jakie objawy koronawirusa obserwuje się najczęściej? Według wskazań WHO objawy są bardzo podobne do symptomów przeziębienia – podwyższona temperatura ciała, suchy męczący kaszel, duszności, bóle mięśniowe oraz ogólne osłabienie i przemęczenie. Dodatkowo pojawia się utrata albo zmiana węchu i/lub smaku, biegunka, wysypka na ciele i w jamie ustnej – tę ostatnią nazywa się covidowym językiem, a także ból gardła.
Nie da się jednoznacznie określić, które z symptomów wystąpią i na ile będą nasilone. Niektórzy przechodzą koronawirusa bezobjawowo. Mówi się, że nawet połowa osób mających przeciwciała odpornościowe przeciwko COVID-19 wytworzone w wyniku przechorowania, nie zauważyła u siebie typowych objawów infekcyjnych. To właśnie ze względu na możliwy bezobjawowy przebieg tak bardzo podkreśla się konieczność zachowania norm sanitarnych. Ludzie, którzy nieświadomie są nosicielami wirusa, stanowią największe zagrożenie epidemiologiczne.
Pozostaje jeszcze kwestia koronawirus a dzieci. Warto o tym wspomnieć w kontekście bezobjawowego przechorowania COVID-19, ponieważ to właśnie w tej grupie – wśród najmłodszych – obserwuje się najwięcej zachorowań bez objawów lub skąpoobjawowych.
Przebieg koronawirusa dzieli się na cztery etapy. Pierwszy z nich to zakażenie, czyli moment inkubacji kiedy wirus wnika do organizmu i zaczyna się namnażać. Namnażanie następuje w nabłonku górnych dróg oddechowych. Chory nie ma żadnych niepokojących symptomów, nie jest w stanie również wykryć wirusa dostępnymi testami.
Drugi etap to zaobserwowanie pierwszych objawów. Szacuje się, że następuje to około 5 do 14 dni po zakażeniu. Najczęściej pojawiają się: podwyższona gorączka, duszności i kaszel połączone z osłabieniem. Kolejne dni powodują zazwyczaj nasilenie symptomów koronawirusa. Teraz wymaz z górnych dróg oddechowych powinien wyjść pozytywnie, ale testy kasetowe nadal nie dadzą wiarygodnego wyniku.
Trzeci etap to rozwój choroby. Może trwać od kilku dni do kilku tygodni w zależności od stanu pacjenta. Wirusa da się już wykryć nie tylko w wymazie, lecz także w próbce krwi, ponieważ znacząco rośnie poziom przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2.
Ostatni etap to wyzdrowienie – organizm zwalcza koronawirusa, a pacjent staje się tak zwanym ozdrowieńcem. Potwierdza to wymaz, który daje wynik negatywny. Co ważne, wysoki poziom przeciwciał może się utrzymywać nawet przez kilka tygodni, dlatego nie należy się sugerować testem z krwi.
Niektóre z chorób przewlekłych wpływają negatywnie na przebieg koronawirusa. Wśród nich wymienia się choroby serca, cukrzycę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, nadciśnienie oraz nowotwory. Jak zminimalizować ryzyko i uniknąć zachorowania na koronawirus? Zalecenia są jasne – unikać skupisk ludzi, regularnie myć i dezynfekować ręce oraz zachowywać normy sanitarne.
A co z kwestią koronawirus a astma? COVID-19 daje podobne objawy do astmy – kaszel, trudności z oddychaniem i duszności. Wiadomo jednak, że leczona astma nie powoduje cięższego przebiegu infekcji wirusem.