Jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy?

Powrót

Rak szyjki macicy to poważna choroba, jednak wykryta szybko jest w 100% wyleczalna. Gdy mówimy o profilaktyce, mamy na myśli regularne wykonywanie badań. Możemy wyróżnić profilaktykę pierwotną – w skład której wchodzą takie elementy jak: edukacja zachowań prozdrowotnych oraz szczepienia ochronne przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Szczepienie przeciw HPV daje uodpornienie na zakażenie wirusem i chroni przed zachorowaniem na raka. Najlepszy efekt daje szczepienie dziewczynek na raka szyjki macicy od 11 roku życia, które nie rozpoczęły współżycia płciowego. Drugim rodzajem profilaktyki jest profilaktyka wtórna. Do niej zaliczamy cytologię, która jest badaniem polegającym na mikroskopowej ocenie komórek pobranych specjalną szczoteczką z szyjki macicy. Cytologia jest badaniem pozwalającym na wykrycie raka szyjki macicy już w początkowym stadium choroby. Z bezpłatnych badań cytologicznych w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59, które nie miały wykonywanego badania w ramach NFZ w ciągu ostatnich 3 lat.

Kobiety nie odczuwające żadnych dolegliwości ze strony narządu rodnego powinny zgłaszać się do okresowych badań kontrolnych raz w roku. Badanie okresowe powinno składać się z badania ginekologicznego, badania cytologicznego oraz badania ultrasonograficznego (USG).

Każda kobieta, która stwierdza u siebie upławy, nieregularne plamienia lub krwawienia z dróg rodnych, pobolewania w dole brzucha, powinna natychmiast zgłosić się do ginekologa.

Z poważaniem,

Jacek Szczepański


Dodano: 20/09/2018
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

07/10/2022
Profilaktyka, Choroby
IBS – czyli zespół jelita drażliwego. Jak się objawia, jak z tym walczyć?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?


Szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych FSME
29/03/2021
Profilaktyka, Badania, Choroby
Co powinieneś wiedzieć o kleszczach?

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się