Jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy?

Powrót

Rak szyjki macicy to poważna choroba, jednak wykryta szybko jest w 100% wyleczalna. Gdy mówimy o profilaktyce, mamy na myśli regularne wykonywanie badań. Możemy wyróżnić profilaktykę pierwotną – w skład której wchodzą takie elementy jak: edukacja zachowań prozdrowotnych oraz szczepienia ochronne przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Szczepienie przeciw HPV daje uodpornienie na zakażenie wirusem i chroni przed zachorowaniem na raka. Najlepszy efekt daje szczepienie dziewczynek na raka szyjki macicy od 11 roku życia, które nie rozpoczęły współżycia płciowego. Drugim rodzajem profilaktyki jest profilaktyka wtórna. Do niej zaliczamy cytologię, która jest badaniem polegającym na mikroskopowej ocenie komórek pobranych specjalną szczoteczką z szyjki macicy. Cytologia jest badaniem pozwalającym na wykrycie raka szyjki macicy już w początkowym stadium choroby. Z bezpłatnych badań cytologicznych w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59, które nie miały wykonywanego badania w ramach NFZ w ciągu ostatnich 3 lat.

Kobiety nie odczuwające żadnych dolegliwości ze strony narządu rodnego powinny zgłaszać się do okresowych badań kontrolnych raz w roku. Badanie okresowe powinno składać się z badania ginekologicznego, badania cytologicznego oraz badania ultrasonograficznego (USG).

Każda kobieta, która stwierdza u siebie upławy, nieregularne plamienia lub krwawienia z dróg rodnych, pobolewania w dole brzucha, powinna natychmiast zgłosić się do ginekologa.

Z poważaniem,

Jacek Szczepański


Dodano: 20/09/2018
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Aktualności
20/05/2021
Koronawirus, Aktualności
Bolące ramię po szczepieniu przeciw COVID-19

03/05/2020
Koronawirus, Aktualności, Badania
POLMED wykonuje testy na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2

03/03/2021
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dzień Kobiet z POLMED

Zapoznaj się z nasza ofertą
Abonament
MĘŻCZYZNA
Pozwól, że zadbamy o Ciebie!

od 899 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 69 zł
badanie
Profilaktyka onkologiczna - dla mężczyzn
Nie daj się

od 145 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Infolinia: 58 775 95 99