Wirusy – nie tylko koronawirus – mogą przetrwać poza organizmem nosiciela nawet kilka dni. Powierzchnie, których dotykamy, a więc również nasze ręce, stają się siedliskiem bakterii i wirusów. Dotykając nimi ust czy oczu możemy przenieść chorobę do naszego organizmu.
Dlatego mycie rąk jest ważne ZAWSZE, ale szczególnego znaczenia nabiera w sytuacji zwiększonych zachorowań na grypę czy, tak jak obecnie, szybkiego przenoszenia się koronawirusa. Jak poprawnie myć ręce? Postaramy się w najprostszy sposób odpowiedzieć na to pytanie.
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?
Kleszcze to pajęczaki, których ugryzienie może skończyć się dla nas bardzo nieprzyjemnie.
Drastycznie rośnie liczba osób, które zachorowały na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto już teraz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę przeciwko tej niebezpiecznej chorobie. Możliwa jest skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych, które niemal w 100% chronią przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu.