Higiena jamy ustnej – zdrowy i piękny uśmiech

Powrót

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej został ogłoszony przez Światową Federację Dentystyczną (FDI) w 2008 r. na 20 marca. Rozpoczyna się więc w marcu miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej. W związku z powyższym lekarz dentysta firmy Polmed z radością opisze złote zasady w kierunku zdrowego i pięknego uśmiechu.

Higiena jamy ustnej jest związana z szeregiem gestów i dobrych nawyków, do których należy się stosować, by chronić się przeciwko chorobom, które atakują nasze zęby, dziąsła i całą jamę ustną. Wprowadzenie tych dobrych nawyków zagwarantuje lepsze zdrowie i podwyższy jakość życia.

Przedstawiam instruktaż higieny jamy ustnej – 10 przykazań, aby zminimalizować ryzyko problemów w jamie ustnej. Skorzysta na tym cały organizm!

  1. Szczotkowanie zębów dobrze i skutecznie

Higiena zębów składa się z dwóch podstawowych elementów: szczotkowania i nitkowania. Zaleca się szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.

Raz dziennie przed szczotkowaniem należy również nitkować przestrzenie międzyzębowe.

Korzystaj ze szczoteczki z miękkim/średnim włosiem i pasty z fluorem.

Odpowiednia technika gwarantuje usunięcie płytki nazębnej, pozostałości pokarmowych i nie uszkadza przy tym szkliwa. Polega ona na układaniu szczoteczki pod kątem 45 stopni na granicy między dziąsłem a zębem wykonując ruchy okrężne. Szczotkuj zęby górne i dolne oddzielnie nie pomijając żadnej powierzchni. Musi to trwać minimum 2 minuty!

Nitkowanie pozwala na oczyszczanie powierzchni słabo dostępnych szczoteczką i jest niezbędne. Owiń nitkę (około 45 cm nici) na prawym i lewym palcu środkowym a wskazującymi wprowadzaj delikatnie czystą nic do każdej przestrzeni w jamie ustnej.

  1. Odwiedzaj regularnie dentystę

Higienizacja jamy ustnej raz do roku, czyli usunięcie kamienia nazębnego oraz przebarwień i osadu z zębów. Na przegląd należy przyjść dwa razy w roku, to jest co 6 miesięcy. Te wizyty są dla twojego dentysty okazją do wykrycia wszelkich problemów, które w związku z częstotliwością wizyt będą w początkowej fazie rozwoju.

  1. Rzuć palenie

Palenie pod każdą postacią wpływa na zdrowie zębów i dziąseł i jest głównym czynnikiem ryzyka nowotworów jamy ustnej .

Tytoń obniża zdolność natleniania się dziąseł, co skutkuje większą ich podatnością do infekcji.

  1. Ogranicz ilość alkoholu

Alkohol jest substancją psychoaktywną działającą na cały organizm, w tym na jamę ustną. Nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje „standardowy drink” jako 10 g czystego alkoholu etylowego i zaleca, aby ani kobiety, ani mężczyźni nie przekraczali ilości dwóch standardowych drinków dziennie.

  1. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie

Wysuszone i odwodnione śluzówki są bardziej podatne na problemy, takie jak halitoza (brzydki zapach z ust), suchość jamy ustnej i zapalenie dziąseł.

Pamiętaj więc, by się nieustannie nawadniać.

  1. Nie podjadaj między posiłkami

Podjadanie potęguje ryzyko próchnicy, to jest rozwijania się ubytków w zębach, bo po konsumpcji poziom kwasowości w jamie ustnej jest najwyższy. Rób więc przerwy w jedzeniu, by pozwolić na wyrównanie poziomu pH.

  1. Zaniechanie spożywania napojów gazowanych i energetycznych

Te trunki orzeźwiają i dodają energii, jednak są prawdziwym zagrożeniem. Zważywszy na wysoką zawartość cukru przy jednoczesnym niskim pH wynikiem E330, czyli kwasu cytrynowego i kwasu fosforowego E338, napoje energetyzujące i gazowane mogą powodować niszczenie szkliwa.

  1. Żucie gumy bez cukru

Żucie gumy pobudza produkcję śliny, która naturalnie wyrównuje poziom kwasowości w jamie ustnej. Słodziki, jak sorbitol i ksylitol zawarte w gumie do żucia nie są metabolizowane przez bakterie obecne w każdej jamie ustnej. Nie stanowią więc pożywki dla nich, tak jak cukier.

  1. Unikaj kolczyków

Kolczyki w języku lub wargach są często prowodyrem różnych infekcji, alergii i problemów z zębami i dziąsłem. Długofalowo uszkadzają anatomię zębów i niszczą je.

  1. Odpowiednie odżywianie

Ograniczyć trzeba spożywanie pokarmów lub płynów zbyt kwaśnych lub słodkich, dlatego że wpływają na szkliwo i predysponują do tworzenia się ubytków próchnicowego pochodzenia.

Dieta powinna być zbilansowana i dostarczać organizmowi składniki odżywcze, witaminy oraz minerały.


Dodano: 06/03/2018
Autor
lek. dent. Victoria Karlak
Artykuły tego autora
07/08/2018
Terapie
Piękny i zdrowy uśmiech w mgnieniu oka!
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Profilaktyka, Choroby
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się