Każdy z przyjemnością eksploruje lasy, szczególnie wtedy, kiedy wszystko budzi się do życia. Warto jednak wiedzieć, że w tym wiosennym czasie nie tylko ludzie wykazują się wzmożoną chęcią aktywności.
Kleszczowe zapalenie mózgu to wyjątkowo nieprzyjemna choroba, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. Jednym ze źródłem infekcji może być ukąszenie przez zakażonego kleszcza. Okres inkubacji choroby wynosi od 7 do 14 dni. W pierwszej fazie zakażenie przebiega bezobjawowo lub wywołuje objawy do złudzenia przypominające grypę. U części osób zakażonych po 7-14 dniach dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może to skutkować zapaleniem rdzenia kręgowego, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych lub zapaleniem mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. U części chorych z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do trwałych powikłań neurologicznych. To bardzo groźna choroba, której w żadnym wypadku nie należy lekceważyć.
Warto wiedzieć, że:
– nie ma skutecznej ochrony przed ukąszeniem kleszcza,
ale jest też dobra wiadomość:
– szczepienie jest w tej chwili jedynym skutecznym sposobem ochrony przed ciężką chorobą i jej powikłaniami.
Sezonowość zachorowań wiąże się z dwoma okresami aktywności kleszczy: najsilniejszym – wiosenno-letnim i nieco słabszym – jesiennym.
Sprawdź i umów się na szczepienie: https://polmed.pl/pakiety-indywidualne/szczepienie-przeciwko-odkleszczowemu-zapaleniu-opon-mozgowych/
A później ciesz się przyjemnością płynącą z wiosennych i letnich eskapad!