Już wiadomo, że rząd raczej nie zdecyduje się na ujednolicenie terminu ferii zimowych dla całego kraju, dlatego rodziny z dziećmi w wieku szkolnym z mogą planować wypoczynek we wcześniej ogłoszonych okresach. Najbezpieczniej i najłatwiej pod względem organizacyjnym zarezerwować nocleg w Polsce, ale to nie znaczy, że powinno się unikać wyjazdów zagranicznych. Trzeba tylko liczyć się z ewentualną koniecznością wykonania testów PCR przed wylotem i po powrocie oraz w niektórych przypadkach z kwarantanną.
to okazja do rodzinnego wypoczynku. W tym roku po raz kolejny ze względu na pandemię koronawirusa ten wypoczynek jest w pewien sposób utrudniony. O ile ci planujący urlop w Polsce raczej nie muszą się obawiać, że wprowadzane obostrzenia pokrzyżują im plany, o tyle ci, którzy chcieli wybrać się poza granice kraju powinni bacznie obserwować sytuację na świecie. Kolejne odkryte warianty COVID-19 – Delta i Omikron, które jak się okazuje mogą się łączyć w kombinację zwaną Delmikronem – powodują problemy z podróżami do niektórych krajów. Utrzymująca się na wysokim poziomie liczba zakażeń sprawia, że trzeba się liczyć z koniecznością wykonania testów wymazowych antygenowych lub RT-PCR, a także poddania się kwarantannie po powrocie albo na miejscu w zależności od aktualnych obostrzeń.
Jeżeli chodzi o terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2021/2022, jeszcze do niedawna istniało ryzyko, że rząd ze względu na wprowadzane restrykcje zdecyduje się ponownie na wyznaczenie jednego terminu dla całego kraju. Na ten moment jednak nic tego nie zapowiada.
Zgodnie z rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. oraz 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, Minister Edukacji Narodowej ogłosił następujące terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych:
– od 17 do 30 stycznia 2022 r. ferie obowiązują w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim
– od 24 stycznia do 6 lutego 2022 r. ferie mają województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie
– od 31 stycznia do 13 lutego 2022 r. przerwa zimowa zaplanowana jest dla województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego
– od 14 lutego do 27 lutego 2022 r. ferie mają województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.
W związku z tym, że ferie zazwyczaj oznaczają wyjazd na narty, do najpopularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków na zimowy wypoczynek do tej pory należały Włochy, Austria, Francja oraz Szwajcaria. Obecnie – stan na 11.01.2022 r. – przy wjeździe do Włoch wymagane jest okazanie paszportu covidowego i negatywnego wyniku testu na COVID-19. Włosi akceptują zarówno test antygenowy wykonany do 24 h przed przekroczeniem granicy z ich krajem lub test PCR – do 48 h. Każdy wjeżdżający musi się dodatkowo wypełnić formularz lokalizacyjny. Jeżeli chodzi o osoby niezaszczepione, dodatkowo powinny się one poddać 5-dniowej kwarantannie.
Przy wjeździe do Austrii osoby w pełni zaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego do 72 h od przekroczenia granicy. Zwolnieni z tego obowiązku są ci, którzy przyjęli dawkę przypominającą. Jeżeli chodzi o kwarantannę, automatycznie zostają nią objęte osoby w pełni zaszczepione, ale bez dawki przypominającej, które nie zrobią wcześniej testu PCR. Kwarantanna obowiązuje do momentu uzyskania negatywnego wyniku. Osoby niezaszczepione muszą każdorazowo odbyć 10-dniową kwarantannę. Jej wcześniejsze zakończenie – po pięciu dniach od przyjazdu – jest możliwe po okazaniu negatywnego wyniku testu.
Zapraszamy do naszych placówek. Wykonujemy zarówno testy wymazowe, jak i na obecność przeciwciał. Pracujemy nie tylko od poniedziałku do piątku, lecz także w soboty, a w niektórych miejscach również w niedziele i święta. Pełną ofertę testów na koronawirusa znajdziecie tu: https://polmed.pl/badania/covid-19/
Przywołane przykłady wymagań dotyczących podróży do Włoch i Austrii pokazują, jak duże znaczenie dla innych państw europejskich mają szczepienia przeciw COVID-19. Aktualnie – stan na 11.01.2022 r. – unijne cyfrowe zaświadczenie COVID w zakresie szczepienia, czyli tak zwany paszport covidowy, w większości przypadków zwalnia z odbywania kwarantanny, a w wielu miejscach również z konieczności wykonywania testów. Np. jeżeli wjeżdżacie do Polski z krajów należących do Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Turcji i macie ważny paszport covidowy, nie musicie się poddawać kwarantannie.
W przypadku osób podróżujących z innych krajów (spoza Unii Europejskiej, Turcji lub strefy Schengen) wymagana jest kwarantanna, która może zostać zakończona dopiero po 8 dniach, o ile uzyska się negatywny wynik testu na COVID. Dodatkowo osoby przylatujące spoza strefy Schengen muszą okazać test na COVID-19 wykonany w ciągu 24 h przed przekroczeniem granicy. Czas ten liczony jest od momentu wyniku testu. Szczepienie w tym wypadku nie zwalnia z tego obowiązku.
Uwaga: w związku z tym, że obostrzenia i wymagania w stosunku do podróżujących stale się zmieniają, przed wyjazdem zalecamy sprawdzenie aktualnych informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.