Za pomocą szczepień wykorzeniono najgroźniejszą plagę ludzkości, jaką była ospa prawdziwa.
https://www.youtube.com/watch?v=eQWmtPO7_VQ
Eksperci oceniają̨, że około 122 milionów ludzi zawdzięcza życie szczepionkom, bez których nie mieliby szansy przeżyć nawet okresu dzieciństwa. To dlatego, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zaszczepiono miliony dzieci przeciw chorobom wieku dziecięcego, takim jak odra, gruźlica, poliomyelitis, błonica, krztusiec czy pneumokokowe zapalenie płuc.
Co roku na świecie podaje się około miliarda dawek szczepionek, które ratują przed śmiercią blisko 2,5 miliona osób.
https://www.youtube.com/watch?v=JT6f7JXJ2VU
Podsumowując, szczepionki:
Tymczasem w sieci można znaleźć mnóstwo fake newsów na temat rzekomej szkodliwości szczepień.
https://www.youtube.com/watch?v=L0qt0fqkZ_s
lub informacje na temat najczęstszych mitów na temat szczepień: https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/popularne-mity-temat-szczepien/.
Mimo naszej ogromnej wiedzy na temat chorób zakaźnych, jeszcze rok temu nikt z nas nie przypuszczał, że kolejna choroba zakaźna sparaliżuje świat i zmieni życie jego mieszkańców. Nie możemy swobodnie pracować, podróżować, cieszyć się życiem. Odeszło wielu z naszych bliskich.
Wdrożenie masowych szczepień przeciw COVID-19, przy wysokim procencie osób zaszczepionych, spowoduje powrót do pełnej funkcjonalności służby zdrowia, pozwoli działać zamrożonym gałęziom biznesu, podniesie stabilizację gospodarczą. To także szansa na powrót do trybu stacjonarnego nauczania przez dzieci szkół podstawowych i średnich, a także studentów na uczelniach wyższych.
A przede wszystkim pozwoli uchronić nas i naszych bliskich przed ciężką chorobą, kończącą się często powikłaniami prowadzącymi do wielomiesięcznego ograniczania naszej sprawności, a w wielu przypadkach śmiercią.
Zachęcamy więc wszystkich do szczepienia przeciwko COVID-19: #SZCZEPIMYSIĘ
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?
Mononukleoza zakaźna jest chorobą wywoływaną przez wirus Epsteina-Barr (EBV). Jej objawy są bardzo podobne do symptomów anginy bakteryjnej, stąd często te dwie infekcje bywają mylone. Jak można się zarazić mononukleozą? W jaki sposób odróżnić ją od anginy bakteryjnej? Jakie leczenie stosuje się w przypadku potwierdzenia mononukleozy, a czego nie należy przyjmować?