Diagnostyka osteoporozy – pakiet badań

Powrót

Osteoporoza – choroba wieku dojrzałego

Osteoporoza to choroba w wyniku której gęstość tkanki kostnej ulega stopniowemu zmniejszaniu. Zwykle bardzo długo nie daje objawów, jednak jeśli nie zostanie w porę wykryta, może doprowadzić do stanu, w którym nawet niewielki uraz może skończyć się złamaniem kości.

Rozróżniamy trzy główne typy osteoporozy:

  1. Osteoporoza pomenopauzalna, która atakuje głównie kobiety po 50 lub 60 roku życia. Rozwija się bardzo szybko i jest związana z niedoborem estrogenów.  W jego efekcie najczęściej obserwuje się złamania nadgarstków bądź przedramienia.
  2. Osteoporoza starcza, dotycząca zarówno kobiet jak i mężczyzn. Pierwsze zmiany pojawiają się zwykle po 40 roku życia i z czasem postępują. Osteoporoza starcza najczęściej powoduje złamania w obrębie stawów biodrowych.
  3. Osteoporoza wtórna rozwija się wskutek przyjmowania leków lub przebytej choroby (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Cushinga, cukrzyca, choroby wątroby, nerek, jelit czy tarczycy). Stanowi około 20% wszystkich przypadków

W Polsce choroba ta dotyka blisko 2 miliony osób po 50 roku życia. Niekiedy do rozwoju choroby przyczynia się nasz styl życia: nieprawidłowa dieta (niskie spożycie wapnia i nadmierne sodu), palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy brak regularnej aktywności fizycznej.

Ponieważ osteoporoza rozwija się bezobjawowo, warto wykonywać badania profilaktyczne które pozwolą rozpoznać zagrożenie osteoporozą, gdy można jej jeszcze zapobiegać lub spowolnić rozwój.

Jakie badania wchodzą w skład pakietu „Diagnostyka osteoporozy”?

Witamina D metabolit 25(OH)

Aktywny metabolit witaminy D, niezbędny dla prawidłowego wbudowywania wapnia do kości; niedobór jest przyczyną osteoporozy.

Wapń całkowity i fosforany we krwi

Główne minerały, z których zbudowana jest kość. Nieprawidłowe stężenie zawsze świadczy o poważnych zaburzeniach metabolicznych, które mogą dotyczyć nie tylko kości.

ALP

Fosfataza alkaliczna – enzym występujący we wszystkich komórkach organizmu; podwyższone stężenie może świadczyć o nieprawidłowym metabolizmie kości.

Białko całkowite

Białka pełnią funkcje transportujące różne substancje biorące udział w metabolizmie kości, dlatego niedobór białka może prowadzić do osteoporozy.


Dodano: 06/01/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Profilaktyka, Choroby
Krwotok z nosa – co może oznaczać jego częste występowanie

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


27/06/2022
Profilaktyka
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia lub omdlenia – czy wiesz jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zasłabnięcie to zaburzenie funkcji życiowych – krótkotrwałe osłabienie organizmu, które samo w sobie zazwyczaj nie jest groźne, ale może być efektem poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny zasłabnięć? Czym różni się zasłabnięcie od omdlenia? Jak postępować w obu przypadkach?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
Promocja! teraz taniej o 20%
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się