Diagnostyka osteoporozy – pakiet badań

Powrót

Osteoporoza – choroba wieku dojrzałego

Osteoporoza to choroba w wyniku której gęstość tkanki kostnej ulega stopniowemu zmniejszaniu. Zwykle bardzo długo nie daje objawów, jednak jeśli nie zostanie w porę wykryta, może doprowadzić do stanu, w którym nawet niewielki uraz może skończyć się złamaniem kości.

Rozróżniamy trzy główne typy osteoporozy:

  1. Osteoporoza pomenopauzalna, która atakuje głównie kobiety po 50 lub 60 roku życia. Rozwija się bardzo szybko i jest związana z niedoborem estrogenów.  W jego efekcie najczęściej obserwuje się złamania nadgarstków bądź przedramienia.
  2. Osteoporoza starcza, dotycząca zarówno kobiet jak i mężczyzn. Pierwsze zmiany pojawiają się zwykle po 40 roku życia i z czasem postępują. Osteoporoza starcza najczęściej powoduje złamania w obrębie stawów biodrowych.
  3. Osteoporoza wtórna rozwija się wskutek przyjmowania leków lub przebytej choroby (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Cushinga, cukrzyca, choroby wątroby, nerek, jelit czy tarczycy). Stanowi około 20% wszystkich przypadków

W Polsce choroba ta dotyka blisko 2 miliony osób po 50 roku życia. Niekiedy do rozwoju choroby przyczynia się nasz styl życia: nieprawidłowa dieta (niskie spożycie wapnia i nadmierne sodu), palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy brak regularnej aktywności fizycznej.

Ponieważ osteoporoza rozwija się bezobjawowo, warto wykonywać badania profilaktyczne które pozwolą rozpoznać zagrożenie osteoporozą, gdy można jej jeszcze zapobiegać lub spowolnić rozwój.

Jakie badania wchodzą w skład pakietu „Diagnostyka osteoporozy”?

Witamina D metabolit 25(OH)

Aktywny metabolit witaminy D, niezbędny dla prawidłowego wbudowywania wapnia do kości; niedobór jest przyczyną osteoporozy.

Wapń całkowity i fosforany we krwi

Główne minerały, z których zbudowana jest kość. Nieprawidłowe stężenie zawsze świadczy o poważnych zaburzeniach metabolicznych, które mogą dotyczyć nie tylko kości.

ALP

Fosfataza alkaliczna – enzym występujący we wszystkich komórkach organizmu; podwyższone stężenie może świadczyć o nieprawidłowym metabolizmie kości.

Białko całkowite

Białka pełnią funkcje transportujące różne substancje biorące udział w metabolizmie kości, dlatego niedobór białka może prowadzić do osteoporozy.


Dodano: 06/01/2021
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
04/06/2021
Koronawirus, Profilaktyka, Choroby
Szczepionka przeciw COVID-19 – charakterystyka i rodzaje szczepionek

03/03/2021
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dzień Kobiet z POLMED

19/03/2020
Aktualności, Profilaktyka, Badania
Dekalog Bezpieczeństwa w Centrach Medycznych POLMED

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 69 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 69 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.
NOWOŚĆ! Teraz możesz wykonać badania bez wychodzenia z domu i omówić wyniki z lekarzem w trakcie darmowej telekonsultacji

od 69 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Infolinia: 58 775 95 99