Osteoporoza to choroba w wyniku której gęstość tkanki kostnej ulega stopniowemu zmniejszaniu. Zwykle bardzo długo nie daje objawów, jednak jeśli nie zostanie w porę wykryta, może doprowadzić do stanu, w którym nawet niewielki uraz może skończyć się złamaniem kości.
W Polsce choroba ta dotyka blisko 2 miliony osób po 50 roku życia. Niekiedy do rozwoju choroby przyczynia się nasz styl życia: nieprawidłowa dieta (niskie spożycie wapnia i nadmierne sodu), palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy brak regularnej aktywności fizycznej.
Ponieważ osteoporoza rozwija się bezobjawowo, warto wykonywać badania profilaktyczne które pozwolą rozpoznać zagrożenie osteoporozą, gdy można jej jeszcze zapobiegać lub spowolnić rozwój.
Aktywny metabolit witaminy D, niezbędny dla prawidłowego wbudowywania wapnia do kości; niedobór jest przyczyną osteoporozy.
Główne minerały, z których zbudowana jest kość. Nieprawidłowe stężenie zawsze świadczy o poważnych zaburzeniach metabolicznych, które mogą dotyczyć nie tylko kości.
Fosfataza alkaliczna – enzym występujący we wszystkich komórkach organizmu; podwyższone stężenie może świadczyć o nieprawidłowym metabolizmie kości.
Białka pełnią funkcje transportujące różne substancje biorące udział w metabolizmie kości, dlatego niedobór białka może prowadzić do osteoporozy.
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?
Szacunki podają, że około połowa Polaków odczuwa skutki przesilenia wiosennego. Syndrom zmęczenia wiosennego, bo tak nazywane jest to, co dzieje się z organizmem w trakcie przesilenia, objawia się m.in. obniżonym poziomem energii, ospałością, trudnością z koncentracją, a jednocześnie wiąże się ze spadkiem odporności. Jak można sobie z tym poradzić?