Depresja dotyka już ponad 350 mln osób na całych świecie. W Polsce to już 1,5 mln. Statystyki nie napawają optymizmem i zmuszają do refleksji. Dużo częściej, bo aż dwukrotnie, chorują kobiety. Panie są dużo bardziej narażone na to schorzenie, ale ich walka z depresją bywa skuteczniejsza.
Czy wiesz co powinno wzbudzić Twoją czujność? Kiedy „słaby” dzień przestaje być już incydentem a staje się czymś, nad czym powinniśmy się zastanowić?
Oto bardzo podstawowe objawy, które powinny Cię zaniepokoić:
Pacjenci z depresją obniżają swoją produktywność, alienują się z grup społecznych, a koszty społeczne dla nich i dla otoczenia są bardzo wysokie.
Warto wiedzieć, że z depresją należy i można skutecznie walczyć! Jest szereg sposobów radzenia sobie z tym schorzeniem – od psychoterapii po farmakologię. Najważniejsze to przełamać bariery wstydu czy niewiedzy. Warto, przynajmniej na początku, zasięgnąć rady lekarza internisty czy psychologa. Jeśli uznają, że diagnoza powinna być rozszerzona – skierują nas do specjalisty.
Zwlekanie z decyzją o leczeniu bardzo wydłuża okres powrotu do zdrowia, a tymczasem przy pełnym zaangażowaniu pacjenta pierwsze symptomy poprawy widać już po paru tygodniach.
Depresja to już choroba cywilizacyjna. Dotyka ludzi w różnym wieku, z różnym poziomem wykształcenia i doświadczeń życiowych. Nie obawiaj się rozmowy na ten temat! Choroba nie wybiera i może przydarzyć się każdemu. Walcz o siebie dla siebie.
Polacy szczęście utożsamiają przede wszystkim z udanym życiem rodzinnym. Tak wynika z przeprowadzanych co roku przez CBOS oraz przez ARC Rynek badań. To ono było najczęściej wskazywane przez respondentów. Co poza nim sprawia, że Polacy czują się szczęśliwi? Przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo finansowe. Żeby czerpać radość z życia, trzeba cieszyć się dobrym zdrowiem. Nie na wszystko mamy wpływ, bo uwarunkowań genetycznych nie zmienimy, ale warunki środowiskowe i tryb życia to już jest to, nad czym mamy realną kontrolę.