Grzybica paznokci stanowi 40% wszystkich chorób paznokci i dotyczy około 20% osób dorosłych. Do czynników predysponujących zalicza się: zaburzenia krążenia, neuropatie, zaburzenia odporności i cukrzycę.
Najczęstszą przyczyną choroby są zakażenia grzybami dermatofitowymi, a w mniejszym stopniu grzybami drożdżopodobnymi. Widoczne objawy zajęcia płytek paznokciowych przez grzyby to: zmatowienie o odcieniu białawożółtym, łamliwość i oddzielenie płytki paznokcia od łożyska.
Rozróżniamy cztery postacie grzybicy paznokci:
Decydujące w ustaleniu rozpoznania jest badanie mykologiczne paznokci; badania bezpośredniego i uzyskanie hodowli grzyba z materiału pobranego z paznokci. Przebieg choroby jest na ogół przewlekły. Czym leczyć grzybicę paznokci? W leczeniu wykorzystujemy doustne leki p/grzybicze i miejscowe preparaty, jak lakiery do paznokci przeciwgrzybicze.
Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła postępująca choroba tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym. Jej objawy nie są charakterystyczne, dlatego postawienie diagnozy bywa utrudnione. Trzeba jednak zrobić wszystko, żeby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nieleczone RZS prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze stawami, lecz także z innymi narządami.