Cytologia – badanie, które ratuje życie

Powrót

Wydawałoby się, że regularne badania cytologiczne są dla większości kobiet oczywistością w sytuacji, gdy z powodu raka szyjki macicy umiera w Polsce ponad połowa chorujących. Okazuje się jednak, że tylko około 45% kobiet w wieku między 20 a 50 lat wykonuje regularnie badania ginekologiczne, a prawie 20-25% nigdy nie miało cytologii. Trudno ocenić, dlaczego część kobiet rezygnuje z możliwości wykrycia wczesnych postaci raka szyjki macicy i tzw. stanów przedrakowych, z których może rozwinąć się nowotwór.

Nie należy przedwcześnie się obawiać – nieprawidłowy wynik badania cytologicznego nie jest automatycznie diagnozą choroby nowotworowej szyjki macicy. Może wynikać m.in. z przewlekłego stanu zapalnego czy infekcji przenoszonych drogą płciową. Każdy wątpliwy lub nieprawidłowy wynik badania należy skonsultować z lekarzem, który podejmie decyzje dotyczące dalszego postępowania – przepisze leczenie przeciwzapalne z próbą Meigsa lub rozszerzy diagnostykę o np. kolposkopię.

Na cytologię najlepiej zgłosić się pomiędzy 10 a 22 dniem cyklu. Nie wykonuje się jej wcześniej niż 4 dni po miesiączce i później niż 4 dni przed kolejną.

Jak się przygotować do cytologii?

Co najmniej 24 godziny przed badaniem kobieta nie powinna współżyć, a minimum 3 dni przed badaniem nie stosować tamponów, irygacji pochwy i leków dopochwowych.

Obecnie w Polsce wykonuje się cytologię tradycyjną – szkiełkową (konwencjonalną) oraz płynną (inaczej: na podłożu płynnym, LBC, cienkowarstwową). Badanie cytologiczne polega na pobraniu specjalną szczoteczką wymazu z powierzchni tarczy i kanału szyjki macicy, a następnie pokryciu pobranym materiałem powierzchni szkiełka mikroskopowego i utrwaleniu rozmazu specjalnym utrwalaczem (cytologia tradycyjna) lub umieszczeniu końcówki szczoteczki z materiałem w pojemniku ze specjalnym płynem, który zapobiega uszkodzeniu i umożliwia zachowanie kształtu komórek pobranych ze śluzówki pochwy (cytologia LBC).

Oba rodzaje badania pozwalają wykryć nieprawidłowe zmiany w obrębie szyjki macicy, ale cytologia na podłożu płynnym jest dokładniejsza od tradycyjnej, dzięki czemu odznacza się większą wykrywalnością wszelkich nieprawidłowości. Jakość materiału pobranego metodą LBC jest lepsza, ponieważ po obróbkach laboratoryjnych pozyskany preparat mikroskopowy jest pozbawiony wszystkich niepożądanych i utrudniających odczyt domieszek, np. komórek zapalnych, krwinek czerwonych, bakterii czy śluzu. Tym samym ilość wyników nieprawidłowych lub nieczytelnych zostaje ograniczona do minimum.

Na wymazie pobranym na podłożu płynnym można wykonać także inne badania, np. test na obecność wirusów brodawczaka ludzkiego (HPV), wirusów opryszczki (HSV), bakterii Chlamydia trachomatis i innych.

Czas oczekiwania na wyniki cytologii tradycyjnej lub LBC to ok. 14 dni.

W Centrum Medycznym Polmed S.A. wykonujemy badanie cytologiczne zarówno tradycyjne, jak i LBC. Gorąco zachęcamy do wykorzystywania narzędzi, które daje współczesna medycyna do walki z rakiem.


Dodano: 23/08/2018
Autor
dr n. med. Bogusław Berliński
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Profilaktyka
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

07/10/2022
Profilaktyka, Choroby
IBS – czyli zespół jelita drażliwego. Jak się objawia, jak z tym walczyć?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba przewodu pokarmowego. Jej najczęstsze objawy to bóle brzucha i zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Z ustaleń badaczy wynika, że przyczyny zespołu jelita drażliwego mogą mieć podłoże genetyczne. Jak rozpoznać tę coraz częstszą chorobę i czy można jej w sposób efektywny przeciwdziałać?


Szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych FSME
29/03/2021
Profilaktyka, Badania, Choroby
Co powinieneś wiedzieć o kleszczach?

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Badania laboratoryjne dla kobiet
Dbaj nie tylko o innych - czas na Ciebie.

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla mężczyzn
Sprawdź czy wszystko gra i żyj jak chcesz!

od 79 zł
badanie
Badania laboratoryjne dla seniorów
Regularne badania profilaktyczne pozwalają monitorować stan naszego zdrowia, a w razie potrzeby szybko reagować na zagrożenia.

od 70 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się