COVID-19 – objawy nowego podwariantu Omikron BA.5

Powrót

Zniesienie obostrzeń nie spowodowało, że koronawirus zniknął. Wręcz przeciwnie, istnieje i cały czas mutuje. Najnowszy podwariant nazywany Omikronem BA.5 pod względem objawów i okresu zarażania nieco różni się od znanych już wariantów. Przy tym rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, jest wyjątkowo zaraźliwy, może być odporny na dotychczas stworzone szczepionki i atakuje także tych, którzy już chorowali na koronawirusa.

Subwariant lub inaczej podwariant wirusa wywołującego COVID-19 nazywany Omikron BA.5 został wykryty w lutym 2022 roku w Afryce Południowej. Skutecznie wypiera pozostałe dotychczas znane warianty na tyle, że mówi się, że tylko w Polsce co czwarta osoba chorująca na koronawirusa, czyli 25 procent pacjentów, ma Omikrona BA.5. Tylko w drugim tygodniu lipca w Europie zgłoszono 3 miliony nowych zakażeń SARS-CoV-2 , w tym ponad 50 procent stanowiły subwarianty Omikron BA.4 oraz BA.5.

Subwariant Omikron BA.5 – zakaźność

Czym różni się podwariant BA.5 od innych znanych mutacji koronawirusa?

Przede wszystkim zakaźnością. Ma najwyższą zakaźność ze wszystkich znanych wariantów SARS-CoV-2 – bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka – ale jednocześnie przechodzi się go łagodniej. Osoby zarażone tym subwariantem z reguły lżej przechodzą infekcję. Nie jest to jednak zasada. W związku z tym ludzie starsi, z chorobami przewlekłymi oraz niezaszczepieni powinni starać się unikać zakażenia, ponieważ u nich nadal istnieje ryzyko ciężkiego przebiegu i śmierci.

Kolejny wariant atakuje nawet osoby zaszczepione – szczepienia są mniej skuteczne w zapobieganiu zarażenia, ale nadal chronią przed poważnym przebiegiem choroby. Omikron BA.5 także częściej niż inne warianty atakuje górne drogi oddechowe, jednocześnie rzadziej powodując zapalenie płuc.

Objawy Omikrona BA.5

Jakie są objawy zakażenia Omikronem BA.5? Przypominają symptomy typowe dla przeziębienia. Chorzy skarżą się przede wszystkim na uczucie zatkanego nosa, katar, kaszel, kichanie, ból głowy oraz bóle mięśniowe całego ciała. Poza tym, u części pacjentów występuje ból i drapanie w gardle, chrypka, dreszcze, wysoka gorączka, biegunka, wymioty oraz utrata węchu lub smaku. Te dwa ostatnie symptomy COVID-19 występuje zdecydowanie rzadziej niż w przypadku poprzednich wariantów koronawirusa. Przy Omikronie BA.5 wielu zakażonych odczuwa dodatkowo silne zmęczenie nawet po dobrze przespanej nocy – to często pierwszy objaw infekcji COVID-19 – sztywność i drętwienie karku, szumy w uszach, nadmierną wrażliwość na światło, a także ma intensywne nocne poty.

Sezon grypy w pełni. Przypadki koinfekcji grypy i koronawirusa są znane. Flurona (gryporona) stanowi poważne zagrożenie dla życia.

Warto przyjąć również szczepionkę przeciwko grypie, aby zminimalizować prawdopodobieństwo zachorowania na obie te choroby jednocześnie.

Omikron BA.5 – czas trwania zakażenia

Według badań przeprowadzonych dotychczas obserwuje się, że zakażenie podwariantem Omikron BA.5 trwa krócej niż innymi wariantami koronawirusa. W przypadku wariantu Delta pacjenci odczuwali objawy średnio przez około 9 dni, obecnie zaś symptomy występują przez 4 do 6 dni. Jednocześnie, mimo że dochodzi do powtórnych zakażeń zarówno wśród zaszczepionych, jak i niezaszczepionych, nie wzrasta a wręcz spada liczba hospitalizacji. Omikron w tym subwariancie, jak już wspomniano, atakuje przede wszystkim górne drogi oddechowe, dlatego rzadziej dochodzi do konieczności leczenia szpitalnego.

Trzeba jednak wspomnieć, że reinfekcje, czyli powtórne zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w przypadku Omikrona BA.5 obserwuje się ośmiokrotnie częściej niż w przypadku innych wariantów. Z tego względu nie należy bagatelizować zagrożenia – infekcja może, ale nie musi mieć łagodniejszego przebiegu, a osoby, które przeszły COVID-19 nawet kilka tygodni temu również ulegają zarażeniu.

Nowy wariant koronawirusa a dzieci

U dzieci dotychczas znane mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 wywoływały głównie bezobjawowe infekcje. Subwariant Omikron BA.5 wyłamuje się z tego schematu. Coraz częściej obserwuje się gorączkę, ból gardła, katar, kaszel, bóle głowy i zmęczenie także u dzieci zarażonych koronawirusem. Mimo to większość przechodzi zakażenie Omikronem BA.5 łagodniej niż osoby dorosłe. Groźnym pozostaje nadal zespół pocovidowy u najmłodszych – PIMS.


Dodano: 21/09/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Choroby, Profilaktyka
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


16/05/2022
Choroby, Profilaktyka
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkowe, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę.


Zapoznaj się z nasza ofertą
Nowość! Kup online!
badania
Pakiet intymny – diagnostyka chorób wenerycznych
Zadbaj o swoje zdrowie intymne

od 450 zł
badanie
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu.

od 210 zł
badanie
Diagnostyka chorób tarczycy
Choroby tarczycy mogą być przyczyną wielu dolegliwości.

od 52 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się