Covid-19 – jakie są najczęstsze objawy nowego podwariantu Omikron BA.5?

Powrót

Od 16 września 2022 roku w Centrach Medycznych POLMED dostępna jest szczepionka celowana w wariant OMIKRON. Sprawdź

Zniesienie obostrzeń nie spowodowało, że koronawirus zniknął. Wręcz przeciwnie, istnieje i cały czas mutuje. Najnowszy podwariant nazywany Omikronem BA.5 pod względem objawów i okresu zarażania nieco różni się od znanych już wariantów. Przy tym rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, jest wyjątkowo zaraźliwy, może być odporny na dotychczas stworzone szczepionki i atakuje także tych, którzy już chorowali na koronawirusa.

Subwariant lub inaczej podwariant wirusa wywołującego COVID-19 nazywany Omikron BA.5 został wykryty w lutym 2022 roku w Afryce Południowej. Skutecznie wypiera pozostałe dotychczas znane warianty na tyle, że mówi się, że tylko w Polsce co czwarta osoba chorująca na koronawirusa, czyli 25 procent pacjentów, ma Omikrona BA.5. Tylko w drugim tygodniu lipca w Europie zgłoszono 3 miliony nowych zakażeń SARS-CoV-2 , w tym ponad 50 procent stanowiły subwarianty Omikron BA.4 oraz BA.5.

Subwariant Omikron BA.5 – zakaźność

Czym różni się podwariant BA.5 od innych znanych mutacji koronawirusa?

Przede wszystkim zakaźnością. Ma najwyższą zakaźność ze wszystkich znanych wariantów SARS-CoV-2 – bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka – ale jednocześnie przechodzi się go łagodniej. Osoby zarażone tym subwariantem z reguły lżej przechodzą infekcję. Nie jest to jednak zasada. W związku z tym ludzie starsi, z chorobami przewlekłymi oraz niezaszczepieni powinni starać się unikać zakażenia, ponieważ u nich nadal istnieje ryzyko ciężkiego przebiegu i śmierci.

Kolejny wariant atakuje nawet osoby zaszczepione – szczepienia są mniej skuteczne w zapobieganiu zarażenia, ale nadal chronią przed poważnym przebiegiem choroby. Omikron BA.5 także częściej niż inne warianty atakuje górne drogi oddechowe, jednocześnie rzadziej powodując zapalenie płuc.

Objawy Omikrona BA.5

Jakie są objawy zakażenia Omikronem BA.5? Przypominają symptomy typowe dla przeziębienia. Chorzy skarżą się przede wszystkim na uczucie zatkanego nosa, katar, kaszel, kichanie, ból głowy oraz bóle mięśniowe całego ciała. Poza tym, u części pacjentów występuje ból i drapanie w gardle, chrypka, dreszcze, wysoka gorączka, biegunka, wymioty oraz utrata węchu lub smaku. Te dwa ostatnie symptomy COVID-19 występuje zdecydowanie rzadziej niż w przypadku poprzednich wariantów koronawirusa. Przy Omikronie BA.5 wielu zakażonych odczuwa dodatkowo silne zmęczenie nawet po dobrze przespanej nocy – to często pierwszy objaw infekcji COVID-19 – sztywność i drętwienie karku, szumy w uszach, nadmierną wrażliwość na światło, a także ma intensywne nocne poty.

Sezon grypy w pełni. Przypadki koinfekcji grypy i koronawirusa są znane. Flurona (gryporona) stanowi poważne zagrożenie dla życia.

Warto przyjąć również szczepionkę przeciwko grypie, aby zminimalizować prawdopodobieństwo zachorowania na obie te choroby jednocześnie.

Omikron BA.5 – czas trwania zakażenia

Według badań przeprowadzonych dotychczas obserwuje się, że zakażenie podwariantem Omikron BA.5 trwa krócej niż innymi wariantami koronawirusa. W przypadku wariantu Delta pacjenci odczuwali objawy średnio przez około 9 dni, obecnie zaś symptomy występują przez 4 do 6 dni. Jednocześnie, mimo że dochodzi do powtórnych zakażeń zarówno wśród zaszczepionych, jak i niezaszczepionych, nie wzrasta a wręcz spada liczba hospitalizacji. Omikron w tym subwariancie, jak już wspomniano, atakuje przede wszystkim górne drogi oddechowe, dlatego rzadziej dochodzi do konieczności leczenia szpitalnego.

Trzeba jednak wspomnieć, że reinfekcje, czyli powtórne zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w przypadku Omikrona BA.5 obserwuje się ośmiokrotnie częściej niż w przypadku innych wariantów. Z tego względu nie należy bagatelizować zagrożenia – infekcja może, ale nie musi mieć łagodniejszego przebiegu, a osoby, które przeszły COVID-19 nawet kilka tygodni temu również ulegają zarażeniu.

Nowy wariant koronawirusa a dzieci

U dzieci dotychczas znane mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 wywoływały głównie bezobjawowe infekcje. Subwariant Omikron BA.5 wyłamuje się z tego schematu. Coraz częściej obserwuje się gorączkę, ból gardła, katar, kaszel, bóle głowy i zmęczenie także u dzieci zarażonych koronawirusem. Mimo to większość przechodzi zakażenie Omikronem BA.5 łagodniej niż osoby dorosłe. Groźnym pozostaje nadal zespół pocovidowy u najmłodszych – PIMS.


Dodano: 21/09/2022
Autor
POLMED Zdrowie
POLMED Zdrowie
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Koronawirus
05/05/2021
Koronawirus, Porady lekarzy
Powikłania po chorobie COVID-19

22/02/2021
Koronawirus
Koronawirus SARS-CoV-2: testy serologiczne i wymazowe

20/05/2021
Koronawirus
Bolące ramię po szczepieniu przeciw COVID-19

Zapoznaj się z nasza ofertą
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 290 zł
badanie
Testy na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: koronawirustest@polmed.pl

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się