Trądzik różowaty – co to jest?

Powrót

Trądzik różowaty jest dermatozą o charakterze przewlekłym, postępującym, przebiegającym z okresami zaostrzeń i remisji. Etiopatogeneza choroby jest złożona i nadal nie w pełni wyjaśniona. Częściej chorują kobiety. Szczyty zachorowania przypadają na 25-35 i 45-55 rok życia.

Jak wygląda trądzik różowaty? Obraz kliniczny jest niejednorodny. Zmiany lokalizują się głównie w obrębie policzków, nosa, brody, czasem na szyi i w okolicy zausznej. W wielu przypadkach dochodzi także do rozwoju objawów ocznych. Jednym z pierwszych symptomów tej powszechnej dermatozy jest występowanie rumienia napadowego.

W kolejnych stadiach choroby rumień ulega utrwaleniu, dochodzi do powstania licznych teleangiektazji (pajączków), zmian grudkowych, krostkowych a w skrajnych przypadkach dochodzi do przerostu wybranych okolic twarzy, np. nosa.

Do czynników zaostrzających przebieg choroby zalicza się: zmienne warunki termiczne otoczenia, stres, słońce, wysiłek fizyczny, saunę, wilgotność, alkohol, gorące i pikantne pokarmy i napoje.

Terapia zmian skórnych w przebiegu trądziku różowatego uzależniona jest między innymi od stopnia nasilenia choroby. W każdym przypadku postępowaniem podstawowym jest profilaktyka, przez co rozumiemy eliminację czynników nasilających zmiany trądzikowe oraz pielęgnację skóry zmienionej chorobowo.

Leczenie trądziku różowatego oparte jest zarówno na preparatach miejscowych, w tym: metronidazol, erytromycyna, klindamycyna, kwas azelainowy, kwasy alfa-hydroksylowe, jak i ogólnym: tetracyklina i jej pochodne, erytromycyna, witaminy PP i C, leki naczyniowe. Co na trądzik różowaty, oprócz preparatów? Do uznanych metod stosowanych w terapii tej powszechnej dermatozy zalicza się również światłolecznictwo, laseroterapię, elektroterapię, elektrokoagulację oraz leczenie chirurgiczne.

Trądzik różowaty jest chorobą nieuleczalną o trudnym do przewidzenia przebiegu. Wczesna diagnoza, wdrożenie odpowiedniej terapii, jak również przestrzeganie zasad prawidłowej pielęgnacji skóry i szeroko rozumiana profilaktyka, zwykle pozwalają na zahamowanie progresji choroby, kontrolowanie jej przebiegu oraz zapobieganie powikłaniom.


Dodano: 05/12/2018
Autor
dr n. med. Agata Maciejewska-Radomska
Specjalista dermatologii i wenerologii
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Choroby
15/02/2021
Profilaktyka, Choroby
Mroczki przed oczami – czym są i o czym świadczą?

Plamki, błyski, paproszki czy muszki pojawiające się przed oczami przeważnie są zupełnie niegroźne, ale czasami mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny występowania zmian w polu widzenia i czy da się je wyleczyć? Kiedy warto te objawy skonsultować z lekarzem?


31/05/2023
Choroby
Nadciśnienie oczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ciśnienie ​ oczne​, określane też jako ciśnienie wewnątrzgałkowe albo śródgałkowe, jest to ciśnienie wywierane przez płyn śródoczny na rogówkę i twardówkę.


16/05/2022
Profilaktyka, Choroby
Krwotok z nosa – przyczyny, co może oznaczać? Jak zatamować krwawienie?

Krwotoki z nosa są powszechne – bez względu na wiek i płeć. Mogą być wynikiem urazu, lub stanu chorobowego. Jakie są inne przyczyny? Co zrobić w razie krwawienia? Kiedy krwotoki powinno się skonsultować z lekarzem?


Zapoznaj się z nasza ofertą
Zapytaj o dostępność
badanie
Testy wymazowe na koronawirusa
Testy genetyczne RT-PCR potwierdzają aktywne zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 .
Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test ZADZWOŃ 58 355 77 44
Badania dla firm: [email protected]

od 249 zł
Zapytaj o dostępność
badanie
Test na przeciwciała koronawirusa
Testy serologiczne to testy wykrywające w organizmie człowieka obecność i rodzaj przeciwciał wytworzonych przez układ immunologiczny człowieka zakażonego koronawirusem SARS-CoV-2. Pokazują też nabytą odporność po przechorowaniu COVID-19 lub po szczepieniu. Jeśli potrzebujesz więcej niż jeden test: ZADZWOŃ 58 355 77 44.
Badania dla firm: [email protected]

od 110 zł
badanie
Pakiet badań dla ozdrowieńców - powikłania COVID-19
Wiesz lub podejrzewasz, że przebyłeś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Gorzej tolerujesz wysiłek lub odczuwasz inne nietypowe dolegliwości? Masz gorszą kondycję psychiczną? Sprawdź, czy nie jest to skutek powikłań po przebytej chorobie. Skorzystaj z pakietu badań dla ozdrowieńców COVID-19.

od 299 zł
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się