Ciało i umysł na detoksie

Powrót

„Nie bój się uczynić wielkiego kroku, gdy to wskazane.

Nie da się pokonać przepaści dwoma krokami.”

David Lloyd George

Poświąteczne oczyszczanie ciała i duszy

Nowy Rok, nowe plany i długi spis noworocznych postanowień. To także czas porządków, rachunków sumienia oraz pewnych podsumowań. Po świątecznym biesiadowaniu czujemy się ociężali, obolali, brak nam energii. To dobra okoliczność, żeby wkroczyć w pierwszy miesiąc roku z odpowiednio przygotowanym, oczyszczonym ciałem. Detoks (detoksykacja), czyli usuwanie toksyn, to dieta oczyszczająca mająca na celu wyeliminowanie z jadłospisu niezdrowych i tuczących produktów. Zdrowszy wygląd, lepsze samopoczucie, niezawodna pamięć i bystrość umysłu to niewątpliwe zalety oczyszczenia organizmu. Już teraz wpisz na swoją listę postanowień: będę jeść więcej warzyw i owoców, codziennie będę pić 2 litry mineralnej wody, przestanę palić i dosładzać, zapiszę się na basen. Celem diety nie jest post, ale zapewnienie odpowiednich odżywczych produktów, których ilości pozwolą nam na optymalne funkcjonowanie, zarówno psychiczne jak i fizyczne.

Zanieczyszczenia otaczają nas z każdej strony – spaliny, metale ciężkie, papierosowy dym – nie tylko je wdychamy, one wnikają do organizmu przez skórę (kosmetyki, środki czystości). Niektóre zwyczajnie zjadamy – konserwanty, emulgatory, leki – lub wypijamy – alkohol, gazowane napoje. Nieodpowiednie odżywianie, nieregularne, ubogie w składniki odżywcze posiłki, mało snu, dużo stresu – to wszystko sprawia, że organizm nie jest w stanie sam się oczyścić. Objawami „podtrucia” jest brak energii, szara, skłonna do wyprysków cera, zaburzenia pamięci, trudności z koncentracją, bóle głowy i stawów, alergie, zaparcia, wypadanie włosów. Styczeń jest idealną porą na wykonanie kilkunastodniowej detoksykacji, ponieważ zmotywuje nas do dalszych zmian na lepsze.

Zmiana nawyków żywieniowych pomoże oczyścić organizm z toksyn

W oczyszczaniu organizmu z toksyn pomocna jest zmiana stylu życia, a w szczególności nawyków żywieniowych, którą zaleciłabym każdemu. Co jeść na detokcie? Wprowadzenie do codziennego jadłospisu warzyw i owoców, wzbogacenie diety o ryby i przyprawy (oregano, tymianek, kurkuma), produkty zbożowe i te z dużą zawartością błonnika (jak kasze czy płatki), picie sfermentowanych napojów mlecznych (kefiry, jogurty naturalne) poprawi pracę przewodu pokarmowego i wspomoże nas w walce z toksynami. Pomocne w oczyszczaniu organizmu z toksyn są również zioła i picie minimum 6 szklanek wody mineralnej. Nośmy małą butelkę wody przy sobie, popijajmy ją małymi łyczkami przez cały dzień. A dzień rozpocznijmy od szklanki ciepłej wody z sokiem z wyciśniętej całej cytryny.

Wszyscy powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy i unikać: kawy, papierosów, alkoholu, słodyczy, potraw z proszku, zamawianych z lokalnej pizzerii tłustych dań, mięsa, pszennego pieczywa, tłuszczu rafinowanego, serków topionych, soli, maggi. Pamiętajmy – czytajmy skład! Zainwestujmy w sokowirówkę – róbmy soki z buraka, jabłek, marchewki, selera naciowego, imbiru i cytrusów. Nie pijmy gotowych soków owocowych nawet, gdy na opakowaniu widzimy informację, że nie zawiera cukru.

Organizm potrzebuje czasu na oczyszczenie. Toksyny odkładają się także w tkance tłuszczowej, aby pozbyć się ich z organizmu musimy spalić je wraz z tłuszczem. Najlepiej za pomocą regularnych ćwiczeń fizycznych trwających powyżej 20 minut. Także szczotkowanie ciała przyspiesza wydalanie toksyn, pobudzając komórki krwi i tkankę limfatyczną. Ważne, by szczotkować suche ciało, na przykład przed kąpielą, delikatnymi ruchami w kierunku serca, rozpoczynając od stóp.

Metody oczyszczania

Oczyszczanie znane jest od zarania dziejów. Do najbardziej znanych metod oczyszczania należą: diety owocowo-warzywne, ziołowe kuracje, głodówka oraz pobyt w saunie.

Dieta owocowo-warzywna polega na spożywaniu surowych lub gotowanych warzyw oraz wypijaniu dużej ilości świeżych soków owocowo-warzywnych. Zwykle w końcowych dniach diety wprowadza się fermentowane napoje mleczne oraz ryby lub chude mięso. Aby nie dopuścić do zaburzenia pracy przewodu pokarmowego należy spożywać odpowiednią ilość błonnika.

Ziołowa kuracja oczyszczająca jest znaną i sprawdzoną metodą usprawniającą czynność narządów uczestniczących w eliminowaniu toksycznych związków z organizmu. W mieszance ziół dobranych pod kątem kuracji oczyszczającej powinny się znaleźć:

  • Zielona herbata – będąca najbogatszym źródłem polifenoli, wymiatających toksyczne wolne rodniki tlenowe.

  • Brzoza biała, pokrzywa, rumianek – działające łagodnie moczopędnie.

  • Łopian większy, fiołek trójbarwny, wiązówka błotna – działające łagodnie moczopędnie i napotnie.

  • Powidlnik indyjski (tamaryndowiec) – stymulujący pracę przewodu pokarmowego i działający łagodnie przeczyszczająco.

  • Koper włoski – działający rozkurczowo na przewód pokarmowy i łagodnie przeczyszczająco.

  • Mniszek lekarski – pobudzający wydzielanie soku żołądkowego.

  • Karczoch zwyczajny – który regeneruje komórki wątrobowe i usprawnia ich działanie.
  • Morszczyn – pobudzający metabolizm i wzmacniający działanie pozostałych ziół.

Inną metodą jest głodówka, którą należy stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza, maksimum przez 1 do 2 dni. Prowadzona bez kontroli lekarza, w sposób nieracjonalny może znacznie osłabiać nas i powodować szereg działań niepożądanych. Ja osobiście odradzam głodowy post porą zimową, gdy nasz organizm jest osłabiony. Tym bardziej, że głodówki przyczyniają się do spowolnienia metabolizmu – to oznacza szybsze tycie.

Sposób na detoks – przepisy

Poniżej umieszczam detox sokowy – przepisy z trzech dobroczynnych warzyw.

Czarna rzodkiew. Oczyszczanie sokowe organizmu z toksyn warto rozpocząć od przyrządzenia soku z czarnej rzodkwi. Trzy duże rzodkwie obieramy i przepuszczamy przez sokowirówkę. Pół szklanki soku zalewamy taką samą ilością przegotowanej wody. Pijemy po łyku przez cały dzień. Sok z czarnej rzodkwi pomoże nam usunąć toksyny z woreczka żółciowego.

Kapusta. Główkę kapusty myjemy i ćwiartujemy, po czym przepuszczamy ją przez sokowirówkę. Sok przelewamy do szczelnego naczynia i trzymamy w lodówce. Pijemy 2 szklanki dziennie przez tydzień. Sok z kapusty jest doskonały na detoks wątroby oraz jelita.

Por. Dwa pory po umyciu przepuszczamy przez sokowirówkę. Następnie sok przelewamy do szczelnego naczynia i wstawiamy do lodówki. Pijemy 2 razy dziennie przez tydzień po 1/3 szklanki. Sok jest doskonały na detoks całego organizmu.


Dodano: 04/01/2019
Autor
mgr Katarzyna Szubert
Dietetyk
Absolwentka studiów podyplomowych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, kierunek Dietetyka i Żywienie Człowieka, a także studiów magisterskich na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, kierunek Fizjoterapia.
Najpopularniejsze artykuły w kategorii Dieta
19/12/2022
Dieta, Badania, Choroby
Wrzody żołądka i dwunastnicy – czym się charakteryzują i jak je wyleczyć?

Wrzody żołądka i dwunastnicy to najczęstszą choroba przewodu pokarmowego. Wrzody są to ubytki w błonie śluzowej, zazwyczaj spowodowane błędami żywieniowymi, paleniem tytoniu, narażeniem na stres, zakażeniem Helicobacter pylori, przyjmowaniem niesteroidowych lub sterydowych leków przeciwzapalnych.
Według szacunków lekarzy, wrzody żołądka czy też dwunastnicy dotyczą 5-10 proc. populacji. 


10/02/2023
Dieta, Choroby
Kamienie w pęcherzyku żółciowym – czy są groźne?

Kamienie żółciowe to złogi powstające w pęcherzyku oraz przewodach żółciowych. Prowadzą one do kamicy pęcherzyka żółciowego, jednej z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego w Europie, objawiającej się silnym, napadowym bólem określanym mianem kolki żółciowej. Kamienie które powstają w drogach żółciowych i nie przedostają się do pęcherzyka żółciowego mogą powodować rzadszą postać kamicy żółciowej – kamicę przewodową. Jak postępować w przypadku kamieni w pęcherzyku żółciowym? Czy można ich uniknąć i czy zawsze konieczna jest operacja? 


28/12/2022
Profilaktyka, Dieta, Choroby
Salmonella – jak można się zarazić tą bakterią?

Salmonelle to jedne z najbardziej znanych chorobotwórczych bakterii, głównie za sprawą wywoływanych przez nie dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Zwłaszcza w okresie letnim często słyszymy o zatruciach pokarmowych wywołanych przez te szczepy. Nie ma w tym nic dziwnego – choć źródłem bakterii są zwykle produkty pochodzenia zwierzęcego lub zanieczyszczona woda, wysoka temperatura i nieodpowiednie warunki sanitarne sprzyjają ich rozprzestrzenianiu się. W Polsce świadomość społeczna w tym zakresie z roku na rok jest coraz większa.


Zapoznaj się z nasza ofertą
Pakiet badań
Badania mikroflory jelitowej (z kału)
Badania w kierunku alergii pokarmowej

od 490 zł
badanie
Diagnostyka celiakii
Sprawdź czy cierpisz na nietolerancję glutenu.

od 210 zł
Pakiet badań
Pakiet badań genetycznych serce i choroby zakrzepowo-zatorowe
Zadbaj o swoje serce już dziś!

od 599 zl
Więcej usług
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami.
Zapytaj o ofertę
Newsletter
Kup wizytę
Portal Pacjenta Portal Pracodawcy Platforma Medycyny Pracy Panel Agentów Ubezpieczeniowych Partner medyczny
Mam konto
Zaloguj się
Nie mam konta
Zarejestruj się